sCrypt Hackathon 2024: Ułatwianie porządków dzięki inteligentnym kontraktom

Jeśli śledziłeś tę przestrzeń przez ostatni rok, prawdopodobnie często słyszałeś słowo „porządkowe”. Ale czym są liczby porządkowe i jak można z nimi wchodzić w interakcję za pomocą sCrypt?

W tej sesji niedawnego wydarzenia inaugurującego sCrypt Hackathon 2024 programista 1Sat Ordinals
David Case wyjaśnia, jak wpisywanie pojedynczych jednostek satoshi danymi NFT przykuło uwagę wszystkich.

sCrypt Hackathon to internetowy konkurs dla programistów trwający od 25 marca do 25 kwietnia 2024 r. Jego celem jest pomoc w znalezieniu prawdziwej „zabójczej aplikacji” Bitcoin i pokazanie, jak sCrypt ułatwia nowym programistom wejście do świata blockchain i przekształcanie ich pomysłów w rzeczywistość.

Pełna poranna sesja pierwszego dnia jest dostępna pod tym linkiem, a całą dwudniową serię prezentacji sCrypt Hackathon 2024 można obejrzeć na kanale CoinGeek YouTube. Prezentacje przedstawiają podstawowe funkcje blockchain, a następnie opisują bardziej techniczne szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób środowisko oparte na TypeScript firmy sCrypt ułatwia programistom przekształcanie ich wizji w działające produkty.

Liczby porządkowe i porządki 1-sat: to samo, ale inne

Case ostrzega, że jego prezentacja „będzie miała charakter dość techniczny” i „bez fantazyjnej grafiki”. To powiedziawszy, koncepcja samych liczb porządkowych jest dość prosta. Jest to globalnie unikalny identyfikator, podobny do numeru seryjnego, dla pojedynczego satoshi. Istnieją zasady śledzenia tego unikalnego satoshi w wielu transakcjach. Jednakże śledzenie wszystkich tych unikalnych jednostek i ich historii może być kosztowne obliczeniowo.

Liczby porządkowe zostały początkowo opracowane dla blockchainu BTC. Jednak ograniczona przepustowość tej sieci i wysokie opłaty sprawiają, że przekształcanie pojedynczych jednostek satoshi w NFT jest bardziej kłopotliwe (i kosztowne), niż jest to konieczne. 1Sat Ordinals to implementacja zaprojektowana dla blockchainu BSV, która wykorzystuje zalety tej sieci pod względem szybkości, pojemności i kosztów. W łańcuchu bloków BSV liczby porządkowe są znacznie lżejsze do indeksowania.

Liczby porządkowe i liczby porządkowe 1Sat są koncepcyjnie takie same i użytkownik końcowy nie zauważy żadnej różnicy. W tej prezentacji Case wyjaśnia, jak różne rzeczy działają na zapleczu.

Satoshi (zwane także „satami”) to najmniejsza jednostka Bitcoina. Istnieje 21 milionów Bitcoinów, a każdy Bitcoin dzieli się na 100 000 000 Satoshi. Chociaż do wydobycia pozostało jeszcze kilka milionów Bitcoinów, całkowita liczba dostępnych jednostek Satoshi wyniesie 2 100 000 000 000 000 – czyli 2,1 biliarda.

„Jak wyrzeźbienie obrazu na ścianie jaskini”

Oznaczenie Satoshi jako liczby porządkowej nazywa się „wpisywaniem”, a te napisy „są plikami znajdującymi się w łańcuchu bloków” – mówi Case. Śledzenie tego zapisu w tysiącach transakcji jest bardziej złożone niż zwykłe mapowanie identyfikatorów na wejścia i wyjścia. 1Sat Ordinals przypisuje „pochodzenie” każdemu tokenowi podczas jego tworzenia i jest to odwoływane za każdym razem, gdy jego unikalne satoshi zmienia właściciela.

Dodatkowe dane, które zamieniają satoshi w unikalny token, znajdują się w „kopercie z napisem”, którą protokół 1Sat Ordinals wykona, jeśli wykryje taką obecność. Może to obejmować dane umowy sCrypt, które skuteczniej obsługują szczegóły własności i przesyłania. Case przedstawia kilka przykładów kodu do wykonywania różnych procesów obsługi tokenów, które według niego działają podobnie do wyszukiwania unikalnych plików w ogólnoświatowej sieci WWW.

Opisuje także szczegółowo, w jaki sposób „generatywny kontrakt NFT” może automatycznie tworzyć i wdrażać serię tokenów kolekcjonerskich dla witryny internetowej, losowo łącząc różne „warstwy” atrybutów z zasobu głównego w sposób, który nigdy nie tworzy dwukrotnie tego samego obrazu. Dodatkowo istnieje proces „Lock-to-Mint”, który może wdrożyć cały zestaw tokenów w tej samej transakcji, jeśli tokeny te są własnością kontraktu sCrypt. Umowa pamięta, ile zawiera tokenów i ich status zablokowania/odblokowania – który można ustawić nawet przed powstaniem unikalnego tokena (kupujący mogą „zablokować” płatności Bitcoinami na określony czas z wyprzedzeniem, otrzymując NFT później).

Jeśli brzmi to interesująco, sprawdź prezentacje sCrypt Hackathon dla programistów lub przejrzyj inne prace sCrypt. Każdy może zarejestrować się do udziału w Hackathonie przed 25 marca 2024 r. na jego stronie internetowej tutaj. Witryna sCrypt jest otwarta w dowolnym momencie, aby ludzie mogli dowiedzieć się więcej.

Obejrzyj: aplikacje sCrypt udowadniają, jak potężny jest Bitcoin

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : sCrypt Hackathon 2024: Making Ordinals easier with smart contracts – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO