Rosja: Płatności w walucie cyfrowej są nadal zakazane, ale handel dozwolony

Wielu rosyjskich inwestorów jest entuzjastycznie nastawionych do cyfrowej waluty. Sondaż przeprowadzony w sierpniu 2021 r. przez rynek walutowy wykazał, że około 77% respondentów stwierdziło, że ich „najbardziej przyszłościowe” inwestycje to waluty cyfrowe, w tym BTC, LTC i ETH.

Około 8,8% respondentów preferowało złoto jako najlepszą inwestycję, a 14% preferowało „znajome waluty narodowe”.

Co więcej, około 77% respondentów rozważa wkrótce inwestycję w walutę cyfrową, podczas gdy 23% respondentów stwierdziło, że nigdy nie używało walut cyfrowych.

W Rosji płatności w walucie cyfrowej są nadal zakazane i rząd nie zamierza tego szybko zmieniać. Rosyjski rząd wskazał, że nie ma planu zakazania handlu walutami cyfrowymi, w przeciwieństwie do Chin, ale zakaz płatności w walucie cyfrowej trwa nadal.

Co ma do powiedzenia wiceminister finansów Rosji

Wiceminister finansów Rosji Aleksiej Moisejew wskazał, że obywatele Rosji nadal będą mogli kupować i handlować aktywami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin.

„Obywatele Rosji mogą mieć otwarty portfel poza Federacją Rosyjską, ale jeśli działają w Federacji Rosyjskiej, to myślę, że będą podlegać zakazom przez całą dającą się przewidzieć przyszłość ze względu na naszą suwerenność finansową” – powiedział Moiseev.

Wiceminister finansów dodał, że ustawodawcy nie zdefiniowali jeszcze walut cyfrowych i technologii blockchain w rosyjskim kodeksie cywilnym. Rosyjski rząd jest sceptycznie nastawiony do przyjęcia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, ponieważ obawiają się, że może to mieć negatywny wpływ na system gospodarczy i finansowy kraju.

Stanowisko Rosji kontrastuje ze stanowiskiem Chin, gdzie instytucje finansowe i regulacyjne wielokrotnie wydawały oświadczenia i polityki antycyfrowe. Niedawno Ludowy Bank Chin ogłosił, że wszystkie transakcje walutami cyfrowymi w tym kraju są nielegalne, a wcześniej górnicy w kilku prowincjach uciekli w obliczu represji wobec ich operacji.

Jednak niektórzy rosyjscy urzędnicy twierdzili, że tworzenie cyfrowego rubla nie będzie wiązało się z takim samym ryzykiem finansowym jak waluty cyfrowe. Według przewodniczącego Komisji Rynków Finansowych Rosyjskiej Dumy Państwowej Anatolija Aksakowa cyfrowa waluta z rosyjskiego banku centralnego może do 2024 roku stać się integralną częścią krajowych regulacji.

Obejrzyj: prezentacja CoinGeek Zurich, Jak Bitcoin zmieni przyszłość danych i wzmocni wszystkich?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia: Digital currency payments still banned, but trading allowed – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO