Nakładki zapewnią warstwę usługową dla informacji w erze Teranode

Jak zweryfikować prawidłowe transakcje na blockchainie, jeśli ten blockchain przetwarza ich milion na sekundę? Czy firma może sprawdzać tylko transakcje istotne dla jej działalności, ignorując wszystkie pozostałe? Odpowiedź brzmi: tak, wykorzystując nakładki i usługi do identyfikowania wyników transakcji według typu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym są sieci nakładkowe i jak działają.

Pojawienie się Teranode i jego ogromnych możliwości przetwarzania danych oznacza, że obecne metody stosowane do identyfikacji i oddzielania odpowiednich transakcji od zbioru wszystkich transakcji mogą wymagać zmiany. „Globalne słuchanie” polega na pobieraniu strumienia ogłaszanych transakcji i korzystaniu z filtra w celu ich przesiewania i identyfikowania, które z nich są istotne dla określonej firmy lub projektu. Przykładami tej metody są JungleBus firmy GorillaPool i starszy BitBus firmy Planaria.

Ta metoda ma sens, jeśli musisz już przetworzyć wszystkie transakcje, jeśli jesteś górnikiem takim jak GorillaPool. A co jeśli prowadzisz firmę usługową i sama nie jesteś górnikiem?

Słabością globalnego nasłuchu w tym przypadku jest to, że w miarę skalowania sieci (wraz ze wzrostem całkowitej liczby transakcji i ilości danych blockchain) wykorzystywana i marnowana jest większa przepustowość. Dodatkowo metoda filtrowania musi również być skalowana. Teranode będzie wykładniczo skalować sieć BSV, a słuchacze z całego świata nie będą w stanie nadążyć. Przejmowanie wszystkich transakcji przetwarzanych przez sieć bez odpowiedniej opłaty stanie się dla jakiegokolwiek projektu finansowo niemożliwe.

Zatem głównym celem nakładek jest umożliwienie firmom utrzymywania własnych zestawów niewydanych wyników transakcji (UTXO), tj. tylko tych, które są istotne dla ich działalności. Wiele projektów próbuje to zrobić już w jakiejś formie, wykorzystując techniki, które sami opracowali dla własnych celów, i teraz, z perspektywy czasu, nazywamy te systemy ogólnie „nakładkami”.

Węzły wydobywcze muszą zachować pełny zestaw UTXO, aby mieć pewność, że mogą zweryfikować każdą transakcję. Nakładki muszą jedynie utrzymywać swój własny podzbiór.

Właśnie tam pojawiają się nakładki

Zamiast tego nakładka wykorzystuje SPV (prostą weryfikację płatności) i ścieżki Merkle zamiast danych pełnego bloku. Aby zobrazować, jak to skaluje się efektywniej, wyobraźmy sobie firmę, która przetwarza jedną transakcję co 10 minut (573 bajty). Obserwacja i filtrowanie pełnych danych transakcji wymagałaby 340 000 000 000 bajtów informacji. Dzięki SPV jest to zmniejszone do zaledwie 1537 bajtów, co czyni SPV 221 milionów razy bardziej wydajnym w skali Teranode.

SPV nie jest nową koncepcją. W rzeczywistości jest to szczegółowo opisane w oryginalnej białej księdze Bitcoin z 2008 roku jako jedyny sposób, aby taki łańcuch bloków mógł działać na dużą skalę. SPV korzysta z dowodów Merkle w celu ustalenia, czy transakcja została uwzględniona w bloku, korzystając wyłącznie z danych z nagłówka bloku.

Nakładki to sposób na utworzenie wspólnego kontekstu poprzez utrzymanie podzbioru transakcji i umożliwienie użytkownikom odczytu danych z łańcucha za pomocą SPV. Zapewniają również ramy dla monetyzacji systemów rozproszonych, stwarzając nowe możliwości ekonomiczne dla dostawców usług. Na przykład usługa może śledzić UTXO powiązane z tokenami lub określonym rodzajem tokena (punkty lojalnościowe, bilety na wydarzenia, a nawet CBDC). Portfele takie jak HandCash lub RockWallet mogą używać nakładek do śledzenia tylko UTXO powiązanych z ich usługami. Te wyspecjalizowane usługi idealnie łączyłyby swoje zestawy UTXO z funkcjami wyszukiwania i pobierania, pobierając opłaty w postaci mikrotransakcji za każdą usługę świadczoną dla klientów. Projekty zbudowane na blockchainie BSV mogłyby wykorzystywać te usługi zamiast konieczności opracowywania i utrzymywania własnych nakładek.

Jak zidentyfikować typy transakcji

Jak kategoryzujesz UTXO? Istnieje kilka sposobów identyfikacji określonych typów UTXO na podstawie ich struktury. Mogą to być dane zawarte w prostym OP_RETURN lub po prostu poprzez tagowanie metadanych.

Usługi wyszukiwania Confederacy Lookup Services firmy ProjectBabbage to przykład działania nakładek. Kategoryzuje UTXO za pomocą „Tematów”, wprowadzając je do swoich niestandardowych magazynów danych. Umożliwia także dystrybucję obciążenia odczytem na wiele hostów o tym samym temacie i rozwiązuje wykrywanie usług protokołu otwartego w sieci nakładkowej p2p.

Jake Jones, dyrektor ds. infrastruktury sieciowej w stowarzyszeniu BSV, mówił niedawno o Teranode i potrzebie stosowania sieci nakładkowych podczas wydarzenia sCrypt Hackathon. Jego pełna prezentacja na ten temat znajduje się w tym filmie:

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Overlays will provide a service layer for information in the Teranode era – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO