SEC zapewnia zielone światło od Departamentu Skarbu USA, aby regulować stablecoiny

Branża stablecoin rozwija się w zawrotnym tempie, zwłaszcza w 2021 r., a zgodnie z nowymi propozycjami regulacyjnymi, amerykański regulator papierów wartościowych będzie nadzorował ten wzrost. Nowy raport ujawnił, że Departament Skarbu USA uległ naciskowi Gary’ego Genslera, aby organ nadzoru papierów wartościowych zapewnił nadzór nad branżą o wartości 130 miliardów dolarów.

W lipcu sekretarz skarbu Janet Yellen zwołała spotkanie najważniejszych regulatorów w kraju, aby omówić stablecoiny i ich rolę w stale ewoluującej przestrzeni walut cyfrowych. Oskarżyła regulatorów – w tym przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary’ego Genslera oraz pełniącego obowiązki przewodniczącego Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) – Rostina Benhama – o opracowanie planu regulacyjnego dla sektora.

Według Bloomberga, na ostatnim spotkaniu regulatorzy zgodzili się na przejęcie sektora przez SEC. Oczekuje się, że Ministerstwo Skarbu i inni czołowi regulatorzy opublikują raport ujawniający stanowisko w tym tygodniu, napisano w raporcie, powołując się na nienazwane źródła zaznajomione z dyskusjami.

Według źródeł, SEC zdobyła prawo do nadzorowania sektora po tym, jak Gensler bezwzględnie forsował go na posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami.

Stablecoins stały się podstawą w świecie handlu walutami cyfrowymi, odpowiadając za jedne z największych wolumenów w danym dniu. Tether (USDT), który jest największym stablecoinem, odpowiada za najwyższy wolumen obrotu dowolną walutą cyfrową na rynku.

Stablecoins są teraz warte łącznie 131 miliardów dolarów, a USDT prowadzi w zestawieniu z 69,7 miliardami dolarów. USDC, który jest produktem konsorcjum Coinbase i Circle Financial’s Center Consortium, jest drugim co do wielkości z 32 miliardami dolarów. Binance USD na poziomie 12 miliardów dolarów, DAI na poziomie 6,5 miliarda dolarów, TerraUSD na 2,7 miliarda dolarów i TrueUSD na 1,2 miliarda dolarów to pozostali ważni gracze.

Chociaż sektor stale rośnie od 2017 r., to w 2021 r. stablecoiny w końcu znalazły swój krok. Od roku do tej pory Tether wydrukował USDT o wartości 49 miliardów dolarów, podczas gdy USDC wzrósł dziesięciokrotnie z nieco ponad 3 miliardów dolarów do kapitalizacji rynkowej wynoszącej 32,5 miliarda dolarów.

Nic więc dziwnego, że regulatorzy są zaniepokojeni tym niekontrolowanym wzrostem.

Nieuregulowany przemysł o wartości 130 miliardów dolarów

Oprócz parabolicznego wzrostu, zarówno strażnicy, jak i użytkownicy zadają pytania, czy stablecoiny są naprawdę stabilne. Tether został nawet pozwany przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork (NYAG) i rozstrzygnięty, ale nadal nie jest jasne, czy może stanowić blisko 70 miliardów dolarów.

USDC, które reklamowało się jako bardziej przestrzegająca prawa alternatywa, opublikowało w tym roku swój raport na jego poparcie. Okazało się, że tylko około 60% monet USD jest zabezpieczonych gotówką w rezerwie. Reszta jest zabezpieczona papierami komercyjnymi, rządowymi papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi.

Dzięki nowym wnioskom regulacyjnym branża ta mogłaby wreszcie zostać pociągnięta do odpowiedzialności za ochronę inwestorów. Jak skomentowała Nellie Liang, podsekretarz skarbu ds. finansów krajowych: „W ogóle nie pomagasz systemowi, jeśli to, co nazywa się stablecoinem, nie jest w rzeczywistości stabilne, więc nie chcesz dopuścić do powstania tego rodzaju ryzyka”.

Według Bloomberga raport jest przygotowywany przez Prezydencką Grupę Roboczą ds. Rynków Finansowych. Celem jest upewnienie się, że ta nowa gospodarka tokenów nie stanowi zagrożenia dla gospodarki USA. Podobno raport zawiera również sugestię, że Rada Nadzoru Stabilności Finansowej formalnie ocenia ryzyko systemowe, jakie mogą stwarzać tokeny.

Ponieważ Gary Gensler ma przejąć kontrolę nad rynkiem stablecoin, wiele się zmieni. Były fotel CFTC okazał się trudny, odkąd zastąpił Jaya Claytona w SEC. Stablecoins to obszar, w którym był szczególnie zainteresowany i wcześniej powiedział, że są one podobne do funduszy rynku pieniężnego i muszą być regulowane jako takie.

Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, podziela to przekonanie. Nie będąc fanem stablecoinów, Powell twierdził ponadto, że cyfrowy dolar może w końcu zakończyć panowanie stablecoinów.

„Nie potrzebowałbyś stablecoinów; nie potrzebowałbyś kryptowalut, gdybyś miał cyfrową walutę amerykańską. Myślę, że to jeden z silniejszych argumentów na jego korzyść” – stwierdził.

Obejrzyj: panel CoinGeek w Nowym Jorku, aplikacje rządowe i sektora publicznego na Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : SEC secures green light from US Treasury to regulate stablecoins – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO