Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Fabio Panetta wygłosił 4 września przemówienie, w którym pochwalił zaproponowane przez Komisję Europejską (KE) ustawodawstwo dotyczące cyfrowego euro, stwierdzając, że „stawia ono Europę w czołówce gospodarek rozwiniętych”, zapewniając jednocześnie, że system finansowy nie zostać przyćmiony przez prywatnych dostawców usług płatniczych.
Propozycje zostały opublikowane w czerwcu w ramach pakietu wspólnej waluty Komisji Europejskiej. Ustawodawstwo podniesie między innymi cyfrowe euro do rangi prawnego środka płatniczego, zapewniając jego akceptację w całej Unii Europejskiej.
Panetta podkreślił cztery kluczowe korzyści, jakie oferują przepisy dotyczące cyfrowego euro.
Po pierwsze, pochwalił przepisy dotyczące prawnego środka płatniczego, mówiąc, że oprócz zapewnienia ludziom prawa dostępu do cyfrowego euro i płacenia nim, „zapewni to użytkownikom dostęp do cyfrowego euro w ich obecnym banku bez konieczności zmiany banku .”
Podkreślił także potencjalne korzyści w zakresie prywatności, jakie cyfrowe euro zapewnia w ramach proponowanych przepisów, stwierdzając, że EBC zasugerował, że Eurosystem, organ monetarny strefy euro, nie byłby w stanie zobaczyć szczegółów płatności użytkowników cyfrowych euro ani połączyć żadnych takich informacji o płatnościach osobom prywatnym.
Pochwalił propozycję zrównoważenia konkurencyjnych priorytetów w ustalaniu parametrów cenowych cyfrowego euro. Zgodnie z przepisami transakcje byłyby bezpłatne w przypadku podstawowych płatności dokonywanych przez osoby fizyczne, ale dostawcy usług płatniczych mogliby stosować „proporcjonalne” opłaty za usługi handlowe i transakcje między dostawcami usług.
Na koniec Panetta stwierdził, że we wniosku uznano potrzebę utrzymania przez EBC równowagi między pieniędzmi prywatnymi a pieniędzmi banku centralnego. Ustawodawstwo zapewnia bankowi centralnemu narzędzia monetarne, takie jak limity utrzymywania, które może on wykorzystać w celu utrzymania takiej samej kontroli nad polityką pieniężną, jaką posiada obecnie.
Wyścig z sektorem prywatnym
Ogólnie rzecz biorąc, Panetta i EBC wydają się usatysfakcjonowane faktem, że propozycje zapewniają, że cyfrowe euro może przynieść korzyści obywatelom Europy, a jednocześnie pozwalają EBC na utrzymanie ścisłej smyczy w zakresie polityki pieniężnej. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie niepokojąca Panettę, która obszernie omawiała ją w poniedziałek.
„Nasza odpowiedź na rewolucję technologiczną w płatnościach nie może polegać na bezczynności. Alternatywą dla cyfrowego euro nie jest łagodne status quo. W przypadku braku cyfrowego euro pojawienie się potencjalnie dominujących podmiotów prywatnych na rynku płatności cyfrowych mogłoby mieć silny wpływ na sektor finansowy”.
Wskazał na niedawne wprowadzenie przez firmę PayPal (NASDAQ: PYPL) stabilnej monety USD do płatności cyfrowych, stwierdzając, że prywatne firmy, takie jak PayPal, „nie mają motywacji, aby ograniczać wykorzystanie swoich monet stabilnych lub zakresu świadczonych przez nie usług. Wręcz przeciwnie: ich celem jest poszerzenie bazy klientów i zdobycie udziału w rynku.”
Wyraził również obawę, że prywatni dostawcy monet stabilnych mogą uzyskać pozycję monopolistyczną na rynku oraz że tacy prywatni dostawcy nie mają motywacji, aby upewnić się, że ich rozwiązania są kompatybilne z rozwiązaniami już istniejącymi na rynku.
Co dalej?
Projekt cyfrowego euro zbiera obecnie opinie na temat propozycji, a okres ten ma zakończyć się 8 września. EBC jest także w trakcie finalizowania własnego projektu projektu i zbioru przepisów dotyczących cyfrowego euro, którego premiera ma nastąpić we wrześniu br. Październik. Następnie Rada Prezesów EBC podejmie decyzję, czy przejść do kolejnego, bliżej nieokreślonego etapu projektu.
Terminy wykraczające poza październik są niepewne. Doradca EBC powiedział na początku tego roku BAFT Europe Bank to Bank Forum, że cyfrowe euro może znaleźć się w obiegu do 2027 r.
Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.
Obejrzyj Cyfrowe waluty i łańcuch bloków banku centralnego: widok z Szwajcarskiego Banku Narodowego
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : European Central Bank embraces digital euro – CoinGeek