SWIFT korzysta z Citi, BNY Mellon i innych czołowych banków w ramach pilotażu interoperacyjności blockchain

Towarzystwo na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) zakończyło pilotażowy program interoperacyjności blockchain, który według niego odblokuje tokenizację dla instytucji finansowych.

W swoim raporcie SWIFT stwierdził, że zapewnił pojedynczy punkt dostępu do wielu sieci blockchain, korzystając z istniejącej infrastruktury. W raporcie zatytułowanym „Łączenie łańcuchów bloków: przezwyciężenie fragmentacji w tokenizowanych aktywach” stwierdza się, że dostęp ten umożliwiłby bankom i innym podmiotom korzystanie z tokenizacji blockchain.

Pilotaż jest najnowszym rozwiązaniem opracowanym przez globalną organizację skupiającą się na tokenizowanych aktywach. Wraz ze wzrostem adopcji blockchain, tokenizacja staje się kluczowym zastosowaniem. Badanie przeprowadzone w 2022 r. przez BNY Mellon wykazało, że 97% inwestorów instytucjonalnych uważa, że zrewolucjonizuje to zarządzanie aktywami. Jako kluczowe korzyści wymienili zwiększoną wydajność, redukcję kosztów i ułamkową własność aktywów.

Jednakże w obliczu istnienia setek sieci blockchain instytucje finansowe poniosłyby ogromne koszty, aby skorzystać z większości z nich. Pilot SWIFT ma na celu rozwiązanie tego wyzwania poprzez utworzenie pojedynczego punktu dostępu, za pośrednictwem którego banki będą mogły połączyć się z dowolną siecią publiczną lub prywatną.

„Aby tokenizacja osiągnęła swój potencjał, instytucje będą musiały mieć możliwość płynnego łączenia się z całym ekosystemem finansowym. Nasze eksperymenty wyraźnie wykazały, że istniejąca bezpieczna i zaufana infrastruktura Swift może zapewnić centralny punkt łączności, usuwając ogromną przeszkodę w rozwoju tokenizacji i uwalniając jej potencjał” – skomentował Tom Zschach, dyrektor ds. innowacji w SWIFT.

W ramach pilotażu stowarzyszenie z siedzibą w La Hulpe w Belgii nawiązało współpracę z głównymi światowymi bankami, w tym z BNY Mellon, Citi, BNP Paribas, ANZ Bank, Lloyds Banking Group i Euroclear. Współpracowała także z amerykańskim dostawcą usług rozliczeniowych i rozliczeniowych DTCC oraz SIX Digital Exchange, szwajcarską platformą handlu aktywami cyfrowymi, której właścicielem jest wiodąca szwajcarska giełda.

Komentując pilotaż, Alain Pochet z BNP Paribas powiedział, że w miarę jak banki integrują blockchain, kluczowym wyzwaniem pozostaje interoperacyjność. Jego zdaniem rozwiązanie SWIFT zapewni najłatwiejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie oraz zapoczątkuje nową erę głównego nurtu tokenizacji.

„Ustanowienie interoperacyjności pomiędzy istniejącą infrastrukturą rynku finansowego a wieloma łańcuchami bloków będzie miało kluczowe znaczenie dla szerszego zastosowania, dlatego z radością uczestniczyliśmy w tym eksperymencie ze społecznością Swift” – dodał Nigel Dobson z ANZ.

SWIFT intensywnie inwestuje w badania nad blockchainem, ze szczególnym uwzględnieniem CBDC. Na początku tego roku zakończyła pierwszą fazę 12-tygodniowego badania dotyczącego transgranicznych rozliczeń CBDC. Przy badaniu współpracowała z BNP Paribas, NatWest, Royal Bank of Canada i innymi dużymi bankami.

Jednak choć stara się zająć miejsce w centrum rewolucji CBDC, te suwerenne waluty cyfrowe mogą położyć kres jej dominacji w światowych finansach. Według zastępcy prezesa Banku Rosji Olgi Skorobogatowej CBDC umożliwiłyby krajom dokonywanie wielostronnych transakcji finansowych poza systemem SWIFT.

Obejrzyj: Inwestycje typu Blockchain Venture: narzędzie zwiększające użyteczność na rzecz lepszego świata

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : SWIFT taps Citi, BNY Mellon, other top banks for blockchain interoperability pilot – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO