Salwador prezydent Nayib Bukele ostrzega USA, że tylko on może zrujnować swój kraj

Autorytarny prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, nie jest zbyt zadowolony z planu amerykańskich polityków, aby monitorować niedopracowane przyjęcie przez jego kraj tokena BTC jako prawnego środka płatniczego.

W tym tygodniu dwupartyjne trio senatorów USA przedstawiło projekt „Accountability for Cryptocurrency in Salvador Act” (ACES), który „wymagałby raportów o przyjęciu kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze”. Rachunek jest następstwem wprowadzenia przez Salwador BTC w 2021 r. jako dopuszczalnej monety jego królestwa, obok dolara amerykańskiego.

ACES wymagałoby, aby rząd Stanów Zjednoczonych poinformował (między innymi), w jaki sposób Salwador podjął decyzję o przyjęciu BTC jako prawnego środka płatniczego, czy kraj ten jest w stanie monitorować i łagodzić „ryzyko integralności finansowej i bezpieczeństwa cybernetycznego związane z wirtualnym aktywem transakcji” i czy wspomniane ramy „spełniają wymagania Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w odniesieniu do transakcji związanych z aktywami wirtualnymi”.

Raport jest również zainteresowany wpływem BTC na finanse publiczne Salwadoru, przekazami z USA, relacjami z globalnymi instytucjami finansowymi, takimi jak MFW i Bank Światowy, „potencjałem ograniczenia wykorzystania przez Salwador dolara amerykańskiego” oraz tym, czy BTC może być wykorzystany do obejścia potencjalnych sankcji gospodarczych USA.

Po zebraniu wszystkich tych informacji różne agencje amerykańskie miałyby za zadanie opracować „plan ograniczenia potencjalnego ryzyka dla amerykańskiego systemu finansowego, jakie stwarza przyjęcie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego”, niezależnie od tego, czy ta adopcja ma miejsce w Salwadorze, czy w jakimkolwiek innym kraj, który obecnie używa dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego.

Nie jesteś moim szefem

Gdy rozeszła się wiadomość o ustawie, „tysiącletni dyktator” Salwadoru Nayib Bukele wściekle odwrócił swoją czapkę bejsbolową do tyłu i wygłosił wyzywającą ripostę na Twitterze: „OK boomers… Masz 0 jurysdykcji nad suwerennym i niezależnym krajem. Nie jesteśmy twoją kolonią, twoim podwórkiem ani twoim podwórkiem. Trzymaj się z dala od naszych wewnętrznych spraw. Nie próbuj kontrolować czegoś, czego nie możesz kontrolować.”

Wyraźnie zbyt zajęty napinaniem się, by monitorować swój wskaźnik ironii, pismo Bukele w mediach społecznościowych pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak wsunął swój cyfrowy nos w wewnętrzne sprawy Kanady, uderzając w wysiłki tego kraju, aby zablokować zagraniczne finansowanie „konwoju ciężarówek / powstania”, który sparaliżował miasto z Ottawy i zakłócił na kilka tygodni handel między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Więc dyktatorzy w szklanych domach, bla bla…

Decyzja Bukele o uczynieniu BTC prawnym środkiem płatniczym pozostaje niezwykle kontrowersyjna, biorąc pod uwagę nieudane wdrożenie techniczne, które nie przyczyniło się do rozwiązania całkowitego braku zainteresowania mieszkańców. Do tej pory adopcja BTC w Salwadorze praktycznie nie istnieje poza kilkoma przyjaznymi obcokrajowcami hotspotami, w tym niesławną „Bitcoin Beach.” Krytycy oskarżyli Bukele o to, że jest znacznie bardziej zainteresowany zaspokajaniem kaprysów zagranicznych BTC Maxis – zwłaszcza toksycznego tandemu Bitfinex/Tether i Blockstream — niż zaspokajanie codziennych potrzeb współobywateli.

Przyjęcie przez Bukele wszystkiego, co BTC może uczynić go gwiazdą na konferencjach kryptograficznych, ale jego stanowisko wobec MFW jest niemal komicznie nierozważne, biorąc pod uwagę rosnący stosunek długu publicznego do PKB w tym kraju. Niezrażony tym, Bukele używa kurczącego się skarbca swojego kraju do „kupowania upadków” za każdym razem, gdy BTC się rozbija, ale utrzymująca się awaria bez wynikającego z niej odbicia może zmusić Bukele do pójścia w rękę z czapką baseballową do MFW, aby błagać o ratunek. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę jego tysiącletnią wiarygodność, może wrócić do rodziców, dopóki sprawy się nie poprawią.

Głaz? Proszek? Znak?

Animus Bukele wobec proponowanego ustawodawstwa USA mógł być również wynikiem tego, że czuł się trochę bezbronny po niedawnej działalności tuż za granicą Salwadoru. W poniedziałek aresztowano byłego prezydenta Hondurasu Juana Orlando Hernandeza za rzekome kierowanie „brutalnym, sponsorowanym przez państwo spiskiem handlu narkotykami”.

Hernandez, którego brat Tony odsiaduje obecnie dożywocie w USA za udział w operacji handlu ludźmi, będzie wypocić się w więzieniu w Hondurasie przez następne kilka miesięcy, walcząc o ekstradycję do USA pod zarzutem narkotyków i broni.

W zeszłym roku były prokurator Salwadoru zajmujący się zwalczaniem korupcji oskarżył Bukele o zawarcie tajnego układu z lokalnymi gangami – w tym osławionym MS-13 – w celu zmniejszenia liczby morderstw. Obawy Bukele’a miały podobno mniej wspólnego z bezpieczeństwem jego rodaków, niż ze zwiększeniem jego szans na zwycięstwo w wyborach lokalnych.

Chociaż wskaźnik morderstw w Salwadorze rzeczywiście spadł, liczba „zaginionych” mieszkańców podwoiła się od 2020 do 2021 roku. Nikt nie może zgadnąć, dokąd udają się te osoby, ale masowe groby nadal są odkrywane, w tym jeden w grudniu ubiegłego roku w Nuevo Cuscatlán – na przedmieściach San Salvador, w którym Bukele wcześniej pełnił funkcję burmistrza – zawiera 26 ciał.

MS-13 jest powiązany z licznymi operacjami handlu narkotykami w Stanach Zjednoczonych, co sprawia, że ​​tajne zawieranie transakcji w Bukele i eksperyment BTC Salwadoru są czymś więcej niż tylko przemijającą troską amerykańskich organów ścigania. Jeśli pojawią się dowody, że Bukele zgodził się spojrzeć w drugą stronę na zbrodnie MS-13 o bardziej międzynarodowym charakterze, zwiększenie adopcji BTC będzie najmniejszym z jego zmartwień.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : El Salvador prez Nayib Bukele warns US he’s the only one allowed to ruin his country – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO