Uruchamianie Worldcoin, pompowanie tokenów, mnożenie się Orbów, wierzchowce podejrzeń

Do kupienia na giełdzie CoinEx : https://www.coinex.com/register?refer_code=bvp3d

Worldcoin w końcu uruchomił swój token, chociaż pozostają pytania dotyczące motywacji kontrowersyjnego projektu skanowania gałek ocznych i zaangażowania w przejrzystość.

W poniedziałek Fundacja Worldcoin ogłosiła, że projekt Worldcoin „jest już aktywny i znajduje się w stanie produkcyjnym”. Worldcoin, którego współzałożycielem jest założyciel OpenAI, Sam Altman, jest próbą wprowadzenia weryfikacji tożsamości biometrycznej online poprzez skanowanie tęczówek, no cóż, wszystkich na planecie, chociaż postępy na tym froncie są powolne.

Planowane jest jednak rozszerzenie dystrybucji „Kuli” – obiektu w kształcie kuli ziemskiej, w który głęboko się wpatruje, aby dodać swoje tęczówki do bazy danych „World ID” – do „ponad 35 miast w ponad 20 krajach na całym świecie”. Do jesieni w tych miastach/krajach krąży 1500 kul.

Do tej pory około dwa miliony osób zapisało się do World ID w tempie 40 000 tygodniowo. Oczekuje się, że nowe kule — które będą dostępne w wybranych miastach w Azji, Afryce, obu Amerykach, Europie i na Bliskim Wschodzie — pięciokrotnie zwiększą tygodniowe rejestracje.

Worldcoin miał być „siecią tożsamości i finansów”, więc poniedziałkowe wiadomości obejmowały wydanie World App, portfela płatniczego opartego na World ID, który wykorzystuje „zasoby cyfrowe i monety stablecoin wspierane fiducjarnie”. Nie jest jasne, jakie monety typu stablecoin mogą znajdować się na pokładzie, ale Worldcoin wcześniej płacił prowizje swoim operatorom Orb w Tether (USDT).

Jednocześnie projekt ogłosił, że jego spółka zależna World Assets Ltd „wybiła i wypuściła” token WLD projektu na łańcuchu blokowym Ethereum, chociaż użytkownicy otrzymają „dotacje” tokenów na OP Mainnet, czyli „rozwiązanie skalowania warstwy 2” Ethereum „Optimism”.

Już giełdy, takie jak Binance, Huobi, Bybit, OKX i Gate, wymieniły WLD. Jako największe kasyna kryptowalutowe w sektorze gier hazardowych, fakt, że Binance i Huobi były pierwsze w kolejce, nie powinien nikogo dziwić. Zgodnie z przewidywaniami, wartość tokena wzrosła o prawie połowę w ciągu zaledwie kilku godzin, po czym równie szybko straciła większość z tych zysków. Od późnego poniedziałku WLD wynosił około 2,20 USD.

Ogłoszenie WorldCoin było pełne ostrzeżeń dotyczących całkowitego braku zainteresowania WorldCoin ludźmi kupującymi ich tokeny, a także bardzo wyraźną możliwością, że wartość fiducjarna tokena może spaść szybciej niż grupa venture capital Andreessen Horowitz (a16z) – która prowadziła lub uczestniczyła we wszystkich rundach finansowania Worldcoin – może zrzucać tokeny na klientów detalicznych.

Podczas gdy Orbs będą skanować tęczówki w Los Angeles, Miami i Nowym Jorku, token WLD nie zostanie udostępniony mieszkańcom USA, przynajmniej nie na początku. Na większości rynków poza Stanami Zjednoczonymi osoby, które prześlą swoje tęczówki, otrzymują rekompensatę w WLD, ale wyraźne podobieństwo tokena do niezarejestrowanego papieru wartościowego sprawia, że taki scentralizowany marketing jest odrębnym nieudacznikiem pod okiem przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary’ego Genslera.

Tokenumbia

Nie zdziw się, jeśli nie możesz przeczytać białej księgi Worldcoin, ponieważ przypadkowe geofencing wymaga szeroko zakrojonych eksperymentów z VPN, aby uzyskać dostęp. Dokument stwierdza jednak, że początkowa dystrybucja WLD wynosi 143 miliony, z czego 43 miliony zostały już przydzielone użytkownikom „beta”, którzy patrzyli na Kulę w okresie przed uruchomieniem w maju 2021 r. Pozostałe 100 milionów tokenów zostało „wypożyczonych” wybranym animatorom rynku na okres trzech miesięcy.

Maksymalnie będzie 10 miliardów WLD w ciągu pierwszych 15 lat jego istnienia, z możliwą roczną stopą „inflacji” 1,5% po tym okresie. Worldcoin twierdzi, że „większość żyjących dzisiaj ludzi otrzyma tokeny WLD”, podczas gdy ci biedni dranie, którzy jeszcze się nie narodzili, najwyraźniej mogą walić piasek.

Jednak jedna czwarta całego WLD będzie zarezerwowana dla osób z wewnątrz – w porównaniu z jedną piątą cytowaną w poście na blogu z 2021 r. – przy zwiększonej alokacji obwinianej o koszty uruchomienia sieci. Według doniesień osoby mające dostęp do informacji poufnych będą musiały stawić czoła rocznemu zamknięciu, chociaż przydział osób mających dostęp do informacji poufnych może ulec zmianie z powodu nieokreślonych okoliczności, jesteśmy pewni, że można wprowadzić udogodnienia w innych obszarach.

Podczas gdy Worldcoin swobodnie posługuje się stereotypem „bankowanie nieubankowionych”, szef produktu firmy, Tiago Sada, nie ukrywa faktu, że „wszystkie nasze produkty są nastawione na zysk. W końcu pojawi się kilka różnych portfeli i doświadczeń, które zarobią pieniądze.

Rzeczywiście, system dystrybucji Orb został niepochlebnie porównany z wielopoziomowymi programami marketingowymi, w których operatorzy Orb otrzymują wynagrodzenie na podstawie skanowania. Istnieją również obawy, że te dwa miliony zeskanowanych do tej pory tęczówek pochodzą w dużej mierze z zubożałych krajów globalnego południa, a firma „stosowała oszukańcze praktyki marketingowe, gromadziła więcej danych osobowych, niż przyznała, i nie uzyskała znaczącej świadomej zgody”.

Oczy mają to

Od samego początku Worldcoin wyrażano obawy dotyczące jego zdolności do ochrony niewiarygodnie osobistych danych, które gromadzi od swoich „klientów”. Podczas gdy Worldcoin nalega, aby usuwał skany gałek ocznych, zachowując jedynie skróty skanów, krytycy, w tym Edward Snowden, wskazywali, że nie zapobiega to naruszeniu wrażliwych danych.

Historia firm „kryptograficznych” chroniących prywatność swoich klientów nie jest znakomita. Na początku tego roku TechCrunch poinformował, że dane logowania wielu operatorów Orb były sprzedawane w ciemnej sieci, najwyraźniej z powodu tandetnych nawyków bezpieczeństwa tych operatorów. Worldcoin odpowiedział z opóźnieniem, wprowadzając autoryzację dwuetapową dla swojej aplikacji operatora i resetując wszystkie loginy z powodu „obfitości ostrożności”.

Nie budzi to ogromnego zaufania, zwłaszcza gdy klienci są proszeni o przesłanie danych biometrycznych, elementu ich tożsamości osobistej, którego nie można zresetować jak losowego hasła alfanumerycznego.

Podobne obawy zostały wyrażone w poniedziałek w poście na blogu przez założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, który wymienił wiele potencjalnych pułapek każdego systemu opartego na biometrycznym „dowodzie osobowości”.

Wśród obaw specyficznych dla Worldcoin jest fakt, że „Kula jest urządzeniem sprzętowym i nie mamy możliwości zweryfikowania, czy została poprawnie skonstruowana i nie ma tylnych drzwi. Dlatego nawet jeśli warstwa oprogramowania jest doskonała iw pełni zdecentralizowana, Fundacja Worldcoin nadal ma możliwość wstawienia backdoora do systemu, pozwalając mu na tworzenie dowolnie wielu fałszywych tożsamości ludzkich”.

Ponadto, jeśli telefony użytkowników zostaną zhakowane, „użytkownicy mogą zostać zmuszeni do zeskanowania tęczówek podczas pokazywania klucza publicznego należącego do kogoś innego, a istnieje możliwość drukowania 3D„ fałszywych ludzi ”, którzy mogą przejść skanowanie tęczówki i uzyskać identyfikatory światowe”. Wszystkie te potencjalne dodatkowe tożsamości można wykorzystać do zajęcia określonej strony podczas podejmowania decyzji dotyczących zarządzania.

Buterin znajduje również błędy w planach Worldcoin, aby ostatecznie rozszerzyć odpowiedzialność za tworzenie urządzeń Orb na innych producentów. Buterin sugeruje, że nie ma sposobu, aby uniemożliwić producentom tworzenie złośliwych lub wadliwych Kul. Nawet plany regularnych audytów Kul byłyby w stanie wykryć złośliwą aktywność dopiero po fakcie.

Ptaki (głównie sępy) z piór

Tylko czas pokaże, czy intencje Worldcoin są uczciwe, jeśli chodzi o ochronę danych biometrycznych „większości ludzi”. Ale spojrzenie na niektóre podmioty, z którymi Worldcoin zdecydował się sprzymierzyć, nie przedstawia najbardziej pochlebnego obrazu.

Worldcoin jest członkiem Crypto Open Patent Alliance (COPA), stowarzyszenia, które obejmuje prawdziwe podmioty, które obecnie lub niedawno były celem jednej lub więcej agencji rządowych USA za lekceważenie różnych zasad i przepisów. Należą do nich giełdy Coinbase (NASDAQ: COIN), Kraken i OKCoin, nie wspominając o Michaelu Saylorze z Microstrategy (NASDAQ: MSTR), który jest obecnie pozwany za oszustwa podatkowe.

COPA została utworzona z wzniosłą ambicją zachęcania do „przyjmowania i rozwoju technologii kryptowalut oraz usuwania patentów jako bariery dla wzrostu i innowacji”.

Ale w ciągu ponad dwóch lat jej istnienia jedynym konkretnym działaniem było pozwanie głównego naukowca nChain w Wielkiej Brytanii, dr Craiga Wrighta. COPA stara się zniechęcić opinię publiczną do akceptacji Wrighta jako rzeczywistej osoby stojącej pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, której przypisuje się autorstwo białej księgi Bitcoina z 2008 roku.

Wright był ostatnio tematem obszernego artykułu Forbesa, w którym szczegółowo opisano jego obszerne portfolio patentów, w tym 800 przyznanych patentów i 3000 innych oczekujących na zatwierdzenie w 46 różnych jurysdykcjach. Zbudowawszy swoje imperia na cudzych innowacjach, członkowie COPA starają się teraz odmówić Wrightowi prawowitego owocu jego intelektualnej pracy.

Nie wiemy, czy sprzęt Orb firmy Worldcoin wykorzystuje którykolwiek z patentów Wrighta, ale ich token WLD niewątpliwie obsługuje transakcje w sposób, który rozpoznałby Wright. Lepiej rzućcie ich szybko, chłopaki, zanim oczy prawa własności intelektualnej zajrzą głęboko w wasze własne.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Worldcoin launches, token pumps, Orbs multiply, suspicion mounts – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO