Komisja Europejska: Cyfrowy euro rachunek należy zapłacić na początku 2023 r.

W CoinGeek uważnie przyglądamy się cyfrowemu projektowi euro. Wcześniej informowaliśmy, że Europejski Bank Centralny (EBC) dał cyfrowemu euro zielone światło i że wczesne eksperymenty są w toku. W tym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła, że ​​projekt ustawy, który posłuży jako podstawa prawna cyfrowej waluty banku centralnego euro (CBDC), zostanie zaproponowany na początku 2023 roku.

Cyfrowy banknot euro i rozkład jazdy – to, co wiemy do tej pory

Cyfrowa ustawa o euro będzie legalnie stanowić podstawę projektu cyfrowego euro od początku 2023 r. Wiemy również trochę o harmonogramie UE dla CBDC.

Konsultacje społeczne mają się odbyć w przyszłym miesiącu. Ostatnia interakcja z opinią publiczną wykazała, że ​​prywatność była jednym z głównych problemów związanych z projektem.
EBC prowadzi obecnie eksperymenty i spodziewa się uruchomienia działającego prototypu pod koniec 2023 roku.
Następnie rządy strefy euro zdecydują, czy warto dążyć do CBDC. Wielu decydentów jest już przekonanych, więc powinno to być w dużej mierze formalnością.
Jeśli zdecydują się na to, najwcześniej możemy się spodziewać, że będzie gotowy w 2025 roku.
Kluczowe kraje europejskie, takie jak Niemcy i Francja, wezwały EBC do przyspieszenia działań w związku ze strachem przed pozostaniem w tyle. Biorąc to pod uwagę, można bezpiecznie założyć, że cyfrowe euro z dużym prawdopodobieństwem stanie się rzeczywistością.

Czym jest cyfrowe euro i dlaczego ma to znaczenie?

Cyfrowe euro będzie w pełni cyfrową wersją waluty euro CBDC. Podobnie jak waluty cyfrowe w Chinach, Indiach i gdzie indziej, nie będzie dążyć do zastąpienia gotówki i banknotów euro, ale będzie dążyć do istnienia obok nich.

Cyfrowe euro ma znaczenie, ponieważ Unia Europejska jest obecnie największym obszarem jednolitego rynku na świecie. Kiedy weźmie się pod uwagę umowy o wolnym handlu UE z innymi narodami, obejmują one ogromną część handlu światowego.

Podczas gdy cyfrowe euro z pewnością wzmocni europejski bank centralny w kraju, dając mu możliwość bezpośredniego stymulowania gospodarki poprzez bezpośrednie spadki pieniędzy do posiadaczy portfeli, wzmocni również geopolitycznie UE.

Na przykład nie jest tajemnicą, że interesy Europy w kluczowych obszarach różnią się od interesów Stanów Zjednoczonych. Dolar amerykański, będący światową walutą rezerwową, ograniczył ostatnio cele Europy, na przykład gdy prezydent USA Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne z Iranem, a instytucje europejskie próbowały stworzyć alternatywne systemy finansowe, aby kontynuować handel z Iranem.

Wysiłki te nie przyniosły wiele z powodu obaw przed reperkusjami ze strony Stanów Zjednoczonych, które kontrolują system bankowy SWIFT i samą światową walutę rezerwową. Posiadanie w pełni funkcjonalnego cyfrowego euro, które prawdopodobnie poruszałoby się po nowych torach poza systemem SWIFT, wzmocniłoby Unię Europejską na scenie geopolitycznej. W połączeniu z umowami takimi jak nowa umowa gazowa Chiny-Rosja, która będzie rozliczana w euro, może to doprowadzić do tego, że euro stanie się bardziej znaczącą walutą globalną, a tym samym UE stanie się silniejsza na arenie światowej.

Poza poziomem geopolitycznym, euro CBDC z pewnością przyniosłoby pewne korzyści bliżej domu. Mogłoby to umożliwić EBC bezpośrednią stymulację zmagających się z problemami gospodarek UE, takich jak Grecja i Hiszpania, a nawet skupienie się na kluczowych obszarach, takich jak określone miasta lub regiony, za pomocą bezpośredniego bodźca monetarnego. Inne korzyści, takie jak pobór podatków w czasie rzeczywistym, zostały przedstawione jako niektóre z potencjalnych korzyści płynących z CBDC.

Oczywiście jest druga strona. Sceptycy wyrazili szereg obaw dotyczących inflacji i tego, jaką władzę powinny mieć banki centralne. Banki komercyjne wyraziły również obawy dotyczące potencjalnych paniek bankowych, jeśli obywatele zdecydują się przenieść swoje pieniądze do portfeli cyfrowych. Niektórzy obawiają się destabilizacji europejskiego systemu finansowego.

Krótko mówiąc, cyfrowe euro ma znaczenie, ponieważ głęboko zmieni sytuację w Unii Europejskiej i poza nią. Ponieważ Chiny, Indie i inne kraje ścigają się, aby w pełni wprowadzić swoje CBDC, możesz się założyć, że cyfrowe euro wkrótce stanie się rzeczywistością.

Obejrzyj: prezentacja CoinGeek New York, Integracja aplikacji biznesowych z BSV Blockchain: pierwsze w Europie przyjęcie na dużą skalę

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : European Commission: Digital euro bill due for early 2023 – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO