Rząd Litwy zatwierdza zaostrzenie przepisów dotyczących walut cyfrowych

Litwa ma szansę stać się najnowszym krajem europejskim, który zaostrzy przepisy dotyczące walut cyfrowych, aby uniemożliwić Rosji unikanie sankcji za pośrednictwem rynku.

Litewskie Ministerstwo Finansów (MF) ogłosiło w tym tygodniu, że rząd zatwierdził poprawki zaproponowane w projekcie ustawy „Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Propozycje w ustawie obejmują zaostrzenie wytycznych dotyczących identyfikacji użytkowników oraz zakaz kont anonimowych. Nakłada również nowe obowiązki na giełdy walut cyfrowych. Obejmuje to posiadanie nominalnej kwoty kapitału nie mniejszej niż 125 000 euro.

Giełdy musiałyby również zarejestrować się jako ciała korporacyjne na Litwie i mieć najwyższe kierownictwo w tym kraju. Według Ministerstwa Finansów zmiany te pomogą zwiększyć przejrzystość rynku aktywów cyfrowych.

Minister finansów Gintarė Skaistė powiedziała, że ​​zmiany są również zgodne z regulacjami przygotowywanymi przez Unię Europejską (UE). Dodała, że ​​pomogłyby również w zrównoważonym rynku.

„Proponowane zmiany zapewnią większą przejrzystość i wyższe standardy jakości w sektorze, przyczyniając się do trwałej integracji segmentu aktywów kryptograficznych z szerszym ekosystemem Fintech w kraju” – powiedziała Skaistė.

„Istotność propozycji jest wzmocniona przez dzisiejsze środowisko geopolityczne – musimy zapewnić, że nie zostaną podjęte żadne próby obejścia zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za pomocą aktywów kryptograficznych” – dodała.

Litwa odnotowuje gwałtowny wzrost popularności zasobów cyfrowych

Projekt ustawy został przygotowany we współpracy z Bankiem Litwy (LB), Służbą Śledczą ds. Przestępstw Finansowych (FNTT), Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Centrum Kompetencyjnym ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Musi jeszcze przejść przez Sejm, litewskie ramię ustawodawcze, zanim zmiany zostaną uchwalone. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że w tym roku i na początku 2023 roku wejdzie w życie kilka poprawek.

Obecne przepisy dotyczące walut cyfrowych na Litwie obowiązują od 2019 r., kiedy kraj zaczął wymagać zgłaszania przez giełdy transakcji o wartości ponad 1000 euro do celów AML/CTF.

Obecnie w 2,8-milionowym kraju działa ponad 250 firm zajmujących się aktywami cyfrowymi. Według Ministerstwa Finansów liczba firm zaczęła rosnąć w 2021 r. po tym, jak Estonia zaostrzyła wymogi rejestracyjne dla firm zajmujących się aktywami cyfrowymi.

Tymczasem rząd kraju zaangażował się również w badanie przypadków użycia technologii blockchain i zasobów cyfrowych. Jak donosi Reuters, Bank Litwy stał się pierwszym krajem na świecie, który w 2020 roku wprowadził wspieraną przez państwo cyfrową monetę kolekcjonerską.

Obejrzyj: BSV Global Blockchain Convention, Przyszłość wymiany i inwestycji w aktywa cyfrowe

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Lithuanian government approves tightening of digital currency regulations – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO