Szwedzki bank centralny współpracuje z lokalnym bankiem w ramach procesu CBDC

Szwecja kontynuuje rozwój cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). W ostatnim kroku bank centralny kraju nawiązał współpracę z prywatnym bankiem lokalnym, aby przetestować CBDC w warunkach rzeczywistych, zarówno do użytku komercyjnego, jak i detalicznego. Krajowy bank apeksowy, znany jako Riksbank, jest światowym liderem w eksploracji i rozwoju CBDC. To jedyny bank centralny na świecie, poza Ludowym Bankiem Chin, który przeszedł od badań CBDC do rozwoju i prób.

Z drugiej strony Bahamy są jedynym krajem, który oficjalnie uruchomił własną CBDC, Sand Dollar. Riksbank jest jednym z najbardziej płodnych deweloperów CBDC na świecie. W kwietniu ogłosił, że po miesiącach wewnętrznych testów, zamierza włączyć do projektu komercyjnych pożyczkodawców w celu dalszego testowania e-korony. Handelsbanken, który jest jednym z najstarszych i największych banków w kraju skandynawskim, pojawił się jako pierwszy uczestnik badania CBDC.

Zgodnie z raportem Reuters, bank stwierdził: „W związku z tym program pilotażowy e-korony przechodzi od posiadania tylko symulowanych uczestników do współpracy z zewnętrznymi uczestnikami w środowisku testowym”. Według ankiety przeprowadzonej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych, 20% wszystkich banków centralnych wyda CBDC w ciągu najbliższych trzech lat. Oddzielne badanie przeprowadzone przez firmę audytorską PwC umieściło Bahamy jako kraj o najwyższym stopniu rozwoju CBDC.

Kambodża zajęła drugie miejsce, a trzecie miejsce w Chinach. Szwecja zajęła ósme miejsce, poniżej takich krajów jak Ekwador i Urugwaj. Ze swojej strony Handelsbanken wyraził swoje podekscytowanie tym, co przyniesie partnerstwo w drodze do CBDC. W swoim oświadczeniu bank powiedział: „Dla Handelsbanken projekt oznacza możliwość uczestniczenia w tym, co może być jednym z pierwszych cyfrowych pieniędzy emitowanych przez bank centralny na świecie, które będą dostępne publicznie”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Sweden central bank partners with local bank for CBDC trial – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO