Kwantowy plan działania IBM zakłada osiągnięcie punktu zwrotnego do 2029 r

Po osiągnięciu imponujących kamieni milowych w 2023 r. gigant technologiczny IBM (NASDAQ: IBM) ogłosił plan działania w zakresie obliczeń kwantowych obejmujący plany dziesięciokrotnego zwiększenia możliwości swoich systemów.

W poście na blogu IBM twierdzi, że przyjmie plan 10-letni, którego podstawą będą szybkie innowacje kwantowe, aby zrealizować swoją misję w zakresie praktycznych przypadków użycia powstającej technologii. Plan działania zakładający rok 2033 obejmuje wiele generacji procesorów, z których każda opiera się na osiągnięciach technicznych innych.

Plan działania pojawia się tuż po wprowadzeniu na rynek IBM Condor, procesora kwantowego o pojemności 1121 kubitów, wykorzystującego zastrzeżoną przez IBM technologię bramki rezonansu krzyżowego. Premierę IBM Condor opisano jako „kamień milowy innowacji”, ponieważ po raz pierwszy IBM przekroczył barierę 1000 kubitów.

IBM twierdzi, że będzie kontynuować powszechne wdrażanie Heron, swojego „najwydajniejszego procesora kwantowego”, który będzie „podstawą” planu działania dotyczącego sprzętu na nadchodzącą dekadę.

W planie działania wymieniono kilka procesorów, które mają zostać wprowadzone na rynek w nadchodzących latach, a rok 2029 ma być „punktem zwrotnym” w realizacji ambicji firmy w zakresie obliczeń kwantowych. IBM przewiduje przełomowy moment w roku 2029 dzięki procesowi Starling, który może wykonać 100 milionów bramek, co stanowi ogromną różnicę w stosunku do 5000 bramek Heron.

IBM twierdzi, że do końca 10-letniego planu działania będzie w stanie uruchomić 1 miliard bramek, co stanowi wzrost o dziewięć rzędów wielkości od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego urządzenia w 2016 roku.

„Następnie w 2029 r. osiągnęliśmy punkt zwrotny: wykonaliśmy 100 milionów bramek na 200 kubitach za pomocą naszego procesora Starling wykorzystującego korekcję błędów w oparciu o nowatorski kod Grossa” – czytamy w poście na blogu. „Następnie pojawi się Blue Jay, system zdolny do wykonania 1 miliarda bramek na 2000 kubitów do 2033 roku”.

Zamiast skupiać wszystkie swoje wysiłki na innowacjach, IBM twierdzi, że zaktualizuje swoją ofertę pod kątem użyteczności, udostępniając użytkownikom usługę Qiskit Runtime umożliwiającą przeprowadzanie eksperymentów. Firma potwierdziła podobną modernizację rozwiązania IBM Quantum Safe oraz integrację z rozwiązaniem Watsonx na potrzeby generatywnej sztucznej inteligencji, co umożliwi przesuwanie granic w zakresie adopcji.

„Wejście w erę użyteczności otwiera przed przedsiębiorstwami nowe możliwości wykorzystania obliczeń kwantowych i zbadania integracji pracowników” – powiedział IBM. „Rozszerzamy naszą ofertę dla przedsiębiorstw, aby w dalszym ciągu rozwijać zastosowania branżowe w zakresie obliczeń kwantowych na skalę użytkową”.

Niepokojąca tendencja dla USA i Chin

Pomimo objęcia wiodącej pozycji w dziedzinie obliczeń kwantowych i innych powstających technologii eksperci wskazali na rosnący trend w zakresie innowacji poza Stanami Zjednoczonymi i Chinami, w innych wschodzących jurysdykcjach. Pod koniec listopada IBM zainstalował pierwszy system kwantowy „na skalę użytkową” poza Ameryką Północną na Uniwersytecie Tokijskim w Japonii.

Chiny stoją przed dylematem po tym, jak Alibaba zamknęła swoją jednostkę obliczeniową kwantową, aby skoncentrować się na sztucznej inteligencji, co pokrzyżowało jej plany zostania liderem w branży.

Eksperci twierdzą, że embargo na chipy nałożone na Chiny przez USA przyczynia się do zamknięcia działu badań kwantowych Alibaba (NASDAQ: BABA), w ramach którego firma zobowiązała się do przekazania swojego sprzętu laboratoryjnego Uniwersytetowi Zhejiang.

Obejrzyj: Konstantinos Sgantzos rozmawia z CoinGeek o blockchainie AI i BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : IBM quantum roadmap targets inflection point by 2029 – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO