Jak Gavin Andresen rozdał 19 700 bitcoinów w 2010 roku — kran bitcoinów kończy 12 lat?

12 czerwca 2010 r. deweloper Bitcoin, Gavin Andresen, uruchomił stronę internetową z kranem Bitcoin. W tym samym roku rozdał 19 700 bitcoinów użytkownikom, którzy nie zrobili nic poza rozwiązaniem captcha.

Gdyby Andresen trzymał monety, byłyby dziś warte około 500 milionów dolarów. Jednak w przeciwieństwie do dzisiejszych zwolenników BTC, Andresen nawiązał bezpośrednią interakcję z Satoshi Nakamoto i był prawdziwym zwolennikiem swojej wizji globalnego elektronicznego systemu gotówkowego peer-to-peer.

Kim jest Gavin Andresen i gdzie jest dzisiaj?

Andresen był jednym z pierwszych twórców i zwolenników Bitcoina. Po ukończeniu Princeton pracował w grafice 3D i animacji, zanim w 2010 roku związał się z Bitcoinem.

Andresen kontaktował się bezpośrednio z Satoshi Nakamoto za pośrednictwem postów na forum i prywatnych wiadomości, a kiedy Satoshi zniknął, zostawił projekt w rękach Andresena.

W 2016 roku z Andresenem skontaktował się Stefan Matthews, który twierdził, że Satoshi Nakamoto chciałby poznać go osobiście. Po interakcji z dr Craigiem Wrightem przez e-mail, Andresen poleciał do Londynu, gdzie był świadkiem legendarnej już sesji dowodowej. Własnymi słowami dr Wright podpisał wybrane przez siebie wczesne bloki kluczami prywatnymi Satoshiego.

Andresen opowiedział światu, czego był świadkiem w poście na blogu, i natychmiast został wyrzucony z projektu Bitcoin. Jego dostęp do repozytorium oprogramowania został cofnięty, a potężne interesy, które na tym etapie przejęły kontrolę nad projektem, oczerniały go jako głupca lub oszusta.

Bez wątpienia przerażony tym doświadczeniem, Andresen zniknął z oczu opinii publicznej. Obecnie prowadzi spokojne życie z rodziną w Massachusetts.

Jak drastycznie zmieniła się narracja Bitcoina

Jak pokazują komentarze w powyższym tweecie, wielu graczy BTC zastanawia się, jak Andresen mógłby poradzić sobie z rozdawaniem tak wielu bitcoinów za darmo. Nie zdają sobie sprawy, że Bitcoin był zupełnie inny pod przewodnictwem Satoishi i zmienił się w coś nierozpoznawalnego.

Na początku Bitcoinerzy naprawdę wierzyli w ideę elektronicznego systemu gotówkowego peer-to-peer, który mógłby skalować się do wymiarów globalnych. Satoshi mówił o mikropłatnościach, a pierwsi pionierzy marzyli o sposobach bankowania osób nieposiadających rachunku bankowego, wyzwolenia ludzkości z kajdan przestarzałego systemu finansowego i tworzenia prawdziwych transakcji peer-to-peer. Obecnie wiodące firmy, takie jak Coinbase (NASDAQ: COIN), biorą ogromne pożyczki od Goldman Sachs, a rozbudowane schematy Ponzi hipnotyzują przybyszów obietnicami szybkich i łatwych pieniędzy. To radykalnie inne środowisko.

Jak Andresen mógł rozdać tyle bitcoinów? To proste; wtedy cena była najmniej interesującą rzeczą w Bitcoinie. Inteligentni programiści, tacy jak Andresen, skupili się na uczynieniu go użytecznym jako waluta, dlatego stworzyli narzędzia, takie jak kran Bitcoin do generowania nowych transakcji. Obsesyjne skupienie się na cenie fiducjarnej BTC zaczęło się dopiero, gdy mali blokerzy, tacy jak Adam Back, zaczęli naciskać na cyfrową narrację o złocie.

Oryginalny sen o Bitcoinie żyje i ma się dobrze

Spacerując po niezbadanym terenie, to naturalne, że niektórzy towarzysze podróży mogą się zgubić. Ludzie mogą swobodnie podążać różnymi ścieżkami, a ci, którzy opowiadają się za cyfrowym złotem i zabezpieczeniem przed inflacją, mogą to zrobić, chociaż prawdopodobnie nie mogą nazywać swojego dzieła Bitcoinem.

Na szczęście oryginalny Bitcoin został dziś przywrócony jako BSV. Przy milionach codziennych transakcji w ułamkach setnych system jest już w stanie obsłużyć 100 000 transakcji na sekundę i rośnie. BSV umożliwia prawdziwe transakcje peer-to-peer na skalę globalną. Chociaż Andresen nie powrócił na pierwszy plan, wielu innych, takich jak on, opracowuje aplikacje wykorzystujące mikropłatności Bitcoin.

Z czasem Gavin Andresen zostanie usprawiedliwiony, a ci, którzy tak źle go traktowali, zostaną znieważeni przez historię, jeśli w ogóle zostaną zapamiętani. Do tego czasu trwają oryginalne prace nad Bitcoin SV.

Gdy Bitcoin Faucet kończy 12 lat, dziękuję, Gavin, za stworzenie go i poświęcenie części swojego życia Bitcoinowi!

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Małe płatności, Wielka zabawa: mikropłatności w grach casual

Autor : BitUp

Źródło : How Gavin Andresen gave away 19,700 bitcoins in 2010—the Bitcoin faucet turns 12 – CoinGeekAuthor: bitup BSV