Klaas Knot, prezes holenderskiego banku centralnego, powiedział Ambrosetti Finance Workshop, że cyfrowe euro mogłoby zmniejszyć zależność bloku od pozaeuropejskich technologii systemów płatniczych, przy jednoczesnym zachowaniu „wszystkich zalet gotówki”.
„Gdziekolwiek spojrzysz, otaczający nas świat szybko się cyfryzuje” – powiedział Knot. „I dlatego można zapytać: czy nie nadszedł czas, aby monety i banknoty w naszych portfelach zrobiły to samo? Czy nie nadszedł już czas, aby waluty naszych banków centralnych stały się cyfrowe? Odpowiedź brzmi oczywiście: tak”.
Organizatorem Ambrosetti Forum jest firma konsultingowa „The European House – Ambrosetti”. Jest to coroczna międzynarodowa konferencja gospodarcza odbywająca się we Włoszech, która gromadzi głowy państw, ministrów, laureatów Nagrody Nobla i przedsiębiorców w celu omówienia bieżących wyzwań stojących przed światowymi gospodarkami i społeczeństwami.
W tym roku holenderski ekonomista i bankier centralny Knot, który jest również obecnie prezesem Holenderskiego Banku Centralnego (De Nederlandsche Bank), był jednym z prelegentów panelu pt. „Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC): przyszłość pieniądza”. podczas którego Knot starał się uspokoić część obaw związanych z koncepcją cyfrowego euro i ogólnie CBDC.
„Cyfrowe euro nie zburzyłoby zdrowej równowagi, która istniała od dziesięcioleci między depozytami bankowymi a pieniędzmi banku centralnego, między pieniędzmi prywatnymi a pieniędzmi publicznymi” – stwierdził Knot. Poruszył także pewne nastroje przeciwko CBDC w przestrzeni aktywów cyfrowych ze strony zwolenników prywatnego blockchaina i tokenów, sugerując, że „cyfrowa waluta publiczna nie wyprze prywatnych inicjatyw”.
W Europie temat ten nie jest wyłącznie hipotetyczny, ponieważ UE coraz bardziej zbliża się do detalicznej CBDC.
W czerwcu 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła wnioski ustawodawcze, szczegółowo opisujące plan zapewnienia CBDC prawnego środka płatniczego i udostępnienia go w całej strefie euro przy jednoczesnym zachowaniu płatności gotówkowych. W listopadzie 2023 r. Europejski Bank Centralny (EBC), który miałby nadzorować CBDC, przeszedł do „fazy przygotowawczej” projektu i rozpoczął testy w celu zbadania szczegółów technicznych i procedur operacyjnych. Oczekuje się, że EBC formalnie rozpocznie eksperymenty z cyfrowym euro w drugim kwartale 2024 r.
Pomimo europejskiego entuzjazmu dla CBDC, utrzymują się obawy związane z kontrowersyjną ewolucją polityki monetarnej, o czym Knot wspomniał w swoim przemówieniu na Forum Ambrosetti.
„Dzięki takiemu skokowi w sferę cyfrową rozszerzylibyśmy zaufanie społeczeństwa do banknotów fizycznych na świat cyfrowy” – powiedział Knot. „Aby odnieść sukces, cyfrowy bliźniak banknotu musi mieć te same cechy, co dzisiejsze banknoty fizyczne”.
Do tych „cech” zalicza się to, że „nikt nie musi wiedzieć, za co płacisz cyfrowymi euro, tak jak gotówką” – pogląd, że CBDC odbywa się kosztem prywatności i stanu nadzoru, jest powszechnym błędnym przekonaniem związanym z tą technologią – oraz „ wszyscy muszą mieć możliwość korzystania z cyfrowego euro, także osoby mniej obeznane z technologiami cyfrowymi. Podobnie jak gotówka.”
Knot przyznał jednak, że bankierzy tacy jak on nie będą mieli ostatniego słowa w sprawie cyfrowego euro, co byłoby decyzją „ostateczną dla europejskich współprawodawców”.
Knot zakończył swoje uwagi na ten temat zadając retoryczne pytanie: „Po co nam cyfrowa waluta banku centralnego?” Na co jego stanowcza odpowiedź brzmiała: „Aby nadążać za społeczeństwem. Dążenie do strategicznej autonomii. Oraz utrzymanie dostępu do publicznych pieniędzy w cyfrowym świecie.”
Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.
Obejrzyj: CBDC to coś więcej niż tylko cyfrowe pieniądze
Autor : BitcoinSV.pl