Sprawność techniczna Craiga Wrighta wstrzymuje realizację strategii COPA

Nie tak to miało wyglądać: po trzech pełnych dniach spędzonych z doktorem Craigiem Wrightem na zeznaniu w „przytłaczająco” gorącej londyńskiej sali sądowej szanowany prawnik COPA Jonathan Hough KC nie robi nic innego, jak tylko kręci się w kółko za każdym razem, gdy oskarża doktora Jego zdaniem manipulowanie dokumentami potwierdza jego twierdzenie, że jest Satoshim Nakamoto.

Okazuje się, że dr Wright rzeczywiście ma odpowiedź na wszystko – odpowiedzi wypełnione specjalistyczną wiedzą techniczną, często niejasną, a nawet ezoteryczną, ale przede wszystkim bardzo szczegółową i w dużym stopniu czyniącą relację COPA na temat rzekomych manipulacji bezsensowną.

To znacznie odbiega od tego, czego niektórzy oczekiwali w pierwszym tygodniu procesu. Zaledwie kilka tygodni wcześniej COPA opublikowała trzy raporty ekspertów przygotowane wspólnie przez ekspertów ds. fałszerstw wyznaczonych przez COPA i doktora Wrighta. Chociaż eksperci żadnej ze stron nie wyrazili żadnej opinii na temat tego, kto dokonał manipulacji, zgodzili się, że duża część dokumentów, na których dr Wright miał polegać podczas procesu, zawierała anomalie wskazujące na oznaki celowej manipulacji.

Kiedy dr Wright był przesłuchiwany w związku z tymi manipulacjami na stanowisku, szybko zaczął kwestionować ustalenia zarówno ekspertów COPA, jak i swoich własnych ekspertów, opierając się na swojej wszechstronnej bazie wiedzy, aby udzielić odpowiedzi na wyzwania stojące przed Hough KC szybciej, niż był w stanie je postawić.

Na przykład wiele dokumentów sprzed 2009 roku, na których opierał się dr Wright, aby wykazać, że pracował nad Bitcoinem przed jego publicznym udostępnieniem, zawiera znaczniki czasu pozostawione przez oprogramowanie Grammarly. Te sygnatury czasowe są różne, ale COPA twierdzi, że wszystkie pochodzą z końca 2023 r. i stanowią dowód, że dr Wright aktywnie redagował te dokumenty w okresie poprzedzającym proces.

Odpowiedź doktora Wrighta? Prostym odkryciem jest to, że wersja oprogramowania Grammarly dla przedsiębiorstw – do której nie odniósł się żaden „ekspert” w tej sprawie – automatycznie pozostawia te znaczniki czasu za każdym razem, gdy dokument jest otwierany – co naturalnie zdarza się wielokrotnie w trakcie odkrywania i przygotowywania wersji próbnej.

W środę dr Wrightowi i sądowi pokazano analizę sieci i modelowanie sieci sprzed wprowadzenia Bitcoina, zawierające powiązania z teorią Bitcoina. COPA twierdzi, że ten dokument został zmanipulowany, ponieważ metadane wskazują, że „czas ostatniej edycji” przekracza datę „ostatniego zapisania”. Doktor Wright udzielił tego samego wyjaśnienia, które podawał wielokrotnie wcześniej w tym tygodniu: pracuje w środowisku wirtualnym Citrix i tego typu niespójności są naturalną konsekwencją pracy w ten sposób. Wyjaśnia, że te środowiska wirtualne umożliwiają wielu użytkownikom jednoczesną pracę w tym samym „systemie”, podobnie jak ma to miejsce obecnie w Dokumentach Google. W tym kontekście „oszczędności” nie można myśleć w ten sam sposób, jak w przypadku pracy wyłącznie na maszynach fizycznych.

Doktor Wright skorzystał również z okazji i podkreślił – podobnie jak pierwszego dnia swojego stanowiska – że żaden z ekspertów powołanych w tej sprawie nie posiada wiedzy specjalistycznej umożliwiającej wyciągnięcie takich wniosków. „Żaden ekspert nie ma kwalifikacji w Citrix, a oni nie mają kwalifikacji, aby zgłaszać roszczenia” – dźgnął Hough KC.

Na początku procesu złożył podobne skargi pod adresem ekspertów powołanych zarówno przez COPA, jak i jego własny zespół prawny. Nie mają kwalifikacji w zakresie środowisk wirtualnych (takich jak Citrix) ani kryminalistyki dokumentów. Jeden z jego ekspertów (Spencer Lynch), w tym dr Wright, stwierdził, że Lynch nie spełnia nawet najbardziej podstawowego poziomu certyfikatów medycyny sądowej wymaganych na przykład przez rząd USA.

Sędzia krótko kwestionował tę kwestię, właściwie pytając doktora Wrighta, dlaczego nie powiedział swoim prawnikom, aby wybrali odpowiedniego eksperta. Dr Wright wspomniał, że jego sprawa była przekazywana pomiędzy wieloma kancelariami prawnymi na późnym etapie procesu przygotowawczego, co utrudniało zmianę kursu. Biorąc pod uwagę okoliczności tych zmian, prawdopodobnie jest w tej historii znacznie więcej, czego dr Wright nie jest w stanie wyjaśnić ze względu na tajemnicę prawną.

Pod koniec trzeciego dnia siła wyzwań COPA znacznie osłabła. Skończyło się to marną próbą zdyskredytowania jednej z wczesnych białych ksiąg Bitcoina autorstwa dr Wrighta
wersje robocze powstały przed publicznym ujawnieniem projektu. Hough KC przedstawia dr. Wrightowi, że eksperci obu stron zgadzają się, że dokument ten został stworzony przy użyciu publicznie dostępnej wersji białej księgi Bitcoin, a następnie zredagowany tak, aby wyglądał jak wcześniejsza wersja robocza. Głównym powodem tego wniosku jest to, że wersja robocza zawiera artefakty „OBJ”, w których ostatecznie znalazły się diagramy z białej księgi Bitcoina; implikuje to, że jest to wynik konwersji opublikowanego artykułu PDF na inny format w celu edycji.

Ale dr Wright kategorycznie temu zaprzeczył:

„Jest z tym kilka problemów. [Schematy] nie są osadzonym obiektem w białej księdze Bitcoin. Zawiera tekst, który można przeszukiwać, ponieważ jest to dokument utworzony w LaTeX-ie. Gdyby tak było, nie pojawiłby się jako plik obiektowy, ponieważ zawiera tekst, który można przeszukiwać.

Doktor Wright wydał nawet publiczne wyzwanie, zapraszając każdego do otwarcia opublikowanej ostatecznej kopii białej księgi w formacie PDF i wypróbowania tego samodzielnie. Posłuchaj gwałtownego pisania w sali sądowej 30, a następnie odgłosu gorączkowego klikania podkładek pod mysz laptopa. Obserwatorzy poszli sprawdzić twierdzenie doktora Wrighta w czasie rzeczywistym. Wszyscy odkryliby, tak jak zrobił to ten autor, że twierdzenie doktora Wrighta jest prawdziwe.

Do czego był zmuszony wielokrotnie w trakcie procesu, Hough KC zakaszlał i prychnął, po czym niezgrabnie przeszedł do następnego punktu.

Występ Wrighta nie powinien być zaskoczeniem – to ekspert, który przewyższa wszystkich ekspertów

Wszystko to powinno być przewidywalne, zwłaszcza jeśli znasz doktora Wrighta
encyklopedyczny zbiór kwalifikacji, obejmujący ponad 17 stopni naukowych i niemal niezliczoną ilość certyfikatów zawodowych. Ale nie bierz tego od doktora Wrighta: zajrzyj do publicznego katalogu certyfikowanych specjalistów GIAC (Global Information Assurance Certification). Wpis Craiga Wrighta wyświetla pięć aktywnych certyfikatów, z których trzy są bezpośrednio związane z cyberbezpieczeństwem, oprócz 19 nieaktywnych.

Jednak najbardziej intrygującą częścią tego wykazu jest to, że pod każdym certyfikatem wyświetla się „numer analityka”, odnoszący się do tego, czy analityk był pierwszą, drugą, trzecią (itd.) osobą, która uzyskała kwalifikację. Spójrz na doktora Wrighta:

W przypadku dwóch certyfikatów bezpieczeństwa strona ta wskazuje, że dr Wright był pierwszą i trzecią osobą na świecie, która uzyskała ten certyfikat. Aby zilustrować, jak niezwykłe jest to zjawisko, losowe przeglądanie danych innych specjalistów niezmiennie pokazuje liczby sięgające dziesiątek tysięcy.

Co jednak tak naprawdę oznaczają te kwalifikacje? Po pierwsze, według GIAC, certyfikat GIAC Security Expert (GSE) jest najbardziej prestiżowym certyfikatem w branży bezpieczeństwa IT. Na stronie internetowej GIAC napisano: „Osoby, które uzyskały certyfikat GSE, udowodniły swój elitarny status najlepszych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji w tej dziedzinie”.

Doktor Wright nie tylko posiada ten certyfikat (choć jest nieaktywny), ale najwyraźniej jest 16. osobą na świecie, która kiedykolwiek go otrzymała.

Losowa próbka wpisów w katalogach innych specjalistów pokazuje, że certyfikat GSE uzyskany dziesięć lat po uzyskaniu certyfikatu przez doktora Wrighta byłby dopiero 255. certyfikatem w historii. Innymi słowy, posiadanie tego certyfikatu to rzadki wyczyn.

A ci eksperci, których doktor Wright powiedział sądowi, nie mają odpowiednich kwalifikacji i wypowiadają się poza swoimi specjalizacjami? Żaden z nich nie jest wymieniony jako profesjonalista z certyfikatem GIAC, a ich nazwiska nie zwracają żadnych wyników z bazy danych GIAC.

Hough KC nie mógł się tego spodziewać i być może nigdy nie spotkał się z czymś podobnym w ciągu swojej 27-letniej pracy jako adwokat. Zespoły prawne wyznaczają biegłych, którzy pomagają sądowi w sprawach wykraczających poza jego wiedzę specjalistyczną. Są to zazwyczaj osoby posiadające duże kwalifikacje w swojej dziedzinie, ale problem polega na tym, że dr Wright jest jedną z najbardziej doświadczonych osób na świecie w wielu dziedzinach. Uzbrojony jedynie w raporty ekspertów od profesjonalistów, którzy wyglądają na mniej wykwalifikowanych, za każdym razem, gdy dr Wright otwiera usta, sprawa Hougha KC i COPA nie zmierza szybko do przodu.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Craig Wright’s technical prowess grinding COPA’s strategy to a halt – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO