Rosja chce ograniczyć inwestycje w waluty cyfrowe przez nieakredytowanych inwestorów

Rosja może wkrótce ograniczyć opcje inwestowania w waluty cyfrowe dostępne dla zwykłych inwestorów detalicznych. Ustawodawca tego kraju rozważa prawo, które według niego będzie chronić inwestorów przed złożonymi opcjami inwestycyjnymi, biorąc przykład z Hongkongu, który zaproponował podobną politykę.

Anatolij Aksakow, przewodniczący Komisji Rynków Finansowych w rosyjskiej Dumie Państwowej, potwierdził nową propozycję ustawy na niedawnym spotkaniu dotyczącym ochrony praw konsumentów.

„Aktywa cyfrowe to temat, który poświęcamy naszej szczególnej uwagi, i przyjrzymy się, jak maksymalnie chronić naszych obywateli podczas inwestowania w waluty cyfrowe i aktywa cyfrowe, ponieważ jest to nowe narzędzie i jest dość trudne dla niewykwalifikowanego inwestor” – stwierdził ustawodawca.

Podczas gdy aktywa cyfrowe stanowią świetną okazję do zyskowności dla handlowców, stanowią również duże ryzyko, powiedział uczestnikom. Niezależnie od ryzyka rosyjscy inwestorzy wlewają w sektor miliardy dolarów – zauważył Aksakow. Uważa, że ​​pozostawiony bez kontroli może stanowić zagrożenie nie tylko dla inwestorów indywidualnych, ale także dla całego systemu finansowego.

„…musimy określić w prawodawstwie normy, które będą chronić niewykwalifikowanego inwestora w nieprzemyślanych inwestycjach w waluty cyfrowe” – powiedział na konferencji.

Ograniczając dostęp inwestorów detalicznych do zasobów cyfrowych, Rosja podążałaby za precedensem ustanowionym przez Hongkong. Specjalny region administracyjny zaproponował ograniczenie zakupów aktywów cyfrowych do profesjonalnych inwestorów w maju 2021 r. Służby finansowe Hongkongu i Biuro Skarbu (FSTB) twierdziły wówczas, że większość produktów związanych z aktywami cyfrowymi jest zbyt skomplikowana i ryzykowna dla zwykłego inwestora detalicznego.

Ustawa jeszcze nie została uchwalona. Jeśli wejdzie w życie, ograniczy dostęp do zasobów cyfrowych inwestorom, którzy mają portfel o wartości co najmniej 8 mln HKD (1,05 mln USD).

Ograniczenia dotyczące inwestowania w aktywa cyfrowe nie są zaskoczeniem, zauważył Anatolij Gawrilenko, założyciel rosyjskiej firmy usług finansowych Alor Group. Według niego waluty cyfrowe dają swoim użytkownikom wolność, której banki centralne i inne firmy finansowe od wieków starają się im odmówić.

W rozmowie z rosyjską agencją informacyjną Interfax stwierdził: „Kryptowaluta jest symbolem wolności – wolności finansowej. To sygnał dla wszystkich regulatorów, że nie mogą wpychać ludzi w kąt”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia wants to limit digital currency investment by non-accredited investors – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO