Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

29 listopada 2021

„Zacznij od nowa”: estoński regulator chce cofnąć licencje na walutę cyfrową

Główny regulator finansowy Estonii powiedział, że chce cofnąć wszystkie wydane obecnie licencje na walutę cyfrową i zacząć od nowa, skutecznie zastępując obecny system regulacyjny całkowicie nową strukturą.

Matis Mäeker, szef estońskiej jednostki analityki finansowej (FIU), powiedział, że państwo powinno rozważyć zniesienie regulacji „do zera i zacząć od nowa licencjonowanie”, w związku z obawami o wpływ sektora oraz ryzyko prania pieniędzy i innej nielegalnej działalności w BTC.

Mäeker powiedział, że opinia publiczna nie była świadoma tych zagrożeń w sektorze walut cyfrowych i wokół niego, w tym finansowania terroryzmu, ani ryzyka włamań, kradzieży i innych rodzajów przestępstw popełnianych przeciwko użytkownikom walut cyfrowych.

„Zagrożenia te są bardzo, bardzo wysokie. Musimy zareagować kardynalnie i bardzo szybko” – powiedział.

Około 400 firm w Estonii posiada obecnie licencje na walutę cyfrową lub licencje dostawców usług wirtualnych aktywów. Według szefa FIU jest to więcej niż łączna liczba licencji wydanych w pozostałej części UE łącznie, a Estonia w ostatnich miesiącach stała się swoistym siedliskiem tego sektora.

Jednak Mäeker powiedział, że obecny system pozwala firmom „obracać bardzo duże sumy, podczas gdy Estonia nic z tego nie uzyskuje”, a sektor niewiele robi, aby tworzyć miejsca pracy lub przyczyniać się do dochodów podatkowych w kraju.

Zaproponował alternatywny system regulacji, który wprowadzałby wyższe wymogi kapitałowe, a także bardziej rygorystyczne zabezpieczenia systemów i sieci informatycznych. Nowe propozycje Mäekera zakazywałyby również inwestowania w giełdy w coś innego niż gotówka, aby zapewnić inwestorom zwiększoną ochronę.

Pojawia się po poważnej rozprawie w Estonii z firmami zajmującymi się walutami cyfrowymi, w których FIU unieważniła aż 70% wcześniej wydanych licencji, przy czym w grudniu 2020 r. unieważniono łącznie 1808 licencji.

Obejrzyj: panel CoinGeek Zurich, Dostawcy usług dla branży aktywów cyfrowych: ewolucja dla skali

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ‘Start again’: Estonia regulator wants digital currency licenses revoked – CoinGeek