Kantony Bazylea i Zurych rozliczają obligacje cyfrowe z hurtowymi CBDC

Miasta Bazylea i Zurych stały się pierwszymi metropoliami w Szwajcarii, które rozliczyły tokenizowane obligacje przy użyciu hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) emitowanej przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB).

Do rozliczenia doszło 1 grudnia w ramach III fazy Projektu Helvetia, ogłoszonej po raz pierwszy przez SNB w listopadzie. Inicjatywa bada rzeczywiste przypadki użycia hurtowej CBDC dla banków komercyjnych i ma obowiązywać do połowy 2024 r.

Basler Kantonalbank działał jako agent emitenta obligacji cyfrowych Bazylei o wartości 105 mln CHF (120,14 mln USD), natomiast Zürcher Kantonalbank został agentem tokenizowanej obligacji Zurychu o wartości 100 mln CHF (113 mln USD).

Emisje obligacji Bazylei i Zurychu są pierwszymi z długiej listy projektów przygotowanych przez uczestników fazy III SNB i Projektu Helvetia. Obie obligacje cyfrowe korzystają z SIX Digital Exchange
(SDX) do notowania i można nimi handlować zarówno na SDX, jak i na szwajcarskiej giełdzie SIX. Niedawne rozliczenie obligacji cyfrowych z wykorzystaniem technologii blockchain jest pierwszą w historii, kiedy szwajcarski organ nadzoru bankowego wyemitował hurtową kwotę CBDC na poziomie franka szwajcarskiego w rzeczywistych scenariuszach.

„Ścisła współpraca między uczestnikami szwajcarskiego centrum finansowego doprowadziła do pomyślnego rozpoczęcia pilotażu Helvetia III” – powiedział David Newns, dyrektor SIX Digital Exchange.

„Jako najbardziej ambitny projekt wCBDC w historii rynków kapitałowych, rozliczenie pierwszych transakcji papierami wartościowymi w wCBDC w rozwiniętej gospodarce na regulowanym blockchainie
Infrastruktura oparta na tokenach w środowisku produkcyjnym stanowi kamień milowy dla całej branży na drodze do przyjęcia tokenizowanej infrastruktury rynków finansowych opartej na technologii DLT” – powiedział Newns.

SDX twierdzi, że po otrzymaniu licencji na prowadzenie działalności od Szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) będzie nadal wykorzystywać swoje głębokie doświadczenie w zakresie obligacji cyfrowych na prowadzenie działalności jako centralny depozyt papierów wartościowych (CSD) i giełda.

SDX otrzymało zgodę FINMA na emisję, handel, rozliczanie i przechowywanie aktywów cyfrowych od swoich klientów, ponieważ nadal znajduje się w czołówce tokenizacji aktywów finansowych w Szwajcarii.

Obligacje cyfrowe i CBDC

W obliczu rosnącego zainteresowania obligacjami cyfrowymi ze strony organów nadzoru finansowego i kluczowych interesariuszy z branży eksperci nalegają, aby w rozliczeniach stosować CBDC, aby zapobiec „kryptozizacji” systemów finansowych.

Zastępca gubernatora Banque de France Denis Beau ujawnił w przemówieniu, że globalne banki centralne powinny rozwijać swoje CBDC z funkcjami tokenizacji, w przeciwnym razie zaryzykują zajęcie drugiego miejsca w stosunku do monet typu stablecoin emitowanych prywatnie.

„Jeśli nie dostosujemy pieniędzy banku centralnego do tego zmieniającego się krajobrazu, co oznacza, że pieniędzy banku centralnego nie będzie można wykorzystać do rozliczania transakcji tokenizowanych, uczestnicy branży mogą zwrócić się do alternatywnych aktywów rozliczeniowych, takich jak monety typu stablecoin”.

Banki centralne z Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Brazylii z różnym powodzeniem wspierają badania nad tokenizacją za pomocą CBDC.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.

Obejrzyj: Budowanie systemów CBDC na Bitcoinie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Cantons of Basel, Zurich settle digital bonds with wholesale CBDCs – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO