Daiwa Securities wprowadza cyfrowe obligacje wykorzystujące pieniądz elektroniczny Rakuten do spłaty odsetek

Spółka działająca na rynku kapitałowym Daiwa Securities emituje obligacje cyfrowe o wartości 1 miliarda jenów (6,6 miliona dolarów) w oparciu o technologię blockchain.

Nowa obligacja zostanie wyemitowana za pośrednictwem platformy tokenizacyjnej MUFG, Progmat, i oczekuje się, że będzie otwarta dla szerszej klasy inwestorów. Poprzednie wersje obligacji cyfrowych były zazwyczaj ograniczone do inwestorów instytucjonalnych, ale najnowsza oferta Daiwa Securities będzie skupiać się na inwestorach detalicznych.

Kluczową cechą emisji obligacji cyfrowych jest płatność odsetek od obligacji. Daiwa Securities ujawniła, że odsetki będą płacone za pośrednictwem Rakuten’s Edy, przedpłaconego rodzaju e-pieniędzy akceptowanego przez ponad 400 000 sprzedawców w Japonii.

Choć strategia dotycząca płatności odsetek wydaje się przyszłościowa, krytycy wyrazili sprzeciw co do braku możliwości przeniesienia wartości spółki Rakuten’s Edy. Szybkie wyszukiwanie na platformie wskazuje, że przechowywana wartość nie podlega zwrotowi, a w przypadku utraty lub kradzieży posiadacze nie będą mieli dostępu do przechowywanych środków.

Istnieją jednak spekulacje, że Daiwa Securities może zwrócić się ku stablecoinom i tokenom użytkowym, aby spłacać odsetki poza walutami fiducjarnymi. Spekulacje wynikają z nadchodzącego rozwiązania Progmat dla emitentów monet typu stablecoin oraz znacznej dynamiki, jaką projekt zyskał od połowy 2023 roku.

W ramach najnowszej oferty obligacji o wartości 6,6 miliona dolarów Daiwa Securities zatrudnia Rakuten Securities jako współgwarantów, a Mizuho pełni funkcję administratorów obligacji. Japoński gigant finansowy
Ze względu na bogate doświadczenie z Progmatem, MUFG ma pełnić funkcję zarządzającego księgą obligacji.

Najnowsza próba Daiwa’s Securities dotycząca obligacji cyfrowych ma na celu znaczne oddalenie się od rywala Nomury. Pod koniec 2023 roku firma poręczyła za 22,6 miliarda jenów (152 miliony dolarów) w postaci tokenów zabezpieczających wykorzystujących technologię blockchain w celu zapewnienia przejrzystości i interoperacyjności.

W poprzednich próbach wykorzystania cyfryzacji Daiwa Securities badała cyfrowe obligacje korporacyjne, korzystając z sieci Lightning Network BTC i aktywów cyfrowych w ramach oferty rozliczeń DvP. Od początku roku wartość firmy wzrosła o ponad 13%, łącznie w zakresie dysków cyfrowych.

Obietnica obligacji cyfrowych

Obligacje cyfrowe zyskują na znaczeniu, a tradycyjne instytucje finansowe zwracają się do blockchain w celu emisji obligacji. Dyrektorzy bankowi wskazują na korzyści związane z oszczędnościami związanymi z obligacjami cyfrowymi, podczas gdy inni jako główny powód swojej zmiany uważają natychmiastowe rozliczenia.

„Kiedy przeprowadzasz emisję, jej rozliczenie następuje w ciągu kilku minut lub sekund od emisji” – zauważył David Newns, dyrektor generalny SIX Digital Exchange w październiku 2023 r. „Z punktu widzenia skarbu widać, że natychmiast utrzymujesz tę obligację”.

Inni jednak postępują ostrożnie, biorąc pod uwagę ryzyko technologiczne, związane z bezpieczeństwem i prawne związane z obligacjami cyfrowymi. Zwolennicy tej technologii opowiadali się za podwójnym podejściem do obligacji cyfrowych z podobną tradycyjną więzią na wypadek czarnego łabędzia.

Obejrzyj: Znaczenie cyfryzacji dla przedsiębiorstw

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Daiwa Securities introduces digital bonds leveraging Rakuten’s e-money for interest payments – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO