Nvidia: bańka AI nie pęknie w najbliższym czasie

Najnowszy raport o wynikach firmy Nvidia (NASDAQ: NVDA) nie wskazuje na żadne oznaki fali sztucznej inteligencji (AI), którą wielu określa jako spowolnienie bańki spekulacyjnej. Firma
wygenerował około 22,1 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2023 roku, przekraczając oczekiwania analityków o ponad 2 miliardy dolarów. Ponadto firma spodziewa się w bieżącym kwartale osiągnąć 24 miliardy dolarów przychodów.

Co stoi za astronomiczną kwotą pieniędzy, które Nvidia zainkasowała? Dyrektor generalna firmy, Jen Huang, docenia sztuczną inteligencję.

„Popyt rośnie na całym świecie, we wszystkich firmach, branżach i krajach” – powiedział. „Popyt w ciągu roku będzie w dalszym ciągu silniejszy niż zapewniona przez naszą podaż, a my zrobimy, co w naszej mocy, [aby mu sprostać]”.

Nie jest tajemnicą, że chipy komputerowe produkowane przez Nvidię – dominującego gracza na rynku wyspecjalizowanych półprzewodników z około 80% dominacją na rynku – są obecnie gorącym towarem.

Na początku tego miesiąca Meta Marka Zuckerberga (NASDAQ: META) ogłosiła, że kupi karty graficzne Nivida H100 o wartości ponad 9 miliardów dolarów, aby zwiększyć całkowite zapasy procesorów graficznych do ponad 600 000 sztuk.

Rola chipów komputerowych w systemach AI

Chipy komputerowe są podstawowym elementem generatywnych systemów AI. Modele sztucznej inteligencji, zwłaszcza modele głębokiego uczenia się, wymagają dużej ilości przetwarzania danych, a chipy komputerowe, zwłaszcza procesory graficzne, są zaprojektowane tak, aby efektywnie obsługiwać zadania przetwarzania równoległego, co jest podstawowym aspektem uczenia modeli sztucznej inteligencji. Chipy te mogą wykonywać tysiące obliczeń jednocześnie, przyspieszając proces uczenia i generowanie treści.

Ogólnie rzecz biorąc, chipy te zapewniają niezbędną szybkość, wydajność i pojemność do obsługi złożonych i wymagających dużej ilości danych zadań wykonywanych przez systemy AI, dlatego też giganci technologiczni i dostawcy sztucznej inteligencji nieustannie starają się pozyskać ich więcej.

Oczywiście konsumenci i użytkownicy generatywnych systemów sztucznej inteligencji odnoszą widoczne korzyści, gdy firmy zwiększają swoje zapasy i gdy dokonuje się postęp w technologii chipów. Każde z tych zdarzeń skutkuje poprawą wydajności aplikacji i usług tworzonych przez dostawców sztucznej inteligencji. Jednak mimo że użytkownicy tych systemów doświadczają korzyści w swoim życiu, dzięki boomowi na sztuczną inteligencję największymi zwycięzcami zostały firmy produkujące chipy i ludzie, którzy w nie inwestują.

Akcje półprzewodników rosną w obliczu boomu na generatywną sztuczną inteligencję

Od premiery ChatGPT w listopadzie 2022 r., wydarzenia, które wielu uznałoby za początek najnowszego boomu w dziedzinie sztucznej inteligencji, Nvidia zyskała ponad 336%, AMD (NASDAQ: AMD) wzrosła o ponad 140%, a Taiwan Semiconductor (NASDAQ: TSM) wzrósł o około 60%.

„Generatywna sztuczna inteligencja rozpoczęła zupełnie nowy cykl inwestycyjny mający na celu budowę infrastruktury fabryk generujących sztuczną inteligencję o wartości kolejnego biliona dolarów” – powiedział Huang. „Wierzymy, że te dwa trendy spowodują podwojenie światowej bazy zainstalowanej infrastruktury centrów danych w ciągu najbliższych pięciu lat i będą stanowić coroczną szansę rynkową liczoną w setkach miliardów”.

Tylko w tym roku Nvidia od początku roku wzrosła o 58%. Jak wspomniał Huang, istnieje rosnące zapotrzebowanie na chipy komputerowe, ale podaż nie jest wystarczająca, aby zaspokoić ten popyt, co jest tylko jednym z czynników wpływających na wycenę akcji tych półprzewodników.

Decydowanie się na inwestowanie w producentów chipów, a nie w samych dostawców sztucznej inteligencji, można nazwać grą infrastrukturalną lub, jak rzekomo powiedzieli podczas gorączki złota w Kalifornii, „sprzedażą kilofów i łopat”. Indywidualne zakłady na zwycięzcę w dostarczaniu narzędzi i usług AI wiążą się ze stosunkowo wysokim ryzykiem, ale inwestowanie w infrastrukturę niezbędną wszystkim dostawcom, aby odnieść sukces na rynku, jest mniej ryzykownym i bardziej prawdopodobnym zakładem do generowania pieniędzy bez względu na wynik lub produkcję producentów sztucznej inteligencji.

Dopóki producenci nie będą mieli wystarczającej podaży, aby zaspokoić stale rosnący popyt, można spodziewać się, że wyceny tych producentów chipów będą nadal rosły.

Chociaż dostawcy towarów i usług związanych ze sztuczną inteligencją zwiększają obecnie popyt na chipy komputerowe, sukces tych firm to raczej czarna skrzynka. Chociaż popularne media zwracają uwagę na wiele z tych firm i donoszą o każdym ich ruchu, nie jest jasne, czy którakolwiek z nich jest rentowna. Z wielu ich usług nadal można korzystać bezpłatnie, mimo że firmy wydają miliardy na zakup chipów komputerowych i szkolenie ich modeli.

Jak chipy komputerowe kształtują przyszłość

Poza aspektem business-to-business związanym z produkcją, sprzedażą i zakupem chipów, widzimy, że te same chipy trafiają do produktów konsumenckich. Na początku tego roku byliśmy świadkami znacznego wzrostu liczby konsumenckich produktów AI. Firmy takie jak Samsung zaczęły ogłaszać „telefony ze sztuczną inteligencją”, firmy takie jak LG (NASDAQ: LPL) zaczęły promować „telewizory ze sztuczną inteligencją”, a firmy takie jak Microsoft (NASDAQ: MSFT) zaczęły ogłaszać „komputery ze sztuczną inteligencją”, wszystkie wyposażone w chipy sprzętowe, które specjalizują się w wykonując funkcje AI, które posiada każdy z ich produktów.

Poza dobrami konsumenckimi widzimy, że zarówno stare, jak i nowe firmy technologiczne wprowadzają na rynek swoje oferty sztucznej inteligencji. Oprócz ogłoszenia przez Meta znaczących inwestycji w sztuczną inteligencję, firma przedstawiła swoją wizję sztucznej inteligencji i uruchomiła narzędzie do generowania obrazu AI.

Na początku tego roku widzieliśmy, jak Microsoft zapuścił flagę w dziedzinie sztucznej inteligencji, wypuszczając reklamę na Super Bowl i po raz pierwszy od prawie 30 lat dodając do swojej klawiatury nowy przycisk, poświęcony wyłącznie ekranowemu asystentowi AI „drugiemu pilotowi”.

Obecnie doświadczamy gwałtownego wzrostu możliwości sztucznej inteligencji zasilanych przez zaawansowane chipy komputerowe. Wydaje się, że co tydzień udostępniane są narzędzia AI, których celem jest zwiększenie produktywności i wydajności użytkowników.

Dzięki sztucznej inteligencji realizacja pomysłu jest teraz tańsza i szybsza niż kiedykolwiek wcześniej, co widać w przypadku niedawno ogłoszonej platformy OpenAI Sora. Uwolniło to niespotykane dotychczas tempo, w jakim osoby prywatne i przedsiębiorstwa mogą wprowadzać innowacje i wprowadzać innowacje, co przygotowuje grunt pod dalsze przełomy technologiczne.

Aby sztuczna inteligencja (AI) działała zgodnie z prawem i prosperowała w obliczu rosnących wyzwań, musi zintegrować korporacyjny system blockchain, który zapewni jakość wprowadzanych danych i własność, umożliwiając im bezpieczeństwo danych, a jednocześnie gwarantując niezmienność danych. Sprawdź relacje CoinGeek na temat tej powstającej technologii, aby dowiedzieć się więcej, dlaczego łańcuch bloków korporacyjnych będzie podstawą sztucznej inteligencji.

Obejrzyj: Przekształcanie sztucznej inteligencji w zwrot z inwestycji

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Nvidia: AI bubble won’t burst anytime soon – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO