Ugoda Binance stawia Tether na celowniku amerykańskich organów ścigania

Następny „krypto” dzwonek, który zabije, prawie na pewno będzie oznaczał kłopoty dla Tethera (USDT)
stablecoin, co będzie miało znaczące konsekwencje dla szerszego sektora aktywów cyfrowych.

Skutki wtorkowych rekordowych porozumień między agencjami federalnymi USA, giełdą Binance i jej założycielem, Changpengiem „CZ” Zhao, wciąż rozprzestrzeniają się po całym ekosystemie aktywów cyfrowych. Ogłaszając przyznanie się Binance/CZ do winy za pranie pieniędzy i naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej, prokurator generalny Merrick Garland ostrzegł inne podmioty, że „wykorzystywanie nowych technologii do łamania prawa nie czyni z ciebie zakłócacza, lecz przestępcę”.

Sieć ds. egzekwowania przestępstw finansowych Departamentu Skarbu (FinCEN) twierdzi, że Binance „było świadome” „znacznej liczby podejrzanych transakcji” przechodzących przez konta Binance. Te podejrzane transakcje dotyczyły „oprogramowania ransomware, finansowania terroryzmu, jurysdykcji wysokiego ryzyka, rynków i oszustw w ciemnej sieci oraz materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci [CSAM]”. FinCEN zidentyfikował „ponad sto tysięcy podejrzanych transakcji, których Binance nie zgłosiło na czas i dokładnie”.

Do bardziej irytujących tych uchybień zaliczało się „ponad tysiąc” bezpośrednich BTC i ETH
transakcje „warte setek tysięcy dolarów” powiązane z „adresami portfeli CVC [wymienialnej wirtualnej waluty] związanych z wykorzystywaniem dzieci, w tym co najmniej trzech oddzielnych rynków zajmujących się [CSAM]”.

W marcu 2020 r. Departament Sprawiedliwości (DOJ) postawił w stan oskarżenia administratora jednego z tych rynków, Dark Scandals, i chociaż Binance „podjął wewnętrzne działania, aby zaradzić Dark Scandals”, giełda nadal nie złożyła żadnych powiązanych raportów SAR do FinCEN. Nawet po upublicznieniu aktu oskarżenia Binance nie złożyło żadnych raportów SAR, co utrudnia dochodzenia, które mogłyby uniemożliwić dodatkową działalność CSAM.

FinCEN wyjaśnia to wyraźnie: „Niekompletne odpowiedzi Binance i wyraźnie nieuzasadnione opóźnienia w dostarczaniu łatwo dostępnych informacji odzwierciedlają pogardę Binance dla obowiązków regulacyjnych”. Przypomnij sobie te ofiary CSAM, gdy następnym razem jakiś brat z Binance będzie próbował twierdzić, że „żaden klient nie ucierpiał” w wyniku ich nastawienia „nie widzieć zła”.

Binance nie będzie teraz w stanie uchylać się od swoich obowiązków związanych z przestrzeganiem przepisów. Wśród wymogów rozliczenia Binance na kwotę 4,3 miliarda dolarów znalazło się ustanowienie niezależnego zewnętrznego monitora i sporządzenie raportu o podejrzanej aktywności [SAR] Lookback Consultant, który otrzyma bezprecedensowy dostęp do zapisów transakcji Binance za lata 2018-2022.

Nakaz zgody wydany przez FinCEN określa szerokie uprawnienia, którymi będą się cieszyć te monitory przez następne pięć lat oraz surowe kary, jakie może spotkać Binance, jeśli będzie próbowała utrudniać działalność tego monitora. Konsultant Lookback ma obowiązek dostarczyć szczegółowy raport na temat swoich ustaleń nie później niż w maju 2025 r.

W zleceniu zgody wskazano, że Binance ma „pięć głównych par handlowych CVC”, w szczególności BTC, ETH, LTC, USDT i wewnętrzny token BNB Binance. Zadaniem monitora było rozważenie ryzyka różnych polityk Binance, w tym „rodzajów produktów i usług CVC, w tym AEC [monet o zwiększonej anonimowości], które Binance oferuje swoim klientom”.

W tej notatce…

Przepaść Cumberland

USDT, szczególnie emitowany na blockchainie Tron Justina Suna, został uznany przez członków Kongresu za preferowany cyfrowy zasób grup terrorystycznych, w tym Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ). Tether był wielokrotnie łączony z praniem pieniędzy, niewolnictwem ludzi, oszustwami bankowymi i innymi przestępstwami w jurysdykcjach na całym świecie, popełnianymi przez osoby i podmioty, które nie chcą, aby ich działania były monitorowane przez amerykańskie organy nadzoru finansowego.

Binance było jednym z największych odbiorców USDT, którego kapitalizacja rynkowa zbliża się obecnie do rekordowej kwoty 89 miliardów dolarów. To wzrost o prawie 2 miliardy dolarów w ciągu zaledwie ostatniego tygodnia. W rzeczywistości dzień po tym, jak CZ złożył apelację, na Tronie wybito kolejny miliard. Mogą być oszustami, ale załodze Tethera albo (a) nie brakuje jaj, albo (b) brakuje im rozumu.

Pod koniec 2021 r. Protos wykazał, że animator rynku Cumberland Global – oddział firmy handlowej DRW z siedzibą w Chicago – był jednym z największych odbiorców USDT wyemitowanych do tego dnia. Późniejsze badania wykazały, że Cumberland wysłał prawie 19 miliardów dolarów w USDT – cztery piąte wszystkich USDT wyemitowanych do Cumberland – bezpośrednio do Binance w celach tworzenia rynku.

Cumberland jest wymieniony w nakazie wyrażenia zgody jako „Klient B” Binance, który w dalszym ciągu współpracował z główną giełdą internetową Binance „do końca 2022 r., długo po tym, jak Binance rzekomo wdrożyło ulepszone kontrole w celu identyfikacji i usunięcia użytkowników z USA”.

Biorąc pod uwagę chicagowskie korzenie Cumberland, agencje federalne USA będą miały wiele okazji, aby zmusić firmę do otwarcia kimona i ujawnienia tego, co się pod nim czai. Do najpilniejszych pytań, którymi agencje te będą zainteresowane, należy to, czy Cumberland rzeczywiście wysłał dolara do Tethera za każdy pojedynczy USDT otrzymany od Tethera. Gdyby te liczby nie pokrywały się idealnie – a na pewno nie zdarzało się to wielokrotnie – przypadek oszustwa okazałby się strzałem w dziesiątkę.

Aktywne reagowanie

Tether od dawna przyjmując podobnie pogardliwe podejście do zgodności z przepisami, ostatnio wykazał rosnącą świadomość zagrożeń prawnych, w jakich się znajduje. Przyczyniło się to do spóźnionej chęci Tethera, aby było postrzegane jako współpracujące z władzami USA w celu zakłócania przepływu nielegalnych transakcji USDT- działalność oparta.

W poniedziałek Tether wydał komunikat prasowy, w którym opisał wspaniałą obsługę, jaką wyświadczył Departamentowi Sprawiedliwości, „proaktywnie i dobrowolnie zamrażając” w portfelach USDT o wartości 225 milionów dolarów „powiązanych z międzynarodowym syndykatem handlu ludźmi w Azji Południowo-Wschodniej odpowiedzialnym za światowy „rzeź świń” oszustwo romantyczne.” (Rzeź świń ma miejsce wtedy, gdy ślady są powoli, ale systematycznie dojone przez fałszywych kochanków internetowych, aż ślady albo się przyjmą, albo całkowicie wyschną.)

Tether tak twierdzi, a giełda OKX wzięła udział w „miesięcznych działaniach dochodzeniowych” prowadzonych z udziałem amerykańskich organów ścigania, które prawie na pewno nie zostały zainicjowane przez Tether. Żądanie zamrożenia pochodziło od Tajnych Służb Stanów Zjednoczonych (USSS), bez którego Tether prawdopodobnie nawet nie wiedziałby o oszustwie, nie mówiąc już o podjęciu jakichkolwiek działań, aby je powstrzymać.

W rzeczywistości ChainArgos zauważył, że zamrożone portfele zawierały ponad 300 milionów dolarów w USDT zaledwie tydzień przed zapierającym dech w piersiach PR Tether. Szybsza reakcja mogłaby pozwolić na uratowanie skradzionego majątku o wartości ponad 75 milionów dolarów. Ale nie na tym Tether chce, żebyś się skupił. Na wypadek, gdyby przekaz był niejasny, Tether w komunikacie co najmniej sześć razy użył odmian słowa „proaktywny” do opisania swoich działań.

Następnego dnia Departament Sprawiedliwości wydał własne oświadczenie, w którym opisał skonfiskowanie „prawie 9 milionów dolarów” w USDT, które rzekomo skradziono ponad 70 ofiarom oszustw związanych z „rozbojem świń”. Departament Sprawiedliwości przyznał USSS faktyczne dochodzenie i śledzenie majątku ofiar. Jedyną wzmianką o rzekomo „proaktywnych” wysiłkach Tethera było krótkie potwierdzenie, że Tether pomógł „w przeprowadzeniu przeniesienia tych aktywów”.

Cholera, jeśli to zrobisz (cokolwiek)

Zdesperowany, by utrzymać pozytywny dynamikę PR, Tether wydał kolejny komunikat po wydaniu komunikatu Departamentu Sprawiedliwości, twierdząc, że „niedawno wprowadził [USSS] na swoją platformę i będzie współpracował z Federalnym Biurem Śledczym, aby zrobić to samo”. Dyrektor generalny Tether, Paolo Ardoino, stwierdził, że „potępia niewłaściwe wykorzystanie USDT lub jakiejkolwiek kryptowaluty do nielegalnych celów”.

Binance zwykło publikować podobne samogratulacje, jak te powyżej, podczas gdy komunikacja wewnętrzna pokazała, że jej inspektorzy ds. zgodności dokuczają innym pracownikom, którzy ośmielają się zastanawiać, co robią niektórzy klienci giełdy. „No dalej. Są tu z powodu przestępstwa… widzimy zło, ale zamykamy oczy”. Pamiętaj o tym, analizując wspaniałe twierdzenia Ardoino dotyczące zgodności.

Model biznesowy Tethera nie różni się od modelu Binance. Bez przestępczości – czy to handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy czy oszukańczego handlu mającego na celu sztuczne zawyżanie cen tokenów – USDT nie miałby większego zastosowania. Jednak gdy Binance przyznaje się do winy i jest umownie zobowiązany do współpracy z amerykańskimi organami ścigania przy wszelkich dochodzeniach dotyczących operatorów aktywów cyfrowych, Tether nagle znajduje się między młotem a kowadłem.

Skała to długie, muskularne ramię amerykańskiego prawa. Trudne miejsce reprezentują organizacje przestępcze, których działalność opiera się na USDT. Tether nie może zaspokoić żądań amerykańskich organów ścigania bez wkurzenia wielu bardzo niebezpiecznych ludzi. Nic dziwnego, że pierwotny dyrektor generalny Tether, Jean-Louis van der Velde, tak chętnie miesiąc temu przekazał Ardoino klucze do narożnego biura Tether. Czas zrobić Homera, Paolo.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Binance’s plea deal puts Tether in US law enforcement’s crosshairs – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO