Oświadczenie w sprawie White Paper Bitcoina z 29 stycznia 2021 – Craig Wright

  • Craig Wright objaśnia w nowym wpisie na swoim blogu, dlaczego ludzie mają przeczytać White Paper i po co ta cała akcja związana z White Paper Bitcoina

W zeszłym tygodniu poinstruowałem moich prawników, aby wysłali serię oficjalnych pism prawnych do bardzo konkretnej listy osób i organizacji, które hostowały białą księgę Bitcoin na swoich stronach internetowych.

Nie zrobiłem tego, aby ograniczyć publiczną dostępność White Paper- wręcz przeciwnie. Jestem dumny, że kiedy po raz pierwszy opublikowałem to w Internecie, w 2008 roku, system opisany w białej księdze wzbudził duże emocje, które dopiero od tego czasu wzrosły. Jeśli o mnie chodzi, im więcej osób przeczytało białą księgę ze zrozumieniem – tym lepiej. To znacznie ułatwiłoby ludziom zrozumienie, czym jest Bitcoin, a czym nie.

System Bitcoin opisany w White Paper nie jest niejednoznaczny. Nie podlega interpretacji. Jest to system elektronicznej gotówki typu peer-to-peer. Gotówka oznacza użyteczność i praktyczność do codziennego użytku przy dokonywaniu płatności w handlu internetowym, w tym w przypadku „małych transakcji”, jak wspomniano na stronie 1 białej księgi. Gotówka oznacza, że ​​sieć musi być zdolna do skalowania, aby obsługiwać dużą liczbę transakcji z dużą prędkością i bardzo niskimi kosztami. Aby to zadziałało, podstawowy protokół musi być niezmienny i nie może być poddawany wielokrotnym zmianom przez nieustannie majstrujących programistów, którzy nie rozumieją systemu, który mogą zepsuć. System opisany w białej księdze najwyraźniej nie jest systemem, którego głównym celem i przesłaniem promocyjnym jest przechowywanie wartości lub „cyfrowego złota” jako aktywów rezerwowych.

A jednak dzisiaj organizacje używają nazwy Bitcoin i samej White Paper do promowania monet i produktów, o których wiedzą, że są niezgodne z pierwotnie opisanym systemem. Takie alternatywne monety i produkty nie tylko nie spełniają specyfikacji przedstawionej w białej księdze, ale nadal używają nazwy Bitcoin i białej księgi do promowania się. Jako autor białej księgi czuję się zobligowany do skorzystania z moich praw i zapewnienia, że ​​nie będzie można go sprzedawać w taki sposób – nie tylko po to, aby Bitcoin mógł wykorzystać swój potencjał, ale także po to, aby ludzie nie byli wprowadzani w błąd inne przedsięwzięcie, ponieważ sądzono, że wspierają Bitcoin.

W żadnym innym kontekście moje zachowanie nie wydawałoby się niezwykłe lub godne uwagi. Faktycznie, mój brak czynu w taki sposób byłby w najlepszym przypadku wątpliwy, a w najgorszym przypadku niewykonałbym swoich obowiązków. Niestety, taka jest kampania dezinformacji i zaciemniania, która pojawiła się przez wiele lat.

Nie chcę być źle zrozumiany: jeśli ktoś chciałby zbudować system cyfrowego złota lub powolnych, kosztownych transakcji online, zachęcałbym do tego, mimo że moim zdaniem taki projekt jest ostatecznie skazany na porażkę. Innowacja to wspaniała rzecz. To dlatego ustalony charakter protokołu jest tak ważnym elementem tego, czym jest Bitcoin: jeśli protokół podlega ciągłym zmianom, w jaki sposób znacząca innowacja może mieć miejsce przy użyciu systemu? Kiedy protokół internetowy został wprawiony w kamień, widzieliśmy masową adopcję i używanie Internetu. Bez pewności, że protokół, nad którym pracujesz, nadal będzie w stanie obsługiwać Twój produkt rok lub 10 lat po jego wprowadzeniu, innowatorzy po prostu zdecydują się pójść gdzie indziej.

To, co miałem nadzieję osiągnąć, podejmując działania przeciwko niektórym niewłaściwym użytkownikom White Paper, to uświadomienie opisanemu w nim systemowi Bitcoin i odróżnienie systemu od innych używających nazwy Bitcoin. Uważam, że White Paper mówi sama za siebie. Czy coś jest „Bitcoinem”, czy nie, można łatwo sprawdzić w dokumencie. Jeśli nie sprosta on opisanemu tam systemowi elektronicznej gotówki peer-to-peer, to nie jest to Bitcoin. Bitcoin SV to system Bitcoin, który opisałem w White Paper. Chociaż większość świata może jeszcze tego nie widzieć, z czasem ludzie to zauważą; technologia mówi sama za siebie. 

Moje życiowe dzieło polegało na stworzeniu systemu mikropłatności: takiego, który przenosi elektroniczną gotówkę do Internetu w postaci drobnych mikro-, a nawet nanotransakcji.

Wiem, że wiele osób się nie zgadza lub nie rozumie, dlaczego wybrałem taki kurs. Mówię im, że to moja osobista bitwa, a nie wielu firm i osób w ekosystemie Bitcoin, które koncentrują się na budowaniu uczciwego systemu, systemu, który zmienia świat na lepsze.

Link do artykułu: https://craigwright.net/blog/bitcoin-blockchain-tech/bitcoin-white-paper-statement-of-jan-29-2021/

Autor : Bitcoin Feniks


Author: Bitcoin Feniks