OpenAI twierdzi, że „New York Times” „zhakował” ChatGPT, starając się o oddalenie pozwu dotyczącego praw autorskich

OpenAI, twórca chatbotów wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI), lider rynku chatbotów ChatGPT, złożył wniosek o oddalenie części zarzutów postawionych firmie przez New York Times (NASDAQ: NYT).

Wniosek złożony w południowym dystrykcie Nowego Jorku dotyczył niektórych zarzutów NYT dotyczących naruszenia praw autorskich, twierdząc, że wiele z nich nie przeciwstawia się obowiązującym prawom dotyczącym cyfrowych praw autorskich.

OpenAI twierdzi, że NYT „zapłacił komuś za zhakowanie produktów OpenAI”. Dodaje, że gazeta podjęła dziesiątki tysięcy prób zmanipulowania ChatGPT w celu uzyskania wyników potwierdzających jej zarzuty. NYT rzekomo wykorzystał także błąd w ChatGPT, nad którym pracuje OpenAI.

„Normalni ludzie nie korzystają w ten sposób z produktów OpenAI” – stwierdziło OpenAI.

Batalia prawna między „Timesem” a OpenAI rozpoczęła się w grudniu, kiedy gazeta pozwała startup AI w związku z wykorzystaniem jego dzieł chronionych prawem autorskim. NYT zarzucił, że startup wykorzystał miliony swoich artykułów do szkolenia swoich dużych modeli językowych (LLM). Chatboty korzystające z tych LLM, w tym ChatGPT, konkurują teraz z NYT jako wiarygodne źródła informacji.

Co więcej, ChatGPT odtwarza dosłownie niektóre artykuły NYT, na których został przeszkolony. Ponieważ artykuły gazety znajdują się za zaporą, ChatGPT umożliwia swoim użytkownikom obejście tego problemu, pozbawiając firmę cennego źródła przychodów (z 2,4 miliarda dolarów, które NYT wygenerował w zeszłym roku, 1,65 miliarda pochodziło z subskrypcji).

Główny doradca prawny NYT, Ian Crosby, odrzucił twierdzenia o włamaniu jako próbę OpenAI odwrócenia uwagi sądu od faktów.

„To, co OpenAI w dziwaczny sposób błędnie nazywa „hakowaniem”, polega po prostu na używaniu produktów OpenAI do wyszukiwania dowodów na to, że ukradli i zreprodukowali dzieła chronione prawem autorskim „Los Angeles Times”. I właśnie to znaleźliśmy” – stwierdził.

Zgodnie z wnioskiem OpenAI pozew NYT opiera się na niedomykalności i halucynacjach. Po pierwsze, model sztucznej inteligencji generuje odpowiedzi, które bardzo przypominają dane, na podstawie których został wytrenowany, a po drugie, generuje odpowiedzi, które są błędne, ale wydają się realistyczne. Firma twierdzi, że pracuje nad wyeliminowaniem obu wyzwań i że na jej produktach pojawia się ostrzeżenie, że stoją przed obydwoma wyzwaniami.

OpenAI kontra świat

Walka między nimi zależy od amerykańskich praw autorskich i tego, jak je zinterpretuje sąd na Manhattanie. OpenAI podtrzymuje precedens dozwolonego użytku, zgodnie z którym treści chronione prawem autorskim mogą być wykorzystywane w procesach technologicznych tworzących nowe i innowacyjne produkty. Daje także swobodę kopiowania w celach stypendialnych, dydaktycznych i badawczych.

Eksperci ds. praw autorskich są podzieleni w sprawie batalii prawnej. Niektórzy zwracają uwagę, że prawo nie zabrania wykorzystywania do nauki materiałów chronionych prawem autorskim i właśnie to robią LLM.

Jak podsumował autor Dan Jeffries: „Młodzi rozgrywający nie muszą przywoływać Toma Brady’ego, aby uzyskać pozwolenie na przestudiowanie jego ruchów rzucania, aby nauczyć się rzucać piłką nożną”.

Inni, jak James Grimmelmann z Cornell University, zwracają uwagę, że jeśli model sztucznej inteligencji może dosłownie tworzyć artykuły NYT, nie jest już chroniony swobodą praw autorskich.

Ponadto ta swoboda jest rozszerzona tylko na przypadki, gdy aplikacja nie jest skomercjalizowana.

Walka OpenAI z NYT jest jedną z kilku, z którymi musi się zmierzyć w związku z naruszeniem praw autorskich. W tym tygodniu trzy sklepy cyfrowe pozwały firmę, w tym The Intercept powiązany z Edwardem Snowdenem. W czwartek pozwał ją także Elon Musk, jeden z założycieli firmy i pierwszy inwestor.

Obejrzyj: Podstawy cyberbezpieczeństwa w dzisiejszej erze cyfrowej dzięki sztucznej inteligencji i sieci Web3

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : New York Times ‘hacked’ ChatGPT, OpenAI claims as it seeks copyright lawsuit dismissal – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO