Polski sąd skazał 14 szpiegów za szpiegostwo, sabotaż i płatności kryptowalutami

Polski sąd skazał 14 szpiegów z Rosji, Białorusi i Ukrainy za szpiegostwo, sabotaż i płatności kryptowalutami.
Szpiedzy korzystali z zaawansowanych technologii inwigilacji i otrzymywali rozkazy z Rosji za pośrednictwem Telegramu.
Aresztowanie rosyjskiego hokeisty nadwyręża stosunki; dwóch podejrzanych utrzymuje, że jest niewinny, staną przed zbliżającymi się procesami.

Polski sąd wydał wyrok, uznając 14 osób za winnych szpiegostwa w głośnej sprawie z udziałem obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Siatka szpiegowska działała w Polsce i przyjmowała płatności w kryptowalutach do kwoty 10 000 dolarów w celu prowadzenia działań szpiegowskich wspierających Rosję.

Wyrok skazujący w sprawie polskiego szpiegostwa
We wtorek polski sąd wydał przełomową decyzję, uznając wszystkich 14 oskarżonych za winnych zarzutów o szpiegostwo.

Oskarżeni należeli do skomplikowanej siatki szpiegowskiej, której zadaniem było prowadzenie szeregu tajnych działań, w tym sabotowanie pociągów z zaopatrzeniem w drodze na Ukrainę, monitorowanie celów wojskowych, rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy, podpalenia i ataki fizyczne na ludność cywilną.

Przewodniczący składu sędziowskiego Jarosław Kowalski zauważył, że część oskarżonych działała w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Skład siatki szpiegowskiej był zróżnicowany i składał się z członków o różnym doświadczeniu zawodowym, w tym dwóch ukraińskich prawników, politolog, nauczyciel języka francuskiego, technik farmacji i inżynier oprogramowania.

Osoby te, pozornie niepozorne na co dzień, zostały zrekrutowane do swoich ról w operacji szpiegowskiej.

Wyrafinowane operacje nadzoru
Działalność szpiegowska tej grupy była prowadzona z dużym stopniem wyrafinowania. Odkryto, że szpiedzy zainstalowali co najmniej sześć kamer, a zamierzali zainstalować znacznie więcej.

Kamery te zostały wyposażone we własne źródła zasilania i możliwości komunikacji, umożliwiające zdalną obsługę za pomocą telefonów komórkowych.

Technologia ta umożliwiła stały nadzór nad krytycznymi szlakami transportu lotniczego, kolejowego i wojskowego, które były istotne dla trwającego konfliktu na Ukrainie.

Do najważniejszych objętych obserwacją lokalizacji należał port morski w Gdyni, przejścia graniczne oraz kluczowe linie kolejowe wykorzystywane do transportu broni i pomocy humanitarnej na Ukrainę. Działalność inwigilacyjna siatki szpiegowskiej stanowiła poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Płatności i zamówienia kryptowalutowe z Rosji
Sieć szpiegowska działała w oparciu o system zachęt finansowych, otrzymując płatności w kryptowalutach za różne zadania.

Zadania sięgały od rozwieszania prorosyjskich plakatów za 5 dolarów za poważniejsze przestępstwo polegające na montowaniu kamer monitorujących, za co zarabiali od 300 do 400 dolarów.

Szokujące jest to, że podobno szpiedzy otrzymali 10 000 dolarów za skuteczne wykolejenie pociągu.

Ponadto sąd ujawnił, że siatka szpiegowska otrzymywała instrukcje i rozkazy bezpośrednio z Rosji za pośrednictwem platformy szyfrowanego przesyłania wiadomości Telegram.

To powiązanie z Rosją wzbudziło obawy dotyczące obcej ingerencji i działalności szpiegowskiej w granicach Polski.

Godną uwagi postacią w tej siatce szpiegowskiej jest rosyjski hokeista, który rzekomo udostępnił rosyjskim agencjom wywiadowczym szczegółowe informacje na temat infrastruktury krytycznej.

Jego aresztowanie w czerwcu wywołało napięcia dyplomatyczne, co skłoniło Moskwę do wyrażenia „zdecydowanego protestu” wobec działań Polski.

Wydarzenie to podkreśla powagę operacji szpiegowskiej i jej potencjalne konsekwencje dla stosunków międzynarodowych.

Choć większość oskarżonych uznano za winnych, dwie osoby stanowczo zaprzeczyły zarzutom i staną przed sądem.

Ich sprawy będą uważnie obserwowane, ponieważ mogą ujawnić dalsze szczegóły dotyczące wewnętrznego funkcjonowania siatki szpiegowskiej i wszelkich potencjalnych powiązań z zagranicznymi agencjami wywiadowczymi.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Polish Court Convicts 14 Spies Espionage, Sabotage, Crypto (bitcoinworld.co.in)

Author: BitcoinSV.pl
CEO