OpenSPV, aby spełnić obietnicę Bitcoin dotyczącą szybkich, bezpiecznych transakcji P2P

Uproszczona weryfikacja płatności (SPV), rozwiązanie Satoshi Nakamoto do skalowania Bitcoina bez rozrostu, ma stać się znacznie łatwiejsze w użyciu. Przedsiębiorca i programista BSV Ryan X. Charles wprowadził w zeszłym tygodniu OpenSPV, ustandaryzowany sposób wdrażania SPV w usługach Bitcoin, który oszczędza czas, miejsce na dysku i pieniądze.

Charles wyjaśnił tę koncepcję w serii tweetów. Opisał to jako sposób na „rozszerzenie paymaila, aby aplikacje miały dostęp do tych funkcji z wybranym przez użytkownika portfelem”, który działa poprzez wysyłanie transakcji i Merkle Proofs ich danych wejściowych w trybie peer-to-peer.

https://twitter.com/ryanxcharles/status/1449769764872617987?s=20

OpenSPV to zbiór otwartych protokołów i oprogramowania open source, które można wykorzystać do przesyłania informacji, takich jak dane transakcyjne i dowody Merkle, między użytkownikami — niezależnie od tego, czy są oni w tym czasie online, czy nie.

Nie ma jeszcze oficjalnej daty premiery, a strona główna OpenSPV nie ma dalszych ogłoszeń. Jednak dotychczasowe prace Charlesa są dostępne do oglądania na GitHub. Dodał, że OpenSPV będzie współpracować z Komitetem Standardów Technicznych Stowarzyszenia Bitcoin i innymi twórcami portfeli, aby ustalić standardy dla wszystkich nowych protokołów.

Po prawidłowym wdrożeniu SPV oznacza, że ​​usługi Bitcoin nie muszą uruchamiać pełnych węzłów przetwarzania, a nawet mieć kopii całego łańcucha bloków, aby funkcjonować. Zamiast przeszukiwać wszystkie dane łańcucha bloków pod kątem określonych transakcji i danych wejściowych, pozwala im używać danych nagłówka bloku z istniejących bloków w celu sprawdzenia, czy transakcja jest ważna, czy nie.

Oszczędza to przestrzeń dyskową i przepustowość. Charles zauważył, że korzystanie z SPV sprawia, że ​​Bitcoin jest „bardziej prywatny i bezpieczniejszy”, ponieważ skaluje się. Strony transakcji wykorzystują tylko dane istotne dla tej interakcji — innymi słowy, nie jest konieczne pobieranie i weryfikowanie każdej pojedynczej transakcji w historii Bitcoin, aby zweryfikować pojedynczy zakup, duży lub mały.

https://twitter.com/ryanxcharles/status/1449769767322087426?s=20

Obserwatorzy BSV czekali, aby zobaczyć, co Charles wymyśli dalej. Po założeniu Money Button w sierpniu 2018 roku opuścił projekt we wrześniu 2020 roku po jego przejęciu przez Fabriik.

Charles wygłosił kilka oświadczeń publicznie po tym, a wielu zastanawiało się, czy i kiedy powróci do rozwoju BSV. OpenSPV to produkt firmy Coasian Inc., którą Charles założył w lutym 2021 roku.

Uproszczona weryfikacja płatności (SPV) została opisana w białej księdze dotyczącej Bitcoina z 2008 roku jako najlepsze rozwiązanie do skalowania Bitcoina. Dzięki temu Bitcoin staje się realną siecią szybkich i bezpiecznych płatności dowolnej wielkości, ponieważ łańcuch bloków z czasem masowo rośnie.

Dr Craig S. Wright wielokrotnie wzywał programistów do wdrażania rozwiązań SPV w swoich aplikacjach i usługach, ale do tej pory rozwój ten przebiegał powoli. Sam Karol opisał problem w szczegółowym poście w zeszłym roku, mówiąc:

„SPV zostało przeoczone, ponieważ Bitcoin był powszechnie źle rozumiany i niewłaściwie wdrażany. Wiele osób, które zaangażowały się w Bitcoin, miało motywację do zrobienia czegoś innego niż tworzenie kanalizacji światowej gospodarki. Ich wizja nie wymagała skali, bezpieczeństwa, doświadczenia użytkownika ani legalności, więc nigdy nie wdrożyli SPV”.

Charles i dr Wright często omawiali kwestię SPV w serii wywiadów wideo/poradników „Teoria Bitcoin”.

Jedną z barier we właściwym wdrożeniu SPV jest ustandaryzowany i bezpieczny sposób wysyłania wiadomości między stronami transakcji w trybie peer-to-peer lub bez konieczności połączenia z Internetem na żywo. „Instalacja” OpenSPV może być kolejnym dużym krokiem w kierunku spełnienia pierwotnej obietnicy Bitcoina, że ​​jest „elektronicznym systemem gotówkowym peer-to-peer”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : OpenSPV to fulfill Bitcoin’s promise of fast, secure, P2P transactions – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO