Blockchain to „brakujące ogniwo” zaufania w dobie sztucznej inteligencji

W nowym raporcie opublikowanym przez BSV Association we współpracy z Boston Consulting Group zbadano rolę technologii blockchain w zabezpieczaniu danych i usprawnianiu transakcji i stwierdzono, że blockchain może być „brakującym ogniwem”, które zapewnia zaufanie do wymiany danych w nowym Era cyfrowa.

„Przedsiębiorstwa dokonują cyfryzacji od około 30 lat, ale sztuczna inteligencja (AI) przenosi transformację na wyższy poziom” – czytamy w raporcie.

„Jak możesz mieć pewność, że Twoje technologie cyfrowe współpracują tak, jak powinny? Skąd wiesz, że podane wyniki opierają się na wiarygodnych danych, a Twoje dane i urządzenia są zabezpieczone przed manipulacją? Odpowiedź dla rosnącej liczby przedsiębiorstw: blockchain.”

Raport zatytułowany „Navigating Digital Transformation: Building Trust in an Automated World” został opracowany przez BSV Association, globalną organizację branżową non-profit z siedzibą w Szwajcarii, która wspiera wykorzystanie blockchainu BSV.

Stowarzyszenie BSV nadzoruje tworzenie standardów technicznych oraz edukuje przedsiębiorstwa, agencje rządowe, start-upy, programistów i użytkowników w zakresie tworzenia globalnego ekosystemu blockchain.

W swoim raporcie Stowarzyszenie BSV zauważyło, że do 2030 r. na całym świecie będzie podłączonych do sieci około 125 miliardów urządzeń cyfrowych, które będą wysyłać i odbierać dane za pośrednictwem Internetu i innych dróg bezprzewodowych. Ta niezwykła liczba transakcji i wymian danych musi być bezpieczna i wydajna, jeśli system ma nadal działać i zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom – zaufanie to optymalne słowo.

„Zaufanie do danych zawsze miało znaczenie, ale nigdy nie było tak duże jak w nowej erze cyfrowej” – wynika z raportu. „Technologia Blockchain otwiera okno na zaufanie. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą wyraźnie zobaczyć, skąd pochodzą dane, dokąd przeszły i jak się zmieniły”.

Luka w zaufaniu w nowym, odważnym świecie

„Zaufanie ma kluczowe znaczenie w biznesie” – zauważono w raporcie. Jednak w świecie ciągłych zmian i wzrostu utrzymanie tego może być trudne; sytuacja ta pogłębia się jeszcze bardziej w dobie sztucznej inteligencji (AI).

W ciągu ostatnich kilku lat przedsiębiorstwa poczyniły znaczne inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję, aby zwiększyć produktywność, zaradzić ciągłym niedoborom talentów technologicznych i obniżyć koszty. W raporcie podkreślono trzy obszary, w których sztuczna inteligencja wywarła szczególny wpływ:

Tożsamości cyfrowe i źródła danych – ludzkie i maszynowe – eksplodowały pod względem liczby i rodzaju w miarę rozprzestrzeniania się i przyspieszania interakcji online.
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w automatyzacji transakcji, wykonując procesy, które wcześniej wykonywał człowiek. Każda transakcja generuje więcej danych.
Przedsiębiorstwa poszukują sztucznej inteligencji w celu zwiększenia wydajności i digitalizacji niektórych procesów fizycznych, na przykład wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji do obsługi klienta.
Niezależnie od tego, czy jest to względna nowość technologii, czy ogólne sianie strachu przed sztuczną inteligencją, dostrzeganie jej odcisków palców w obszarach tożsamości, transakcji i procesów cyfrowych stwarza dla przedsiębiorstw i konsumentów problemy z zaufaniem w związku z niewłaściwym wykorzystaniem danych, naruszeniami bezpieczeństwa i dezinformacją.

Nie są to całkowicie błędne obawy, a jednym z charakterystycznych przykładów jest ubiegłoroczny spadek na giełdzie spowodowany wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję obrazami „eksplozji” w amerykańskim Pentagonie.

„Zapewnienie, że Twoje urządzenia, rozwiązania i systemy są godne zaufania — że są bezpieczne, że przeprowadzane przez nie transakcje są przejrzyste i możliwe do zweryfikowania oraz że poradzą sobie z obciążeniami — ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia dzisiejszej działalności gospodarczej” – zauważono w raporcie. „Dzisiejsze technologie cyfrowe komplikują kwestię zaufania”.

Podstawowe pytania, jakie ludzie mogą sobie zadać, brzmią: co się dzieje, gdy urządzenia Internetu rzeczy (IoT) wchodzą w interakcję i czy w ich wymianach w ogóle nie uczestniczy człowiek? I jak możemy zaufać obrazowi lub głosowi, skoro użycie sztucznej inteligencji zatarło różnicę między „prawdziwym” a „fałszywym”?

Na przykład do tej pory liderzy przedsiębiorstw w celu weryfikacji tożsamości zwykle polegali na interakcjach fizycznych i namacalnych dowodach: osobiście podpisując umowę, oglądając oficjalną pieczęć, pieczęć lub dokument tożsamości ze zdjęciem, akceptowanie płatności gotówką i nie tylko. W dobie sztucznej inteligencji to już nie wystarczy.

Ale nie wszystko stracone. W raporcie zauważono, że inna technologia może sprostać wyzwaniom stawianym przez sztuczną inteligencję i wypełnić lukę w zaufaniu.

Blockchain: „Technologia w sercu cyfrowego zaufania”

Jednym z kluczowych wniosków raportu było to, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać technologię blockchain do wyraźnego sprawdzenia, skąd pochodzą dane, dokąd przeszły i jak się po drodze zmieniły.

Jak to ujęto w raporcie: „Przejrzysty, bezpieczny i niezmienny rejestr cyfrowy Blockchain zapewnia niezawodność i pewność, że urządzenia i dane firmy działają tak, jak powinny”.

W raporcie wskazano w szczególności cztery kluczowe obszary, w których blockchain może pomóc w zwiększeniu problemów z zaufaniem, jakie technologia AI stwarza dla przedsiębiorstw:

Zapewnienie, że tożsamości cyfrowe, z którymi wchodzą w interakcję, są autentyczne i możliwe do sprawdzenia: Blockchain działa jako niezmienne i przejrzyste źródło prawdy do weryfikacji zaufanej tożsamości, ponieważ jego zapis transakcji, czyli „księga”, jest niezmienny.
Potwierdzenie własności intelektualnej (IP), praw autorskich i własności zasobów cyfrowych, informacji i danych: księga blockchain służy jako cyfrowy ślad, dzięki czemu wiesz, gdzie i kiedy pochodzi każdy bit i bajt.
Gwarancja, że ​​informacje pozostaną niezmienione i możliwe do prześledzenia od źródła: przejrzyste okno blockchain na każdą interakcję oznacza, że ​​możesz zweryfikować integralność swoich danych i bezpiecznie z nich korzystać.
Zmniejszenie liczby kontroli wymaganych do zapobiegania błędom w przesyłaniu danych: blockchain umożliwia zaufane udostępnianie danych w niezaufanym środowisku. Może na przykład pomóc w przypisaniu treści do jej źródła, zapewniając w ten sposób zaufanie do zautomatyzowanych systemów korzystających z danych.
„Bez wątpienia potrzebujemy arbitra zaufania w tym nowym, niepewnym świecie biznesu. Potrzebujemy solidnych procesów weryfikacji danych. Potrzebujemy systemów, które są bezpieczne i odporne na manipulacje. Potrzebujemy możliwości zabezpieczania, zarządzania, wykorzystywania i przechowywania ogromnych, stale rosnących ilości informacji. Na szczęście nie musimy wymyślać technologii, która zaspokoi te potrzeby: ona już istnieje” – czytamy w raporcie.

Rola Blockchain jako wzmacniacza zaufania nie jest nowa. Przedsiębiorstwa korzystają z technologii blockchain, aby zapewnić przejrzystość i niezawodność od momentu powstania tej technologii. Jednak automatyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji wyniosły potrzebę zaufania na nowy poziom, jednocześnie zwiększając wymagania dotyczące jego zdobycia.

Blockchain, jak podsumowano w raporcie, zapewnia zwiększone bezpieczeństwo, którego potrzebują technologie takie jak sztuczna inteligencja i IoT, aby położyć podwaliny pod to niezwykle ważne zaufanie.

„Blockchain to technologia kojarzona z zaufaniem, bezpieczeństwem i integralnością” – zauważono w raporcie. „Jego bezpieczna i przejrzysta metoda rejestrowania transakcji gwarantuje, że użytkownicy mogą bez obaw korzystać ze sztucznej inteligencji i innych nowych technologii oraz cieszyć się oferowanymi przez nie korzyściami”.

Aby sztuczna inteligencja (AI) działała zgodnie z prawem i prosperowała w obliczu rosnących wyzwań, musi zintegrować korporacyjny system blockchain, który zapewni jakość wprowadzanych danych i własność – umożliwiając bezpieczeństwo danych, a jednocześnie gwarantując niezmienność danych. Sprawdź relacje CoinGeek na temat tej powstającej technologii, aby dowiedzieć się więcej, dlaczego łańcuch bloków korporacyjnych będzie podstawą sztucznej inteligencji.

Obejrzyj kurs mistrzowski AI Forge: Dlaczego sztuczna inteligencja i blockchain to potęgi technologiczne

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Blockchain is the ‘missing link’ for trust in the age of AI – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO