Hongkong utrzymuje roczny okres karencji w wymianie kryptowalut pomimo oszustw

Pomimo wstrząsów w ostatnich miesiącach wielomilionowymi skandalami dotyczącymi aktywów cyfrowych, hongkoński organ nadzoru papierów wartościowych nie zrezygnuje z okresu karencji na rejestrację giełdy.

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) ogłosiła roczny okres karencji w ramach nowych przepisów dotyczących kryptowalut opublikowanych w czerwcu. Każdy dostawca usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP) działający w specjalnym regionie administracyjnym w tym terminie musi uzyskać licencję od SFC lub przeprowadzić likwidację. W trakcie rocznego okresu karencji giełdy mogą kontynuować działalność w ramach realizacji posiadanych licencji.

Od tego czasu JPEX upadł, oszukując inwestorów w wysokości 1,6 miliarda HKD (205 milionów dolarów), co doprowadziło do ponad 60 aresztowań. Zaledwie kilka dni temu upadła kolejna platforma handlowa. Hounax pozyskiwał inwestorów za pośrednictwem platform mediów społecznościowych i szacuje się, że jego wartość spadła, a środki klientów wynosiły ponad 19 milionów dolarów.

Pomimo oszustw SFC nie zmieni swojego podejścia regulacyjnego ani okresu karencji, mówi dyrektor generalna Julia Leung, która uważa, że okres karencji nie ma wpływu na obecne oszustwa.

„Nawet jeśli jutro zakończy się okres karencji, oszustwa nadal będą miały miejsce, dlatego na razie nie ma zamiaru modyfikować okresu karencji ani innych środków” – stwierdziła.

SFC zobowiązała się do dalszego monitorowania rynku i platform społecznościowych w celu ochrony inwestorów, ale twierdzi, że nie odbędzie się to kosztem wspierania innowacji w powstających technologiach.

Chcąc zachować większą przejrzystość, we wrześniu SFC opublikowała publicznie listę wszystkich osób ubiegających się o licencję VASP. Okazało się, że ma cztery oczekujące wnioski, ale tylko dwie giełdy otrzymały upragnioną licencję – OSL i HashKey. Wielkie nazwy, takie jak OKX, Huobi i Binance, nie złożyły wniosku o licencję pomimo publicznych oświadczeń w tej sprawie.

Bitget to kolejna nazwa, która nie znalazła się na liście pomimo swojej działalności na terenie miasta-państwa. W maju giełda ogłosiła, że zatrudniła zespół ds. zgodności specjalnie do współpracy z SFC nad licencją.

Jednak Bitget stara się obecnie zakończyć swoją działalność w Hongkongu. W połowie grudnia giełda zamknie swoją działającą w Hongkongu spółkę BitgetX.

Niektóre raporty twierdzą, że singapurska giełda zamyka BitgetX po inwestycji w OSL, jedną z dwóch licencjonowanych giełd w Hongkongu, za pośrednictwem spółki stowarzyszonej BGX. Według doniesień BGX zainwestował 90 milionów dolarów w 30% udziałów w OSL, co czyni go największym akcjonariuszem.

Tymczasem policja w Hongkongu ogłosiła w niedzielę, że aresztowała więcej podejrzanych w związku ze skandalem JPEX, zwiększając łączną liczbę aresztowań do 66. Jednak wszyscy zostali zwolnieni za kaucją do czasu dochodzenia.

Obejrzyj: Rozporządzenie zapewnia dobry wzrost operatorom Web3

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Hong Kong maintains 1-year ‘crypto’ exchange grace period despite scams – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO