Facebook Diem sprzeda aktywa za 200 mln USD po nieudanej próbie stablecoina

Wygląda na to, że ambicje Marka Zuckerberga dotyczące stablecoinów dobiegają końca bezceremonialnie, a jego projekt Diem składa się i sprzedaje swoje aktywa. Według źródeł, Diem chce sprzedać swoje aktywa za 200 milionów dolarów po tym, jak został sfrustrowany przez amerykańskie organy regulacyjne, które zjednoczyły się przeciwko projektowi.

Ogłoszony w 2019 roku i wówczas znany jako Libra, Diem został okrzyknięty nowym i przyjaznym dla użytkownika projektem stablecoin, który wykorzystałby sieć Facebooka, aby stać się jeszcze większym niż tether i USD Coin. Zuckerberg wspierał projekt przez cały czas, nawet występując przed Kongresem, aby go bronić.

Jednak pomimo wysiłków Zuckerberga i posiadania wsparcia niektórych czołowych firm, takich jak Andreessen Horowitz, singapurski inwestor państwowy Temasek, Coinbase i Union Square Ventures, projekt po prostu nie mógł go złamać z regulatorami.

Po dwóch latach frustracji Facebook, obecnie działający pod nazwą Meta Platforms Inc., podobno zrezygnował ze swoich ambicji dotyczących stablecoinów. Raport Wall Street Journal ujawnił, że Diem prowadzi rozmowy z Silvergate Bank w sprawie sprzedaży projektu. Powołując się na źródła posiadające wiedzę na ten temat, placówka twierdzi, że Diem dyskutował z bankierami inwestycyjnymi, jak najlepiej sprzedać swoją własność intelektualną i przekazać inżynierów, którzy opracowali projekt.

Bloomberg donosi dalej, że Diem od jakiegoś czasu współpracuje z bankiem z Kalifornii nad projektem Diem. Obie strony podobno nawiązały współpracę w 2021 r., Aby wyemitować stablecoin, a Silvergate, regulowany podmiot bankowy, został oskarżony o faktyczną emisję.

Amerykańska Rezerwa Federalna podobno nie była zaangażowana w ten plan, a po długim czasie między trzema stronami Fed powiedział Silvergate, że nie może podpisać się z projektem. Bank wycofał się, obawiając się, że Fed może go rozprawić w przyszłości.

Sprzedaż o wartości 200 milionów dolarów ma głównie na celu odzyskanie części środków, które inwestorzy włożyli, i ich zwrot. Według jednego ze źródeł WSJ, Facebook zainwestował najwięcej kapitału i jest właścicielem około jednej trzeciej projektu. Pozostałe firmy, od firm VC, takich jak a16z, przez firmy zajmujące się cyfrowymi walutami, takie jak Coinbase, po firmy technologiczne, takie jak Uber, są właścicielami reszty, ale nadal nie jest jasne, które firmy zainwestowały, a które nie.

Przez długi czas regulatorzy utwierdzali swój opór wobec Diem w związku z brakiem zaufania do Big Tech – zwłaszcza Facebooka, którego osiągnięcia w zakresie ochrony danych nie są imponujące. Danie prywatnej firmie dużej władzy nad tym, co potencjalnie może być walutą dostępną dla miliardów ludzi za pośrednictwem Facebooka i jego spółek zależnych, takich jak WhatsApp i Instagram, zostało uznane za ryzykowne posunięcie przez Kongres, Fed i inne organy nadzoru finansowego.

Ostatnio amerykańskie organy regulacyjne stały się jaśniejsze w kwestii stablecoinów. Prezydencka Grupa Robocza ds. Rynków Finansowych, kierowana przez sekretarz skarbu Janet Yellen, opublikowała raport na temat stablecoinów, wzywając do zaostrzenia przepisów. Grupa zaleciła, aby emitenci stablecoin byli regulowani jak banki i przestrzegali podobnych ścisłych wytycznych. To jeszcze bardziej zniweczyło szansę, że Diem kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Zuckerberg i jego zespół najwyraźniej zdali sobie sprawę, że koniec jest bliski Diemowi, ponieważ ich strategia zaczęła się zmieniać w zeszłym roku. Novi, portfel projektu znany wcześniej jako Calibra, ogłosił, że wystartuje bez Diem, a zamiast tego wybierze Paxos Dollar, kolejny stablecoin.

Nawet to nie uspokoiło regulatorów, którzy wezwali Facebooka do zamknięcia projektu. W kolejnym ciosie David Marcus, lider i współzałożyciel projektu, niedawno opuścił Facebooka.

Obejrzyj: panel CoinGeek New York, tokenizowane aktywa, Stablecoins i Custody z BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Facebook’s Diem to sell assets for $200M after botched stablecoin attempt – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO