Naukowcy zwracają się do sztucznej inteligencji, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z energią jądrową

W miarę jak świat zmierza w kierunku czystych źródeł energii, grupa badaczy z Uniwersytetu Princeton ukończyła badanie z udziałem sztucznej inteligencji (AI) i energii termojądrowej.

Jak wynika z raportu CNN, badanie obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do przewidywania w czasie rzeczywistym niestabilności związanych z próbami uzyskania energii termojądrowej. Naukowcy reklamowani jako rozwiązanie kryzysu klimatycznego nie byli w stanie uzyskać trwałej energii termojądrowej ze względu na złożoność związaną z tym procesem.

Aby uzyskać energię termojądrową, zastosowano kilka strategii, ale najpowszechniejsza i najbardziej prawdopodobna ze wszystkich polega na wykorzystaniu wariantów wodoru jako paliwa i podniesieniu temperatury do wysokiego poziomu w maszynie w kształcie pączka — zwanej tokamakiem — w celu wytworzenia plazmy. Badacze zajmujący się energią jądrową stoją przed trudnym zadaniem powstrzymania plazmy w granicach pól magnetycznych urządzenia, biorąc pod uwagę jego właściwości rozdzierające.

„To jedna z największych przeszkód – zakłóceń – i chcemy, aby każdy reaktor działał bez żadnych problemów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu” – powiedział autor projektu Egemen Koleman, profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej na Uniwersytecie Princeton. „Tego typu zakłócenia i niestabilności byłyby bardzo problematyczne, dlatego opracowywanie takich rozwiązań zwiększa ich pewność, że możemy obsługiwać te maszyny bez żadnych problemów”.

Model sztucznej inteligencji opracowany przez zespół wykazał zaawansowane możliwości przewidywania z wyprzedzeniem pęknięć plazmy, co jest kluczowym czynnikiem zapewniającym przebieg reakcji termojądrowej. Jak wynika z artykułu badawczego, system ostrzegał o potencjalnym uszkodzeniu plazmy na 300 milisekund przed wystąpieniem zdarzenia.

„Eksperymenty stanowią podstawę do wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania szerokiego zakresu niestabilności plazmy, które od dawna utrudniają energię termojądrową” – powiedział przedstawiciel Uniwersytetu Princeton.

Poprzednie badania dotyczące rozszczepienia jądrowego okazały się obiecujące – w jednym z eksperymentów przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 69 megadżuli energii termojądrowej przez pięć sekund. Chociaż wytworzona energia może zasilić ponad 12 000 gospodarstw domowych, w badaniu zużyto więcej energii, niż wytworzono.

Aby zapewnić komercyjną dostępność energii termojądrowej, badacze pokładają nadzieje w integracji z nowymi technologiami, ponieważ optymiści przewidują rok 2040, kiedy zostanie ona wdrożona w głównym nurcie.

Energia jądrowa i sztuczna inteligencja

Podczas gdy naukowcy wykorzystują sztuczną inteligencję do wydłużania czasu trwania reakcji termojądrowych, kilka firm technologicznych chętnie wykorzystuje źródło energii do realizacji swoich ambicji związanych ze sztuczną inteligencją.

Ogłoszenie o pracę firmy Microsoft (NASDAQ: MSFT) ujawniło plany technologicznego giganta polegające na budowie małych reaktorów modułowych (SMR) jako alternatywnych źródeł energii do celów związanych z sztuczną inteligencją. Przejście na SMR nie będzie dla Microsoftu łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę niedobór zaawansowanego paliwa uranowego i brak projektu SMR.

W Wielkiej Brytanii władze nawołują do rygorystycznych regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w taki sam sposób, jak w przypadku barier ochronnych dla energii jądrowej, wzywając do podejścia interwencyjnego.

„Moim prawdziwym zaniepokojeniem jest brak jakichkolwiek regulacji dotyczących dużych modeli językowych, które można następnie zastosować w szeregu narzędzi sztucznej inteligencji, niezależnie od tego, czy dotyczą one sposobu ich budowy, zarządzania czy kontrolowania” – powiedział Poseł Partii Pracy Lucy Powell, czerwiec 2023 r.

Aby sztuczna inteligencja (AI) działała zgodnie z prawem i prosperowała w obliczu rosnących wyzwań, musi zintegrować korporacyjny system blockchain, który zapewni jakość wprowadzanych danych i własność, umożliwiając im bezpieczeństwo danych, a jednocześnie gwarantując niezmienność danych. Sprawdź relacje CoinGeek na temat tej powstającej technologii, aby dowiedzieć się więcej, dlaczego łańcuch bloków korporacyjnych będzie podstawą sztucznej inteligencji.

Obejrzyj: Przekształcanie sztucznej inteligencji w zwrot z inwestycji

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Scientists turn to AI to address challenges with nuclear energy – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO