Szkic sali sądowej z procesu Satoshi (COPA przeciwko Wrightowi): Craig Wright czuje gorąco – jak wszyscy inni

Błękitny trzyczęściowy prążek, fioletowy jedwabny krawat, srebrna spinka do krawata, błyszczące czarne buty, czerwone sznurówki, czerwone skarpetki: Craig Wright ubiera się jak klasyczny milioner ze starej szkoły – bardziej Gatsby niż Gates. To zaskakujące spojrzenie jak na kogoś, kto twierdzi, że nigdy nie chciał być rozpoznawany publicznie.

W porównaniu z doktorem Wrightem sędzia wygląda zdecydowanie na ubranego w zwykłą czarną akademicką suknię z dwiema czerwonymi wstążkami. Spodziewałem się niechlujnego staruszka z kręconą peruką i trochę niedosłyszącego. Ale sędzia Mellor, który wygląda młodziej niż na swoje 62 lata, przypomina mi przyjaznego sąsiada, którego spotykasz w sobotni poranek przy dużym projekcie DIY.

Sala sądowa (lub „supersąd”, jak się ją nazywa, ponieważ jest jedną z największych) jest nowoczesna i pozbawiona charakteru. Brak tradycyjnego flummery trochę rozczarowuje. Dotarłem tam spacerując po starych londyńskich Inns of Court (powyżej), które wyglądają, jakby nie zmieniły się od czasów Dickensa. Łatwo sobie wyobrazić, że sprawa Jarndyce przeciwko Jarndyce Bleak House wciąż toczy się w jednym ze starożytnych czworokątów.

Ale budynek Rolls (poniżej) jest inny: standardowa ochrona w stylu lotniskowym przy wejściu i zamiast skrzypiących klatek schodowych, płynne, nowoczesne windy („A lift m’lud? Mały, mobilny przedział do transportu między piętrami za pomocą systemu koła pasowe i silniki.”)

To trzeci dzień sporu COPA kontra Wright – sprawy, która ostatecznie potwierdza lub obala twierdzenie doktora Wrighta o byciu wynalazcą Bitcoina. Każdego dnia przychodziłem trochę wcześniej, aż dzisiaj po raz pierwszy mam miejsce na głównej sali rozpraw. Wcześniej wszystkie miejsca dla widzów były już zajęte i wysłano mnie do sali przesypowej, gdzie można obejrzeć sprawę na dużym ekranie.

Przepełniony pokój jest cudownie chłodny. Występuje problem z ogrzewaniem całego budynku, przez co połowa sal, w tym superkort, jest straszliwie przegrzana. Doradca doktora Wrighta, lord Grabiner, wstał we wtorek przed lunchem i poskarżył się, że „atmosfera pracy w tym pomieszczeniu jest wyjątkowo uciążliwa”. I nie mówił o sposobie, w jaki jego klient był przesłuchiwany przez prawnika COPA. Sędzia wyraził współczucie, dodając: „Tu na górze jest jeszcze gorzej”. Powiedział, że próbuje to naprawić, ale będzie to możliwe najwcześniej w piątek. Był to jedyny przejaw nieefektywności Dickensa, z jakim się spotkałem. Dziś sędzia otworzył postępowanie, przekazując radosną wiadomość, że jutro będą mogli przenieść się do innego sądu, w którym nadal będzie gorąco, ale będzie „cztery stopnie chłodniej”. (Ma wykształcenie inżynieryjne i lubi liczby.)

Doktor Wright jest dziś w czarnym garniturze. Jeden z moich kolegów-widzów zwrócił się do swojego przyjaciela i zapytał: „Zastanawiam się, kiedy skończą mu się garnitury? Czy wystarczy mu na cały proces?”

Poranek dobiegł końca i siedzę w kawiarni po drugiej stronie ulicy, w otoczeniu prawników jedzących lunch. Rozmowa przenosi się z następnej tabeli: „cóż, to najbardziej zmieniona część CPR!” Serdeczny śmiech dookoła. Trzeba by lat treningu, żeby uznać to za zabawne.

Rano Jonathan Hough KC częściej przesłuchiwał doktora Wrighta w imieniu COPA, sojuszu firm będących jego przeciwnikami. To dopiero drugi z sześciu dni, kiedy będzie na ławie oskarżonych. Wkrótce pojawił się wzór, który wygląda mniej więcej tak:

P: To jest jeden z pańskich dokumentów Reliance, doktorze Wright? [Dokumenty, które przedstawił na poparcie swoich twierdzeń, że jest Satoshim Nakamoto, wynalazcą Bitcoina.]

O: Tak.

P: Nasz ekspert medycyny sądowej twierdzi, że z metadanych wynika, że został napisany później, niż twierdzisz – został zmanipulowany i przestarzały, prawda?

O: Nie. Twój ekspert nie został przeszkolony w zakresie odpowiedniego oprogramowania i systemów korporacyjnych. Gdyby tylko przeprowadził kilka eksperymentów, zobaczyłby, co się stanie, gdy taki dokument zostanie uruchomiony za pomocą oprogramowania x, y lub z.

ORAZ/LUB: Przedstawiłem te dokumenty jedynie ze względu na ich zawartość – aby pokazać moje myślenie przed stworzeniem Bitcoina. Moi pracownicy korzystają z nich od lat i wysyłali je do prawników z firmowej sieci komputerowej lub z laptopów poszczególnych pracowników, więc oczywiście ich metadane to pokazują.

P: Czy mogę panu powiedzieć, że to po prostu „skład kłamstw”/„nie chce się w to wierzyć…”/„to kolejna bajka, prawda, doktorze Wright?”

Nie.

Kiedy dochodzi do końca takiej sekcji, pan Hough wydaje się niemal zalany płynnym strumieniem niezrozumiałych szczegółów technicznych doktora Wrighta. Jego umiejętność zawodowa polega na opieraniu się pokusie wdawania się w dyskusję na ich temat. Zamiast tego po prostu pozostawia ostatnią odpowiedź doktora Wrighta w zawieszeniu i pozostawia długą sceptyczną pauzę, która jest o wiele bardziej wymowna niż jakakolwiek próba riposty. Następnie przechodzi do następnego dokumentu.

Doktor Wright wydaje się pomocny, nawet jeśli musi się powtarzać. Odpowiada „tak” z pewnym entuzjazmem za każdym razem, gdy pan Hough prosi go o potwierdzenie, że widzi, co jest na ekranie przed nim. Można by pomyśleć, że został zaproszony do wygłoszenia wykładu na swój ulubiony temat.

Od czasu do czasu wykazuje oznaki chęci przeciągnięcia sędziego na stronę, zwracając się do niego z uwagami typu „mój panie, jako osoba, która studiowała inżynierię, będziesz wiedział…” lub bardziej szczegółowo: „mój panie, jesteś wyjątkowy jak niektórzy z nas w tym, że jesteś inżynierem i informatykiem.

Spotkał wytrawną pokerzystkę. Szanowny Sir Edward James Mellor radzi sobie ze wszystkim spokojnie, stojąc przez cały czas trwania obrad za swoimi sześcioma ekranami, tam, w najgorętszej części sali. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek rozpraszała go myśl o jakimś skomplikowanym projekcie DIY, który planuje na przyszły weekend?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Satoshi Trial (COPA v Wright) courtroom sketch: Craig Wright feels the heat—like everyone else – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO