Jaka jest „zasada podróżowania” kryptowalut i co to oznacza dla Ciebie?

Środek ten jest niezbędny, aby uniemożliwić złym podmiotom wykorzystywanie zasobów cyfrowych do prania pieniędzy. Dotyczy to każdego, kto zajmuje się kryptowalutami, od giełd po zwykłych inwestorów.

Prawie trzy lata po wydaniu przez Financial Action Tax Force (FATF) kontrowersyjnych wytycznych dotyczących „zasad podróżowania” organy regulacyjne i dostawcy usług w zakresie aktywów wirtualnych (VASP) wciąż nie mogą sobie poradzić z gospodarczymi i technicznymi wyzwaniami związanymi z wdrażaniem tych przepisów. Chociaż głównym przedmiotem niniejszego rozporządzenia są VASP, które obejmują między innymi giełdy kryptowalut, usługi portfeli i rozwiązania w zakresie przechowywania kryptowalut, oczekuje się, że masowe wdrożenie będzie powoli, ale z pewnością wpływać na sposób interakcji z kryptowalutami.
W tym przewodniku omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o zasadach podróżowania po kryptowalutach i ich wpływie na Twoje codzienne działania związane z kryptowalutami.

Jaka jest zasada podróżowania kryptowalutami?
W 2019 r. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy – organ międzyrządowy inicjujący politykę przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) dla grupy G-7 i około 30 dodatkowych krajów rozwiniętych – zaleciła skoordynowane podejście do zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zasada, formalnie znana jako Zalecenie nr 16 FATF, nakłada na VASP obowiązek przekazywania informacji o inicjatorach i beneficjentach transakcji kryptowalutowych, które przekraczają określony próg. Mówiąc dokładniej, przepisy nakładają na VASP obowiązek wymiany informacji dotyczących tożsamości zleceniodawcy i beneficjenta w każdym przypadku, gdy kwota transakcji przekracza 1000 USD.
Zasadniczo za każdym razem, gdy między dwiema stronami dochodzi do transakcji w zakresie kryptowalut o wartości ponad 1000 USD, oczekuje się, że dostawca usług kryptograficznych nadawcy przekaże dane osobowe nadawcy dostawcy usług kryptograficznych odbiorcy i odwrotnie. Chociaż jest to oczywiste, państwa członkowskie mogą zinterpretować te wytyczne i wdrożyć wersje, które najlepiej odpowiadają ich lokalnym branżom kryptograficznym.
Na przykład próg, od którego zaczyna obowiązywać zasada podróży kryptowalut w USA, wynosi 3000 USD (tj. zasady wchodzą w życie, gdy wartość transakcji kryptowalutowej przekracza 3000 USD). W takich przypadkach VASP są zobowiązane do wymiany informacji dotyczących kwoty transakcji, daty realizacji i tożsamości dostawcy usług kryptograficznych.

Wiadomo, że Szwajcaria ma rygorystyczną wersję przepisów dotyczących podróżowania, zgodnie z którą organy regulacyjne wymagają identyfikacji prywatnych portfeli współpracujących z lokalnymi dostawcami usług internetowych.
Oprócz dodatkowych informacji wymaganych przez poszczególne organy regulacyjne, FATF zaleca przesyłanie przez VASP tam i z powrotem następujących danych:
Imiona nadawcy i odbiorcy
Adres nadawcy
Numer konta nadawcy i odbiorcy
Zasada podróżowania istniała przed zaleceniami FATF z 2019 r. Początkowo regulacja skierowana była do banków i instytucji finansowych w ramach inicjatyw na rzecz przeciwdziałania praniu pieniędzy. Zasadniczo działania FATF w 2019 r. jedynie rozszerzyły tę zasadę w taki sposób, że istniejące regulacje AML można powielić w branży kryptograficznej. Warto wspomnieć, że przed wydaniem zasady podróżowania kryptowalutami w 2019 r. Sieć ds. egzekwowania przestępstw finansowych (FinCEN) na mocy amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) nałożyła podobną zasadę na VASP działające na obszarze jej jurysdykcji.
Dlatego też, w przeciwieństwie do większości krajów, Stany Zjednoczone nie musiały formułować od zera nowego rozporządzenia, aby zastosować się do zaleceń FATF. Zgodnie z tą zasadą FinCEN wymaga od dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi potwierdzenia, że transakcje kryptograficzne nie pochodzą z krajów lub firm objętych sankcjami ani nie są do nich wysyłane.

Dlaczego zasada podróży kryptowalut jest ważna?
Jak wspomniano wcześniej, głównym celem wydania tego rozporządzenia jest blokowanie finansowania terroryzmu i prania pieniędzy. Poniżej znajdują się inne powody, dla których zasady podróżowania są ważne:
Zasada podróżowania gwarantuje, że firmy kryptograficzne będą przestrzegać sankcji.
Ułatwia to organom ścigania wezwanie do sądu danych dotyczących transakcji.
Jest to pierwsza regulacja dotycząca kryptowalut wdrożona na całym świecie i może potencjalnie otworzyć drzwi do bardziej jednolitych regulacji dotyczących kryptowalut.
Jakie są wyzwania?
Pierwsze wyzwanie związane z zasadą kryptograficzną dotyczy niejednorodnego podejścia do wdrażania tego rozporządzenia w różnych regionach. Jak wspomniano wcześniej, wymagania przepisów dotyczących podróżowania różnią się w zależności od kraju. W związku z tym na VASP spoczywa zadanie wprowadzenia solidnych systemów samozastosowania, które uwzględniałyby różne wymagania różnych krajów i odpowiednio je wdrażały. Niejednolitość zasad podróżowania kryptowalutami jest popularnie nazywana „problemem wschodu słońca”.
Mając na uwadze, że VASP mają obowiązek wymieniać szczegóły transakcji, istnieje zapotrzebowanie na interoperacyjny system komunikacji, który umożliwiłby VASP łatwe odbieranie i wysyłanie informacji umożliwiających identyfikację. Oznacza to, że cała branża kryptowalut musi przyjąć podejście oparte na współpracy, aby opracować idealne standardy danych i komunikacji.
Co zrozumiałe, jest to odrobinę trudne, ponieważ branża kryptograficzna historycznie faworyzowała zdecentralizowany model działania. To powiedziawszy, dostawcy usług kryptograficznych godzą się z tą sytuacją, a wielu przyjmuje protokoły specjalnie zaprojektowane, aby ułatwić przesyłanie i gromadzenie zaszyfrowanych danych. Przykładami tych protokołów są OpenVASP, Shyft, TRISA i TRP.

Co ważniejsze, branża kryptograficzna osiągnęła konsensus w sprawie jednego formatu przesyłania danych dla wszystkich protokołów reguł podróżowania. Ten format nazywa się IVMS 101.
Innym głównym punktem dyskusji jest postrzegany efekt napływu regulacji dotyczących aktywów cyfrowych przez frakcję społeczności kryptograficznej. Niektórzy uważają, że regulacje takie jak zasada podróżowania zapewniają organom regulacyjnym narzędzia i dane wymagane do monitorowania i karania użytkowników kryptowalut.
Warto również wspomnieć o oczywistych zagrożeniach bezpieczeństwa, na które będą narażeni dostawcy VASP podczas przesyłania informacji o użytkownikach. Kluczowe jest stworzenie dodatkowych systemów bezpieczeństwa, które chronią dane użytkowników przed tego typu zagrożeniami.
Wreszcie istnieją zagrożenia związane z naruszeniem prywatności danych, na które narażają VASP przepisy dotyczące podróży. Chociaż VASP starają się przestrzegać zasad dotyczących podróżowania, muszą zapewnić, że ich działania są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony danych obowiązującymi w jurysdykcjach, w których działają.

Co to oznacza dla Ciebie?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś mieć z tyłu głowy, jest to, że być może będziesz musiał zrezygnować z części swojej prywatności, aby kontynuować interakcję z rynkiem kryptowalut.
Będziesz także musiał znać przynajmniej imiona i nazwiska swoich beneficjentów oraz osób wysyłających Ci płatności. A ponieważ zasady dotyczące podróżowania nadal wiążą się z wyzwaniami, nie wiadomo, w jaki sposób nieefektywność któregokolwiek z systemów zgodności wpłynie na wygodę użytkownika.
Na wczesnym etapie tej rewolucji regulacyjnej możesz nie być w stanie realizować transakcji, w zależności od statusu zgodności Twojego VASP i Twojego kontrahenta.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : What’s the Crypto Travel Rule Explained: FATF Guidance and Its Implications (coindesk.com)

Author: BitcoinSV.pl
CEO