Założyciel FTX Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia

Sam Bankman-Fried (SBF) został skazany na 25 lat więzienia za oszustwo, które doprowadziło do upadku jego giełdy FTX i kradzieży miliardów dolarów jego byłym klientom.

28 marca SBF stawił się przed sądem federalnym na Manhattanie, aby wysłuchać wyroku amerykańskiego sędziego okręgowego Lewisa Kaplana, skazującego go na 300 miesięcy (25 lat) więzienia za przestępstwa, które spowodowały śmierć FTX. W listopadzie ubiegłego roku SBF został uznany za winnego siedmiu zarzutów – w tym oszustw związanych z przekazem elektronicznym/papierami wartościowymi, prania pieniędzy i spisków – które postawiono mu po ogłoszeniu upadłości FTX w listopadzie 2022 r. z dziurą w bilansie wynoszącą 8 miliardów dolarów.

Na początek trochę historii: FTX upadł po tym, jak ktoś ujawnił wewnętrzny bilans Alameda Research, należącego do SBF/stowarzyszonego z FTX animatora rynku, który wykazał niezdrowe uzależnienie od niepłynnych altcoinów i związany z tym brak bardziej płynnych tokenów i real-coinów. aktywa światowe. (Alameda wykorzystywała FTX jako skarbonkę do pokrywania własnych błędnych zakładów, podczas gdy SBF wykorzystywała fundusze klientów na inwestycje, sponsoring i luksusowe nieruchomości). Nieco ponad tydzień później spółka FTX została nagle zamknięta, pozostawiając klientów na lodzie i imperium SBF w strzępach.

Chociaż wielu kolegów SBF szybko przyznało się do winy i zawarło umowy o współpracy z prokuratorami amerykańskimi, SBF w dalszym ciągu zapewniał o swojej niewinności. Występy SBF na trybunach podczas miesięcznego procesu były mistrzowską lekcją, jak zirytować sędziego (Kaplana), a wyrok nigdy nie budził większych wątpliwości. Pozostało tylko dowiedzieć się, jak długo SBF pozostanie za kratkami.

Biorąc pod uwagę wpływ przestępstw SBF, wytyczne dotyczące wyroków przewidywały karę pozbawienia wolności na około sto lat. Nawet rząd uznał, że jest to odrobinę za dużo i sugeruje, że wystarczyłoby zaledwie 40–50 lat. Prawnicy SBF celowali znacznie niżej, sugerując maksymalnie sześć i pół roku. 25-letni wyrok Kaplana prawdopodobnie rozczaruje obie strony.

Według zawsze niezawodnych „Inner City Press”, kiedy Kaplan zaczął czytać SBF akt zamieszek, stało się aż nazbyt jasne, jakie szkody wyrządził śmiertelnie zbyt pewny siebie SBF swojej własnej sprawie podczas swojego wystąpienia na trybunie. Kaplan twierdził, że „kiedy nie kłamał, unikał, aż łzawił włos na głowie… Wykonuję tę pracę od prawie 30 lat. Nigdy nie widziałem takiego występu.”

Kaplan zaczął ostro krytykować „bezczelność działań [SBF]. Jego wyjątkowa elastyczność wobec prawdy. Jego widoczny brak wyrzutów sumienia.” Kaplan powiedział, że oryginalna narracja SBF jako przyjaznego, bezpiecznego i zgodnego oblicza „krypto” była wyraźnie „aktem”. Kaplan dodał, że SBF „wiedział, że to coś złego. Wiedział, że to przestępstwo. Żałuje, że bardzo źle założył się o prawdopodobieństwo, że zostanie złapany. Ale nie zamierza się do niczego przyznać, bo ma do tego prawo.

Na zakończenie czwartkowej rozprawy SBF został zabrany z powrotem do celi w Metropolitan Detention Center (MDC) na Brooklynie, gdzie przebywa, odkąd Kaplan cofnął zwolnienie za kaucją w sierpniu ubiegłego roku. Nie jest jasne, gdzie SBF spędzi swoje 25 lat, ale prawdopodobnie będzie to upgrade w stosunku do notorycznie spartańskiego MDC. Kaplan polecił obiekt o średnim poziomie bezpieczeństwa w pobliżu domu swoich rodziców w Kalifornii.

Przepisy federalne dopuszczają niewielkie obniżki za dobre zachowanie, ale przestępcy federalni muszą odbyć co najmniej 85% kary. Zatem w najlepszym wypadku SBF nadal liczy na ponad 21 lat więzienia (pomniejszony o czas spędzony po odwołaniu zwolnienia za kaucją). SBF skończył 32 lata 5 marca, co oznacza, że w chwili zwolnienia będzie zbliżał się do pięćdziesiątki. Kto wie, jakie cudowne oszustwa „krypto” będą już możliwe do tego czasu?

Damian Williams, prokurator USA dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że SBF „zaaranżował jedno z największych oszustw finansowych w historii… Skalę jego zbrodni mierzy się nie tylko ilością skradzionych pieniędzy, ale także nadzwyczajna krzywda wyrządzona jego ofiarom… Dzisiejszy wyrok zapobiegnie ponownemu popełnieniu przez oskarżonego oszustwa.” Williams dodał, że inni „krypto” oszuści powinni wiedzieć, że „sprawiedliwość nadejdzie szybko, a konsekwencje będą poważne”.

Zatrzymujemy się w tym miejscu, aby zauważyć, że założyciel Binance, Changpeng „CZ” Zhao, stanie przed własną rozprawą skazującą 30 kwietnia po osiągnięciu ugody z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Chociaż CZ spodziewa się maksymalnej kary wynoszącej 18 miesięcy, rząd oświadczył, że może ubiegać się o karę do 10 lat za kratkami, biorąc pod uwagę powagę jego przestępstw i długotrwałe wysiłki CZ mające na celu obejście przepisów.

Obliczenia SBF nie sumują się

Kaplan odrzucił argument prawny SBF, jakoby zasłużył na przerwę w odbywaniu kary, ponieważ klientom FTX zostanie zwrócona „w całości”. Argument ten upadł „zarówno z punktu widzenia prawa, jak i faktów”, a Kaplan zauważył, że przekonanie, że klienci FTX zostaną zwróceni w ogóle miał charakter „spekulacyjny”.

Klienci otrzymają jedynie kwotę w dolarach, jaką posiadały różne aktywa cyfrowe w momencie ogłoszenia upadłości FTX. Innymi słowy, nie otrzymają rekompensaty „w naturze”, co skutkowałoby wypłatą o znacznie wyższej wartości. Na przykład token BTC jest obecnie wyceniany na ponad 4-krotność wartości 16 871 dolarów, którą posiadał w momencie ogłoszenia upadłości.

Kaplan zauważył, że jedynym powodem, dla którego zespół SBF mógł twierdzić, że klienci otrzymają „pełną” spłatę, był wzrost wartości tokena, na co SBF nie miało wpływu. Kaplan przyrównał SBF do oszusta, który ukradł pieniądze, pojechał do Vegas, wygrał kupę, a później próbował zwrócić to, co ukradł i wyrównać to.

Kaplan przytoczył dalsze czynniki obciążające, które wpłynęły na jego 25-letni wyrok, w tym wielokrotne składanie przez SBF krzywoprzysięstwa podczas procesu. Najbardziej rażącym kłamstwem było jego szydercze twierdzenie o niewiedzy na temat niewłaściwego dostępu Alamedy do środków klientów FTX, obstawiania zakładów i ostatecznie utraty ich.

Kaplan zgodził się również z prokuratorami, że SBF jest winny manipulowania świadkami, za pośrednictwem wiadomości tekstowej wysłanej po wniesieniu aktu oskarżenia do swojego byłego głównego radcy prawnego Ryne’a Millera, w której zasugerował, aby „nawiązali ponownie kontakt i sprawdzili, czy istnieje sposób na nawiązanie przez nas konstruktywnych relacji”.

Nie jest krypto-mesjaszem, jest bardzo niegrzecznym chłopcem

Przedstawiciele prawni SBF – inny zespół niż reprezentował go na rozprawie – próbowali bagatelizować zbrodnie swojego klienta, recytując te same bzdury o tym, że SBF kocha ludzi i zwierzęta i nie chce nikogo skrzywdzić. SBF rzekomo „podejmuje decyzje, mając w głowie matematykę, a nie złośliwość w sercu”. (Niemal słychać było przewracanie oczami Kaplana.)

Zespół SBF zasugerował, że kara dożywocia uniemożliwi mu posiadanie dzieci, co naszym zdaniem wydaje się być dobrem netto dla społeczeństwa, ale co tam. A jego mama – która dzięki pieniądzom, które SBF ukradł – cieszyła się znaczącymi korzyściami życiowymi – twierdzi, że „w głębi jego duszy panuje ogromny smutek”. Więc, wiesz, pozwól mu jeździć na łyżwach.

Kiedy SBF pozwolono na złożenie oświadczenia, powiedział spóźnione „przepraszam”, ale stwierdził, że chociaż podjął „serię złych decyzji”, nie były to „decyzje samolubne”. SBF w dalszym ciągu argumentował, że FTX nie upadło dlatego, że wydał pieniądze klientów na zaspokojenie swoich osobistych zachcianek, lecz był to po prostu „kryzys płynności”, chociaż hojnie poradził sobie z faktem, że „po części była to moja wina”.

Odnosząc się do złożonego w sądzie oświadczenia klienta FTX dotyczącego osobistego wpływu, jaki ta porażka wywarła na jego życie, SBF stwierdziło: „Wyglądało na to, że [kierownicy FTX] zaprzeczali istnieniu bólu. Już widzę, jak by to można było odczytać w ten sposób. Na zakończenie SBF odniósł się do swoich farsowych planów „efektywnego altruizmu” mających na celu uczynienie świata lepszym miejscem i poprosił Kaplana o kolejną „szansę, aby zrobić dla świata to, co myślałem, że zrobię dla świata, a nie to, co ostatecznie zrobiłem”.

Kiedy nadszedł czas oskarżenia na rozmowę, zastępca prokuratora amerykańskiego dla południowego dystryktu Nowego Jorku Nicolas Roos nie przebierał w słowach. Roos pokrótce podsumował niektóre z wielu oświadczeń dotyczących wpływu ofiary złożonych w sądzie, a następnie wskazał, że słowa i działania SBF – w tym „wszechobecne” krzywoprzysięstwo – wskazywały na poważny brak wyrzutów sumienia i odmowę przyjęcia odpowiedzialności za swoje czyny.

Sztuczny zysk

Oprócz przymusowego uwięzienia Kaplan nakazał SBF zapłacić 11 miliardów dolarów tytułem zadośćuczynienia (1,7 miliarda dolarów inwestorom, 1,3 miliarda dolarów pożyczkodawcom, 8 miliardów dolarów klientom). Chociaż ta ogromna suma będzie stale zmniejszana w miarę dalszego borykania się majątku FTX z zawiłymi finansami SBF, za resztę będzie on musiał zapłacić. Przy maksymalnej federalnej stawce pracy więźniów wynoszącej 40 centów za godzinę, SBF będzie musiało zrobić dużo prania, aby pozbyć się tego deficytu.

A skoro o tym mowa, proces maksymalizacji wypłat dla wierzycieli jest kontynuowany w związku ze sprzedażą w tym tygodniu udziałów FTX w start-upie Anthropic zajmującym się sztuczną inteligencją (AI). W 2021 roku SBF zapłaciło 500 mln dolarów za 8% udziałów w Anthropic. Grupa dwudziestu inwestorów instytucjonalnych zgodziła się teraz zapłacić za udziały łącznie 884 miliony dolarów.

Kupującymi jest należąca do rządu Abu Zabi ATIC Third International Investment Company, która objęła lwią część (500 mln dolarów) pakietu. Inni nabywcy to fundusze powiązane z Fidelity Investments i The Ford Foundation, a także Jane Street Global Trading, gdzie SBF pracował przed FTX.

Ta zyskowna sprzedaż oznacza rzadkie zwycięstwo spółki FTX Estate, która sprzedała niektóre inne inwestycje SBF za grosze za dolara. W maju ubiegłego roku spółka FTX sprzedała platformę handlu instrumentami pochodnymi LedgerX za zaledwie 50 milionów dolarów, czyli mniej więcej jedną szóstą kwoty, jaką SBF zapłaciło w 2021 r. SBF nabył platformę w wyniku nieudanej próby wykorzystania amerykańskiej licencji LedgerX na handel instrumentami pochodnymi bez konieczności narażania FTX na niechciane działania. kontrola regulacyjna. Jak to wyszło, Sam?

Obejrzyj: Blockchain jako cenne narzędzie egzekwowania prawa

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : FTX founder Sam Bankman-Fried sentenced to 25 years in prison – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO