Rosja kontynuuje plany tokenizacji aktywów cyfrowych na potrzeby handlu transgranicznego

Rosja osiągnęła nowy kamień milowy w swoim planie wykorzystania aktywów cyfrowych do transakcji transgranicznych po zatwierdzeniu drugiego czytania proponowanego projektu ustawy przez Komisję Rynku Finansowego Dumy Państwowej.

W raporcie Interfax Komisja dała zielone światło dla skierowania projektu ustawy do drugiego czytania w Izbie po potwierdzeniu kilku proponowanych poprawek.

„Cyfrowe aktywa finansowe mogą być wykorzystywane jako kontrreprezentacja w ramach umów (kontraktów) handlu zagranicznego zawieranych pomiędzy rezydentami a nierezydentami” – czytamy w fragmencie znowelizowanego projektu ustawy.

Plany wykorzystania aktywów cyfrowych do rozliczania transakcji transgranicznych pojawiły się po raz pierwszy pod koniec 2021 r., a ustawodawcy nazywali je cyfrowymi aktywami finansowymi (DFA). Nie było wówczas żadnych wielkich pomysłów na wykorzystanie ich w handlu międzynarodowym; raczej głównym celem było objęcie tej klasy aktywów oficjalnym nadzorem.

Rosja bada możliwość wykorzystania aktywów cyfrowych do rozliczania transakcji międzynarodowych w następstwie dławiących sankcji wprowadzonych po inwazji na Ukrainę w 2022 r. Sankcje gospodarcze zmusiły kilku dostawców usług płatniczych do umieszczenia Rosji na czarnej liście, co spowodowało skurczenie gospodarki kraju aż o 5%.

Aby podkreślić sedno sprawy, SWIFT zdelegalizował wiodące rosyjskie instytucje finansowe, co skłoniło kraj do zbadania innych możliwości rozliczeń, w tym cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) i monet typu stablecoin.

Choć plany dotyczące rubla cyfrowego z funkcjami transgranicznymi są w toku, najbardziej obiecujące jest obecnie oparcie się na aktywach cyfrowych w handlu zagranicznym.

Anatolij Aksakow, przewodniczący Komisji Finansowej Dumy, podkreślił kilka korzyści wynikających ze stosowania DFA w handlu międzynarodowym, w tym obejście sankcji i korzyści wynikające z oszczędności.

„Wykorzystanie zasobów cyfrowych do obsługi operacji handlu zagranicznego pomoże rosyjskim importerom i eksporterom w aktywniejszej współpracy z zaprzyjaźnionymi krajami” – powiedział Aksakow. „W pewnym stopniu uda nam się rozwiązać problem presji sankcyjnej na nasz kraj”.

Cyfrowy rubel oferuje obiecującą alternatywę

Podczas gdy władze rosyjskie poszukują nowych sposobów uniknięcia dławiących sankcji, CBDC oferują rozwiązanie dla państwa pariasa. Bank Rosji rozpoczął już wcześniej badania w celu sprawdzenia wykonalności wykorzystania rubla cyfrowego w handlu transgranicznym, podpisując dwustronne porozumienia z Chinami i innymi krajami BRICS.

„Temat cyfrowych aktywów finansowych, cyfrowego rubla i kryptowalut nasila się obecnie w społeczeństwie, ponieważ kraje zachodnie nakładają sankcje i stwarzają problemy w przypadku przelewów bankowych, w tym w rozliczeniach międzynarodowych” – stwierdziła w październiku Aksako.

Obejrzyj: Blockchain to najbezpieczniejszy sposób dokonywania płatności

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia moves ahead with plans to tokenize digital assets for cross-border trade – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO