Zasady dostępu do sieci BSV — rozmowa na temat X Spaces

Stowarzyszenie BSV opublikowało niedawno zasady dostępu do sieci (NAR) regulujące jego relacje z węzłami sieci. Na X Spaces odbyła się rozmowa, podczas której wyjaśniono zasady i poznano różne opinie, uwagi i wątpliwości.

Zaktualizowano system ostrzegania

Rozmowa rozpoczyna się od przeglądu Bitcoina jako księgi publicznej, w której informacje są przesyłane kanałem kontradyktoryjnym. Różni się to od tworzenia konsensusu i nie wiąże się z groźbą celowo wprowadzenia w błąd informacji.

Następnie omówiono historię systemu ostrzegania. Pochodzi z błędu przepełnienia, który spowodował wzrost podaży Bitcoina. Sam Satoshi Nakamoto musiał interweniować i naprawić ten błąd. Satoshi regularnie mógł wprowadzać aktualizacje, takie jak aktualizacje oprogramowania węzła, które uznawano za konieczne ze względu na jego pozycję w społeczności.

Teraz, gdy Satoshi jest nieobecny, potrzebny jest łatwy sposób wysyłania alertów. Mogą one dotyczyć nie tylko exploitów i ataków, ale także aktualizacji oprogramowania, takich jak te związane z nowymi wydaniami oprogramowania węzła.

Oczywiście nowa wersja systemu ostrzegania nie jest dokładnie taka sama jak stara. Został zbudowany z myślą o współczesnych potrzebach, takich jak zgodność i regulacje, w tym zamrażanie funduszy związanych z przestępczością i ponowne przydzielanie funduszy na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.

Aby wizja Satoshiego dotycząca milionów i miliardów transakcji mogła zostać zrealizowana, niezbędni będą partnerzy handlowi, którzy będą wymagali określonych zasad. Zasady dostępu do sieci mają to ułatwić. Ich zadaniem jest kodyfikacja istniejących oczekiwań wobec węzłów, a nie dodawanie nowych zasad lub zmian do tych zawartych w białej księdze.

Protokół powinien zostać wyryty w kamieniu

Członkowie społeczności blockchain BSV będą aż za dobrze zaznajomieni z tym zwrotem i dyskusja skupi się na nim w następnej kolejności. Transakcja wysłana dzisiaj powinna być ważna przez 1000 lat. Jeśli nie jest to spowodowane zmianą Bitcoina, sieć jest uszkodzona. Blockchain BSV opiera się na zasadzie jednego globalnego łańcucha – bez forków.

Węzłom stawiane są specyficzne wymagania, które zawsze istniały, jednak nie są one wyeksponowane i niekwestionowane. Ich przeliterowanie pozwala na jaśniejszą definicję węzłów uczciwych i nieuczciwych, pozwalając na szybkie i łatwe wykrywanie i zwalczanie atakujących.

Warto zauważyć, że zasady dostępu do sieci działają dwukierunkowo. Nie tylko określają, czego Stowarzyszenie BSV oczekuje od węzłów, ale także, czego węzły oczekują od Stowarzyszenia.

Zasady uwzględniają również potrzebę ochrony przed fałszywymi alarmami, podobnymi do krzyku „STRAŻ” w zatłoczonym teatrze. Pozwala to na swobodny przepływ informacji, jednocześnie nie dopuszczając do rozpowszechniania fałszywych informacji.

Chociaż niektórzy sprzeciwiali się Zasadom dostępu do sieci, Bitcoin nie podlega dekretowi dyktatorskiemu. Zamiast tego jest kontrolowany przez niewidzialną rękę Adama Smitha i osiąga równowagę poprzez zachęty ekonomiczne.

Niemniej jednak ważne jest, aby w razie potrzeby można było dodawać przepisy, aby zapewnić zgodność ze stale zmieniającym się otoczeniem prawnym. Jak czytelnicy CoinGeek wiedzą, krajobraz prawny regulujący technologię blockchain i waluty cyfrowe dojrzewa, a sieć Bitcoin musi ich przestrzegać, w tym być w stanie egzekwować prawa własności cyfrowej.

Następnie przestrzeń odpowiada na pytania słuchaczy dotyczące sposobu, w jaki ustalane są zasady, czy górnik pustych bloków miał jakąś rolę w tej decyzji, kiedy ogłoszono to ogłoszenie oraz czy Stowarzyszenie BSV narzuca w sieci swoją subiektywną interpretację białej księgi.

Obejrzyj: Znaczenie interoperacyjności

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BSV Network Access Rules—A conversation on X Spaces – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO