Nigeria poszukuje czołowych badaczy do swojej strategii sztucznej inteligencji

Nigeria zaprasza czołowych badaczy sztucznej inteligencji (AI) do wniesienia wkładu w swoją krajową strategię dotyczącą sztucznej inteligencji, która ma na celu nadanie tempa innym krajom afrykańskim.

Minister komunikacji i gospodarki cyfrowej Nigerii, Bosman Tijani, ogłosił w X, że rząd stara się wykorzystać sztuczną inteligencję na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Krajowa strategia dotycząca sztucznej inteligencji pokieruje największą gospodarką Afryki w kierunku osiągnięcia krajowych celów w zakresie tworzenia miejsc pracy i włączenia społecznego, twierdzi Tijani.
„Dzięki przywództwu opartemu na współpracy Nigeria stara się być pionierem etycznych i włączających innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, które poprawiają dobrobyt i poszerzają możliwości wszystkich jej obywateli” – dodał minister.
Tijani wezwał czołowych badaczy sztucznej inteligencji pochodzenia nigeryjskiego i osób niebędących Nigeryjczykami, którzy wykonali pewną pracę na rynku nigeryjskim, aby pomogli rządowi w opracowaniu strategii.
W ostatnich latach gospodarka Nigerii przeżywała burzliwe czasy, gdy naira straciła na wartości w stosunku do dolara, nieudane przeprojektowanie waluty i w konsekwencji niedobór gotówki, a także zmiana w zarządzaniu po objęciu urzędu prezydenta przez Bola Tinubu, a wszystko to zakłóciło naród Afryki Zachodniej.
Kraj ten jest jednak regionalnym liderem technologicznym i dzięki nowej strategii stara się być afrykańskim centrum sztucznej inteligencji.
„Uważa się, że Nigeria znajdująca się w tej pętli ma szybko rozwijający się ekosystem start-upów technologicznych, a dzięki proaktywnemu przywództwu jest dobrze przygotowana do wykorzystania Al na rzecz dywersyfikacji gospodarczej i wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu” – zauważył minister.
„Jako lider innowacji na kontynencie afrykańskim Nigeria musi opracować krajową strategię wykorzystania mocy Al na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Według International Finance Corporation sztuczna inteligencja może wnieść ponad 234 miliardy dolarów do produktu krajowego brutto (PKB) Afryki przed końcem dekady.
Naciski Nigerii na sztuczną inteligencję niosą ze sobą ryzyko. Goldman Sachs (NASDAQ: GS) szacuje, że 300 milionów ludzi na całym świecie może stracić pracę z powodu sztucznej inteligencji, przy czym inne źródła podają wyższe szacunki. W kraju, który w 2021 r. odnotował stopę bezrobocia na poziomie 33%, może to oznaczać jeszcze większą zagładę w najbliższej przyszłości.
Jednak rząd Nigerii jest zaangażowany w przyjęcie sztucznej inteligencji. Zleciła Narodowej Agencji Rozwoju Technologii Informacyjnych (NITDA) utworzenie społeczności twórców sztucznej inteligencji w całej Nigerii w celu kształtowania przyszłości tej technologii.
Dyrektor generalny NITDA, Kashifu Inuwa Abdullahi, przewodzi inicjatywie, która, jego zdaniem, opiera się na przekonaniu, że „w Nigerii naszym najcenniejszym zasobem jako narodu jest kapitał ludzki”.
Kashifu nalegał również na przyjęcie blockchainu i niedawno ujawnił, że jego agencja wykorzystuje tę technologię do zwalczania fałszerstw przy wydawaniu certyfikatów NYSC.
Obejrzyj: Możliwości odblokowania Blockchain i AI

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Nigeria on the hunt for top researchers for its AI strategy – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO