Rząd USA kwestionuje zwolnienie za kaucją Changpenga Zhao, Justin Sun bierze pieniądze i ucieka

Amerykańscy prokuratorzy nie chcą, aby założyciel Binance, Changpeng „CZ” Zhao, opuścił kraj przed datą wydania wyroku w lutym, podczas gdy były najlepszy przyjaciel CZ, Justin Sun, zdaje się doskonale zdawać sobie sprawę, że jego szyja może być następna w kolejce do legalnego rąbania.

W środę prokuratorzy federalni złożyli wniosek do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Okręgu Waszyngtonu, argumentując, że CZ „nie powinien mieć pozwolenia na powrót” do swojego miejsca zamieszkania w Dubaju przed wydaniem wyroku w dniu 23 lutego 2024 r. CZ przyznał się we wtorek do winy do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej poprzez swoją rolę dyrektora generalnego kwestionowanej zgodności z giełdą cyfrowych aktywów Binance.

Prokuratorzy nie żądają, aby CZ pozostał w amerykańskiej celi do lutego, a jedynie, aby nie pozwolono mu opuścić kraju. Twierdzą, że CZ stwarza poważne ryzyko ucieczki „biorąc pod uwagę jego znaczne aktywa, silne powiązania ze ZEA i niezdolność rządu do ekstradycji go ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich”.

Podczas wtorkowego stawiennictwa w sądzie CZ wpłacił kaucję w wysokości 175 mln dolarów zabezpieczoną 15 mln dolarów w gotówce oraz dodatkowymi funduszami/nieruchomością wniesionymi przez kilku poręczycieli. Prokuratorzy argumentują jednak, że większość ogromnej fortuny CZ znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi i trudno byłoby ją przejąć, gdyby CZ uciekła.

Oczekuje się, że CZ grozi kara co najmniej 18 miesięcy więzienia, a większość obserwatorów uważa, że CZ wychodzi wyjątkowo lekko, biorąc pod uwagę zakres przestępczości Binance. W związku z tym trudno zrozumieć, dlaczego CZ miałaby chcieć narażać coś dobrego.

Prokuratorzy twierdzą jednak, że biorąc pod uwagę fakt, że CZ ma partnera i trójkę dzieci w Dubaju, może zmienić zdanie w miarę zbliżania się daty wyroku. Prokuratorzy zauważyli również, że Ameryka nie ma formalnego traktatu ekstradycyjnego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Zespół prawny CZ nie przedstawił jeszcze swojej odpowiedzi, ale prawdopodobnie wściekle przygotowywał jeden kęs indyka pomiędzy kęsami indyka w Święto Dziękczynienia. W czwartek CZ napisał na Twitterze, że „nadal próbuje przyzwyczaić się” do swojej obecnej sytuacji, ale „cieszy się” całym wolnym czasem, jaki teraz nagle mam”.

Binance odnotowało wypływy znacznie przekraczające 1 miliard dolarów od czasu upublicznienia ugody, gdy zdenerwowani klienci uciekali do wyjścia. Richard Teng, który objął stanowisko dyrektora generalnego po ugodzie CZ, starał się uspokoić tę panikę, zamieszczając na Twitterze zapewnienia z klientami, że „podstawy naszej działalności są BARDZO mocne” oraz „solidne przychody i zyski”.

Być może na razie. Biorąc jednak pod uwagę hurtową tolerancję przestępczości, z jaką Binance i CZ poradziły sobie w swoich ugodach, wśród klientów wycofujących swoje pieniądze z Binance prawdopodobnie znajduje się znaczna liczba bandytów, którzy mają uzasadnione powody, aby obawiać się tego, co odkryją nowi wyznaczeni przez rząd obserwatorzy transakcji Binance.

Amerykańskie federalne organy nadzoru otrzymały pięć lat na monitorowanie bieżących transakcji Binance, a także przeglądanie wszystkich transakcji począwszy od 2018 r. Ten bezprecedensowy dostęp, z surowymi karami dla Binance i CZ w przypadku próby utrudniania tego nadzoru, sprawia, że prokuratorzy federalni ciekną śliną w skarbnicy obciążających danych, którymi obecnie dysponują.

Słońce w biegu

Wśród osób składających publiczne hołdy CZ w następstwie jego ugody był Justin Sun, założyciel blockchainu Tron, stabilnej monety TrueUSD (TUSD) i właściciel giełd HTX (dawniej Huobi) i Poloniex. We wtorkowym tweecie Sun przypomniał, że spotkał CZ „prawie dziesięć lat temu”, podczas którego CZ „niezmiennie odgrywał rolę lidera dla społeczności, branży i dla mnie”. Sun dodał, że „branża kryptowalut nie osiągnęłaby takiego wyżynu, jaki ma dzisiaj” bez wpływu CZ.

Firma Sun pogratulowała także Tengowi zastąpienia CZ na stanowisku dyrektora generalnego, zobowiązując się do „dalszego wzmacniania naszej współpracy z Binance, wspólnego napędzania rozwoju i innowacji”. Warto zauważyć, że chociaż Teng ciepło reagował na tego rodzaju wiadomości od innych osób, pofałdowanie Suna pozostało jak dotąd niezauważone.

Mały cud. Nie ma wątpliwości, że Sun nauczył się wiele o przestępczości od CZ. Jak przystało na jego wiecznie dojrzewający wygląd, Sun był czymś w rodzaju mini-ja dla Doktora Evila z CZ. Od wydrukowania około 3 miliardów dolarów w niezabezpieczonych TUSD – z których większość (w praniu) jest przedmiotem transakcji na Binance – odkąd w tym roku zaczęto po cichu zastępować stabilne monety USDT (Tether) użytkowników HTX jego niezabezpieczonym „stawkowanym USDT”, Sun i kontrowersje rzadko są oddzielane od siebie.

Czasami wybryki Suna były zbyt trudne, aby nawet CZ mógł sobie z tym poradzić. Tej wiosny firma Sun próbowała wykorzystać planowany zrzut dla SUI – tokena dla nowego łańcucha bloków delegowanego dowodu stawki (DPoS) założonego przez Mysten Labs – za pośrednictwem Binance LaunchPool, przekazując TUSD o wartości 56 milionów dolarów na rzecz kampanii.

Kiedy obserwatorzy blockchaina zwrócili uwagę na ten transfer, sam CZ napisał na Twitterze, że zrzut miał przynieść korzyści „użytkownikom detalicznym” i ostrzegł firmę Sun, że Binance „podejmie działania”, jeśli Sun spróbuje manipulować tym procesem. Sun natychmiast pokornie przeprosił CZ, próbując zrzucić winę na bliżej nieokreślonych pracowników Tron.

Bliskość firmy Sun do CZ przez tak długi okres będzie miała konsekwencje, których nie naprawią żadne przeprosiny. Oprócz zapewnienia władzom USA bezprecedensowego wglądu we wszystkie transakcje Binance, część ugody CZ wymaga od niego i innych dyrektorów Binance pełnej współpracy we wszystkich dochodzeniach, które wynikną po zapoznaniu się z tymi transakcjami. To może wyjaśniać, dlaczego Sun wydaje się poruszać niebem i ziemią, aby wyciągnąć każdego dolara ze swoich skorumpowanych sieci, zanim spadnie młot.

Stary łup i linia

Projekty firmy Sun — czy to giełdy, inteligentne kontrakty DeFi, mosty międzyłańcuchowe czy cokolwiek innego — wydają się szczególnie podatne na ataki ze strony złych aktorów. 10 listopada w wyniku włamania z firmy Poloniex zniknęły aktywa o wartości ponad 125 milionów dolarów. 22 listopada most Heco Chain firmy Sun został wyeksploatowany za ponad 86 milionów dolarów, podczas gdy HTX poniósł straty szacunkowo na 30 milionów dolarów. Incydenty te miały miejsce poza „hakiem” o wartości 8 milionów dolarów, którego doświadczyła we wrześniu firma HTX.

Reakcja firmy Sun na wszystkie te incydenty była taka sama: zapewniał wszystkich, że ma tak duży kapitał, że jest w stanie uzdrowić dotkniętych klientów. Składał hakerom oferty, aby zachęcić do zwrotu skradzionych aktywów i groził, że zwróci się do władz, jeśli oferta ta nie zostanie zaakceptowana. A potem nic się nie dzieje. Przynajmniej dopóki to się nie powtórzy.

Powszechnie przyjmuje się, że wszystkie te odcinki to po prostu kradzież Suna z jego własnych projektów, żeby napełnić jego kieszeń. Wydaje się, że firma Sun zakłada, że jeśli będzie twierdził, że odrobił straty dzięki własnym rezerwom, to nie każdy klient będzie czuł się zmuszony do wycofania pozostałych aktywów ze swoich platform, w związku z czym minie bezpośrednie zagrożenie „ paniką na bank ” .

Kolejną oznaką desperackiej potrzeby firmy Sun, aby klienci nadal zapewniali mu płynność, są coraz bardziej szalone stopy procentowe, jakie HTX oferuje swoim klientom. Jednak w trakcie tego procesu klienci tych platform są powoli, ale skutecznie opróżniani od wewnątrz.

We wrześniu Bloomberg poinformował, że aktywa na platformie HTX znajdującej się pod bezpośrednią kontrolą firmy Sun – „stakowane Tether” (stUSDT) i natywny token TRX firmy Tron – wzrosły o 22 punkty, do ponad 36% całości w ciągu zaledwie poprzednich 2,5 miesiąca. Jeśli chodzi o te pobieżne tokeny AF, nie ma „banku”, na którym można by polegać.

Zakończ grę

Ostatnio Sun publikuje krótkie filmy na różne tematy niezwiązane z jego pozorną niemożnością wdrożenia podstawowych zabezpieczeń w swoich projektach blockchain. Wykorzystuje także sztuczną inteligencję do kopiowania dźwięku tych klipów z naprawdę niestosownymi angielskimi akcentami, co prawdopodobnie jest dobrą praktyką w celu zamaskowania swojego miejsca pobytu, gdy jest zmuszony ukrywać się, ponieważ CZ dzieli się tajemnicami Suna z prokuratorami federalnymi.

Podobnie jak wielu oszustów przekonanych o swojej umiejętności prowadzenia dobrej gry – patrzymy na ciebie, Richardzie Heart – Sun wydaje się nie wiedzieć, kiedy trzymać swoją głupią gębę na kłódkę. Dzień po prośbie CZ Sun świętował wybicie kolejnego miliarda USDT na swoim blockchainie Tron. Ponieważ USDT na Tronie został wyróżniony jako preferowany symbol grup terrorystycznych, a politycy z Waszyngtonu chcą teraz dodać głowę Tethera do swojej chaty obok CZ, można jedynie podziwiać głuchą pychę Suna.

Fakt, że Richard Teng był reklamowany jako potencjalny następca CZ już w czerwcu, wskazuje, że CZ prowadziła negocjacje z władzami USA na długo przed upublicznieniem ugody. Biorąc pod uwagę historię CZ z Sun, nie jest wykluczone, że Sun doskonale zdawał sobie sprawę, że CZ przygotowywał się do wyjścia z kryzysu. CZ być może nawet doradził Sunowi, aby na wszelki wypadek zaprowadził porządek w swoim domu.

Zamiast tego wygląda na to, że Sun zdecydował się odejść w blasku chwały, dysponując pokaźną siatką bezpieczeństwa finansowego obejmującą środki pieniężne jego klientów na wypadek zwolnienia z więzienia. Podobnie jak w starej historii o skorpionie i żabie, po prostu nie może się powstrzymać. Jego naturą jest kłamać, oszukiwać i kraść. Wy, żaby, możecie albo utonąć razem z nim, albo dopłynąć jak cholera do brzegu.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Changpeng Zhao’s bail release challenged by US gov’t, Justin Sun takes the money and runs – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO