Zastosowania Blockchain w muzyce zbadane w południowokoreańskim badaniu

Para południowokoreańskich badaczy bada skrzyżowanie technologii blockchain i muzyki w nowym badaniu oceniającym przypadki użycia i wpływ na konsumentów i artystów.

Yujun Park i Seongcheol Kim powiedzieli, że choć artyści mogą postrzegać blockchain jako nowe źródło przychodów, opinie na temat długoterminowej przyszłości powstającej technologii muzycznej są podzielone.

Ich wstępne badanie opiera się na wywiadach z 16 artystami z Korei Południowej na temat wpływu blockchainu na branżę. Wyniki wstępnego badania pokazują, że większość respondentów ujawniła, że blockchain oferuje nowe strumienie przychodów poprzez niezamienne tokeny (NFT) i aplikacje do zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Przekrój artystów wskazuje na zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) jako kluczowe narzędzie organizowania grup fanów bez władzy centralnej.

Ankietowani muzycy wskazywali na użyteczność blockchainu w ochronie praw autorskich i własności intelektualnej (IP) artystów. Eksperci rozwinęli teorie wykorzystania blockchainu do stłumienia nielegalnego wykorzystywania przez firmy AI materiałów chronionych prawem autorskim do szkolenia ich dużych modeli językowych (LLM).

Jednak w dalszej części artykułu zbadano kilka wad związanych z integracją blockchainu z muzyką głównego nurtu. Pierwszym wyzwaniem jest wyrażana przez artystów troska o długoterminowe perspektywy i postrzeganie rzeczywistości.

„Choć artyści postrzegali blockchain jako szansę na odkrycie nowej ery w branży muzycznej, to jednocześnie sceptycznie odnosili się do najbliższej przyszłości ze względu na rozpoznanie rzeczywistości” – wyjaśnili badacze.

Inne obawy omówione w artykule obejmują trudność platform muzycznych opartych na blockchainie w przebiciu się do głównego nurtu, biorąc pod uwagę ostrą konkurencję ze strony gigantów branży.

Przychylne stanowisko Korei Południowej w sprawie blockchainu umieściło go na szczycie listy niezliczonych zastosowań w zdrowiu, finansach, turystyce i łańcuchu dostaw.

Pojawiające się technologie zmieniają oblicze muzyki

Blockchain nie jest jedyną wschodzącą technologią zdobywającą przyczółek w muzyce, a sztuczna inteligencja (AI) pozostawia swój ślad w tej branży. Od 2023 r. gwałtownie wzrosła liczba utworów generowanych przez sztuczną inteligencję, naśladujących styl i głosy oryginalnych artystów.

Jednak skok technologiczny przyniósł liczne naruszenia praw autorskich. W jednym z raportów ujawniono, że większość muzyków ukrywałaby wykorzystanie sztucznej inteligencji w swojej muzyce w obawie przed reakcją ze strony fanów, pomimo powszechnego stosowania narzędzi sztucznej inteligencji w ekosystemie.

Obejrzyj: Wzmacnianie pozycji muzyków dzięki Blarecast

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Blockchain applications in music explored in South Korean study – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO