Monetary Authority of Singapore finalizuje ramy regulacyjne dla monet stablecoin

Monetary Authority of Singapore (MAS), bank centralny miasta-państwa i finansowy organ regulacyjny, ogłosił nowe ramy regulacyjne dla monet stablecoin, które mają na celu „zapewnienie wysokiego stopnia stabilności wartości monet stabilnych regulowanych w Singapurze”.

Zasady będą miały zastosowanie do wszelkich jednowalutowych monet typu stablecoin (SCS) powiązanych z dolarem singapurskim lub dowolnymi walutami G10 emitowanymi w Singapurze, w szczególności euro, dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego. Obejmuje to Tether (USDT) i USD Coin (USDC), największe na świecie stablecoiny pod względem kapitalizacji rynkowej.

Stablecoiny są formą aktywów cyfrowych, teoretycznie zaprojektowaną do utrzymywania stałej wartości w stosunku do waluty fiducjarnej – stąd „stabilne”. Aby to osiągnąć, wielu twierdzi, że jest poparte rezerwą rzeczywistych aktywów, takich jak gotówka lub rząd obligacje, zwykle w walucie fiducjarnej, z którą są powiązane.

„Ramy regulacyjne MAS dotyczące monet stabilnych mają na celu ułatwienie korzystania ze monet stabilnych jako wiarygodnego cyfrowego środka wymiany oraz jako pomost między ekosystemami aktywów fiducjarnych i cyfrowych. Zachęcamy emitentów SCS, którzy chcieliby, aby ich monety typu stablecoin zostały uznane za „stabilne monety regulowane przez MAS”, aby wcześnie przygotowali się do zgodności” – powiedział Ho Hern Shin, zastępca dyrektora zarządzającego (nadzór finansowy) w MAS.

Nowy system stablecoinów uwzględnia informacje zwrotne z konsultacji publicznych z października 2022 r. na temat ogólnego podejścia regulacyjnego do emisji stablecoinów i działalności pośrednictwa.

„MAS dokładnie przeanalizował otrzymane opinie i uwzględnił je w stosownych przypadkach” – czytamy w odpowiedzi na dokument konsultacyjny dotyczący stablecoinów. „Ten dokument przedstawia sfinalizowane podejście regulacyjne MAS do monet stabilnych w Singapurze”.

We wtorkowym ogłoszeniu nakreślono niektóre z kluczowych cech nowej platformy stablecoin:

Aktywa rezerwowe będą podlegać wymogom dotyczącym ich składu, wyceny i przechowywania, „aby zapewnić wysoki stopień pewności stabilności wartości”.
Emitenci muszą utrzymywać minimalny kapitał podstawowy i aktywa płynne, aby zmniejszyć ryzyko niewypłacalności i umożliwić w razie potrzeby uporządkowaną likwidację działalności.
Emitenci muszą zwrócić posiadaczom wartość nominalną monet stablecoin w ciągu pięciu dni roboczych od żądania wykupu.
Emitenci muszą zapewnić użytkownikom „odpowiednie ujawnienia”, w tym informacje na temat mechanizmu stabilizacji wartości stablecoina oraz wyniki audytu aktywów rezerwowych.
MAS zauważył również, że tylko emitenci monet typu stablecoin, którzy spełniają wszystkie wymagania określone w ramach, mogą ubiegać się o status uznanego „stabilnego monety regulowanego przez MAS”. Etykieta, która „umożliwi użytkownikom łatwe odróżnienie stablecoinów regulowanych przez MAS od innych cyfrowych tokenów płatniczych”, w tym monet stablecoin niepodlegających ramom regulacyjnym MAS w zakresie monet stabilnych.

Rynek stablecoinów jest obecnie wyceniany na około 125 miliardów dolarów, przy czym USDT i USDC stanowią prawie 90% wartości kapitalizacji rynkowej. Stablecoiny stały się nieodzowne na prawie każdej giełdzie aktywów cyfrowych jako narzędzie do integracji nowych pieniędzy, zarządzania i zwiększania płynności, handlu lewarowanego i wyceny aktywów cyfrowych.

Pomimo ich znaczenia w przestrzeni aktywów cyfrowych, monety typu stablecoin pozostają przede wszystkim nieuregulowane na całym świecie, co doprowadziło do incydentów, w których okazało się, że rzekomo „stabilne” iw pełni zabezpieczone aktywa takie nie są.

Jeden z takich dobrze nagłośnionych skandali dotyczył Tether, który został pozwany w 2019 roku wraz ze swoją siostrzaną firmą Bitfinex przez prokurator generalną Nowego Jorku Leticię James, która zasugerowała, że Tether drukuje niezabezpieczone pieniądze, aby pokryć 850 milionów dolarów straty poniesionej przez Bitfinex. Tether i Bitfinex ostatecznie doszły do porozumienia, ale w porozumieniu ugodowym zauważono, że przez pewien czas Tether LTD nie miał rezerw na pokrycie USDT w obiegu.

Aby chronić się przed nadmiernym wpływem sektora monet stabilnych i efektami domina, jakie mogą mieć nielegalne działania i złe zarządzanie w przestrzeni, kraje powoli zaczynają nadrabiać zaległości w swoich systemach regulacyjnych, aby uwzględnić stabilne monety.

UE podpisała w maju swoją przełomową ustawę o rynku aktywów kryptograficznych (MiCA), która wprowadza nowe zasady dotyczące monet typu stablecoin, w tym wymogi dotyczące dowodu wpłaty; aw tym miesiącu Wielka Brytania poczyniła postępy w planach dotyczących swojego systemowego systemu monet stabilnych, określając między innymi, które organy regulacyjne będą nadzorować aktywa.

Od wtorku Singapur również dołączył do tego regulacyjnego modu, a reakcja była jak dotąd pozytywna.

„Lata przemyśleń i przemyśleń poszły na te ostateczne ramy” — powiedział Chris Perkins, prezes i partner zarządzający w CoinFund oraz członek Komitetu Doradczego ds. Rynków Globalnych Commodities Futures Trading Commission i jego Podkomitetu ds. Aktywów Cyfrowych. „To ważny krok naprzód dla Singapuru, który stara się pozycjonować jako centrum kryptowalut w Azji”.

W oświadczeniu dla CoinGeek, Perkins pochwalił nadchodzący system regulacyjny, mówiąc: „Zapewnia on standardy stabilności wartości, wykupów, kapitału i ujawnień… Stawka jest wysoka, a jurysdykcje, które odpowiednio dostosują swoją politykę, mogą odnieść korzyści; ci, którzy tego nie zrobią, zostaną w tyle”.

Zegarek: Stabilna moneta franka szwajcarskiego Zbudowana przez Centi na BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Monetary Authority of Singapore finalizes regulatory framework for stablecoins – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO