AMD wzmacnia kontrolę nad sztuczną inteligencją komputerów PC w miarę zaostrzania się rywalizacji z Nvidią

Amerykański gigant w branży chipów Advanced Micro Devices (NASDAQ: AMD) stawia na komputery osobiste (AI PC) oparte na sztucznej inteligencji (AI), rywalizując o dominację AI z
Nvidia (NASDAQ: NVDA) i Intel (NASDAQ: INTC).

Komputery AI są wyposażone w jednostkę przetwarzania neuronowego przeznaczoną do uruchamiania programów AI, od łamania złożonych algorytmów po przetwarzanie dużych modeli językowych (LLM). Analitycy oczekują, że wraz z gwałtownym wzrostem wykorzystania sztucznej inteligencji w komputerach stacjonarnych ożywi sektor, który stopniowo zanika. Według jednego z raportów dwie trzecie komputerów osobistych sprzedanych w 2027 roku będzie obsługiwać sztuczną inteligencję, a AMD twierdzi, że jest dobrze przygotowane, aby wykorzystać ten wzrost w konkurencji z firmami Nvidia i Intel.

„Widzimy, że komputery PC ze sztuczną inteligencją stają się coraz ważniejszym czynnikiem, a dzięki niedawnym zapowiedziom mamy dobrą przewagę w komputerach stacjonarnych ze sztuczną inteligencją… Myślę, że jesteśmy wyjątkowo dobrze pozycjonowani, zarówno w dziedzinie sztucznej inteligencji, jak i w innych tradycyjnych biznesach” – powiedział dyrektor generalny AMD Victor Peng w niedawny wywiad.

W swoim raporcie o wynikach za czwarty kwartał AMD ogłosiło, że linia procesorów Ryzen dominuje na rynku, zasilając ponad 90% komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję.

Jednak chociaż ma przewagę jako pierwszy na rynku, jej rywale są coraz bliżej. Miesiąc temu Nvidia ogłosiła nową linię procesorów graficznych skierowaną na rynek komputerów osobistych. Warta 1,6 biliona dolarów firma, uciekający lider rynku w produkcji chipów AI, twierdzi, że Dell (NASDAQ: DELL), HP (NASDAQ: HPQ), Asus (NASDAQ: ASUUY), Samsung i inni wiodący producenci komputerów PC będą korzystać z jej nowej linii chipów.

Podczas grudniowego wydarzenia „AI Everywhere” firma Intel zaprezentowała także linię procesorów Intel Core Ultra, z której, jak twierdzi, korzystają producenci komputerów PC, w tym Lenovo (NASDAQ: LNVGF), Acer (NASDAQ: ACEYY), Google (NASDAQ: GOOGL) Chromebook i Samsung. Ogłaszając nowe procesory, Intel oszacował, że 80% komputerów sprzedanych w 2028 roku będzie wyposażonych w sztuczną inteligencję.

W miarę upowszechniania się sztucznej inteligencji trzej giganci będą w dalszym ciągu konkurować o udział w rynku produkcji chipów, serwerów i procesorów graficznych dla centrów danych. Jak powiedział Peng z AMD: „… niezależnie od tego, jak duże są już możliwości, wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju sztucznej inteligencji”.

Aby sztuczna inteligencja (AI) działała zgodnie z prawem i prosperowała w obliczu rosnących wyzwań, musi zintegrować korporacyjny system blockchain, który zapewni jakość wprowadzanych danych i własność, umożliwiając im bezpieczeństwo danych, a jednocześnie gwarantując niezmienność danych. Sprawdź relacje CoinGeek na temat tej powstającej technologii, aby dowiedzieć się więcej, dlaczego łańcuch bloków korporacyjnych będzie podstawą sztucznej inteligencji.

Obejrzyj: Konferencja IEEE COINS — skrzyżowanie sztucznej inteligencji i blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : AMD to strengthen grip on PC AI as rivalry with Nvidia, Intel heats up – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO