Klienci Celsjusza otrzymują zapłatę, klienci FTX w zawieszeniu po zidentyfikowaniu podejrzanych o włamanie w 2022 r

Bankructwa FTX i Celsjusza Network powoli zmierzają do zwrotu aktywów klientom, a wielka zagadka tego, kto włamał się do FTX, mogła zostać rozwiązana.

31 stycznia amerykański sędzia ds. upadłości John Dorsey zatwierdził kontrowersyjny plan FTX Debtors – podmiotu wyznaczonego do rozwikłania splątanej sieci finansowej giełdy FTX po złożeniu przez nią wniosku o upadłość w listopadzie 2022 r. – aby spłacić klientów w oparciu o wartość, jaką posiadały ich tokeny w momencie wymiana upadła.

Załamanie to miało miejsce w głębi „krypto-zimy”, czasu niezwykle obniżonych wartości tokenów po serii bankructw poprzedzających FTX. Od tego czasu ceny tokenów wzrosły – w niektórych przypadkach prawie trzykrotnie – ale sędzia Dorsey stwierdził, że nie ma „swobody manewru” w tej kwestii, biorąc pod uwagę „bardzo jasne” przepisy dotyczące upadłości, które wymagają spłaty długów według ich wartości, gdy wszystko się ściemniło. .

Upadek FTX – oraz powiązanego z nim animatora rynku Alameda Research – obnażył rażące luki w chaotycznie nadzorowanych finansach firmy. FTX Debtors twierdzi, że odzyskała aktywa o wartości około 7 miliardów dolarów, które, miejmy nadzieję, pozwolą jej na pełną spłatę klientów, aczkolwiek nie z takiego poziomu zadowolenia, gdyby klienci trzymali swoje aktywa w innym miejscu niż na skazanej na zagładę platformie Sama Bankmana-Frieda.

To „pełne” oświadczenie nie jest wcale gwarantowane, ale prawnik FTX Debtors, Andy Dietderich, stwierdził, że wierzy, że „cel jest w zasięgu ręki”. Wiele będzie zależeć od chęci agencji rządowych, które zgłaszają własne roszczenia z tytułu niezapłaconych podatków, kar itp., do rezygnacji z pobierania podatków do czasu, aż zwykli klienci otrzymają należne im pieniądze.

W wyniku sprzedaży niektórych aktywów spółka FTX powiększyła ostatnio swój portfel gotówkowy o prawie 2 miliardy dolarów. Obejmowało to zbycie akcji GBTC o wartości prawie 1 miliarda dolarów, opartego na BTC funduszu notowanego na giełdzie, prowadzonego przez spółkę zależną Grayscale Investments należącą do Digital Currency Group (DCG). Sprzedaż ta nastąpiła po wciąż niewyjaśnionej decyzji Alamedy z zeszłego miesiąca o wycofaniu pozwu przeciwko Grayscale za (między innymi) nałożenie nadmiernych opłat za zarządzanie na posiadaczy GBTC.

Osiedle FTX zostało niedawno zatwierdzone do wywozu bahamskich nieruchomości o wartości około 222 milionów dolarów, w tym efektownego apartamentowca Orchid Penthouse, w którym mieściło się SBF i kilka innych
Kierownictwo FTX/Alameda. Istnieją także dziesiątki innych nieruchomości, jak na przykład mieszkanie za 16 milionów dolarów, które SBF kupił jego rodzicom (za gotówkę klientów FTX) po tym, jak jego ojciec narzekał na jego stosunkowo skromną pensję.

Jedną z nieruchomości, która jest obecnie oficjalnie wycofana z rynku, jest odnowiona giełda FTX. FTX Dłużnicy podsunęli pomysł, że technologię FTX można sprzedać nowym operatorom, którzy mogliby ożywić platformę, czy to pod skażoną marką FTX, czy pod zupełnie nowym sztandarem.

W środę Dietderich powiedział sędziemu Dorseyowi, że plan ten upadł z powodu nieudanych negocjacji z potencjalnymi nabywcami. Ostatecznie Dietderich stwierdził, że „koszty i ryzyko związane z stworzeniem opłacalnej wymiany tego, co pan Bankman-Fried zostawił w śmietniku, były po prostu zbyt wysokie”.

Podejrzani o włamanie do FTX oskarżeni

Tymczasem w zeszłym tygodniu trzy osoby postawiono w stan oskarżenia w związku z ich rzekomą rolą w
włamanie/kradzież tokenów o wartości około 400 milionów dolarów od FTX w kilka godzin po złożeniu wniosku o upadłość w listopadzie 2022 r. Zgodnie z aktem oskarżenia wniesionym 24 stycznia do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii Robert Powell, Carter Rohn i Emily Hernandez prowadzili siatkę wymiany kart SIM, która obejmowała ponad 50 ofiar w okresie dwóch lat kończącym się w kwietniu 2023 r.

Choć w akcie oskarżenia nie wymieniono nazwy FTX, odnotowuje się jeden incydent, który rozpoczął się 11 listopada 2022 r. – czyli w dniu ogłoszenia upadłości FTX – podczas którego grupa włamała się na konto telefonu komórkowego należące do osoby pracującej dla niezidentyfikowanej firmy . Mniej więcej następnego dnia oszuści „przenieśli ponad 400 milionów dolarów w wirtualnej walucie z portfeli walut wirtualnych Victim Company-1 do portfeli walut wirtualnych kontrolowanych przez współspiskowców”.

Kwota ta mniej więcej odpowiada kwocie, która zniknęła z FTX w bezpośrednim chaosie związanym z nagłym zamknięciem giełdy. W grudniu 2022 r. Departament Sprawiedliwości (DOJ) wszczął dochodzenie w tej sprawie w oparciu o powszechne podejrzenia, że SBF lub inny starszy dyrektor FTX/Alameda plądrował sklep podczas ucieczki z miejsca zdarzenia.

W październiku ubiegłego roku analitycy blockchain Elliptic wyśledzili niektóre skradzione tokeny FTX w oparciu o usługi mieszania monet i możliwe zaangażowanie „brokera lub innego pośrednika z powiązaniem w Rosji”. W czwartek Elliptic zauważył, że część skradzionych aktywów zaczęła się przemieszczać w zeszłym tygodniu po miesiącach uśpienia.

Jedyną firmą niebędącą osobą fizyczną wymienioną w akcie oskarżenia była firma-1/FTX, a straty pozostałych ofiar wahały się od 15 000 do 1 000 000 dolarów. Nie jest jasne, ile żetonów skradzionych gangowi mogło znajdować się w jego posiadaniu w momencie składania aktu oskarżenia ani czy trzy osoby zostały aresztowane.

Pierwszą rzeczą, którą zrobimy, jest zabicie wszystkich prawników

Wracając do środowego przesłuchania, Dietderich ostrzegł, że klienci FTX mogą potrzebować trochę więcej czasu na oczekiwanie, zanim zobaczą jakąkolwiek płatność. Według doniesień opóźnienie jest konieczne, aby można było podjąć ostateczną decyzję co do zasadności każdego roszczenia klienta/wierzyciela.

Istnieje również drobna kwestia związana z orzeczeniem Trzeciego Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych z zeszłego miesiąca, zgodnie z którym upadłość FTX musi zostać zbadana przez niezależnego eksperta. Na początku procesu sędzia Dorsey odrzucił wniosek amerykańskiego komisarza o powołanie niezależnego egzaminatora, argumentując, że okazałoby się to zbyt kosztowne. Zamiast tego Dorsey pozostawił egzaminowanie Johnowi J. Rayowi III, dyrektorowi generalnemu FTX po upadłości.

Jednak skład trzech sędziów Sądu Trzeciego Okręgu uchylił decyzję Dorseya, zauważając, że powołanie niezależnego eksperta jest wymagane zgodnie z amerykańskim kodeksem upadłościowym, jeśli dług przekracza 5 milionów dolarów. Panel zgodził się również z obawami amerykańskiego powiernika, że „funkcjonariusze lub pracownicy, którzy mogli być zaangażowani w niewłaściwe postępowanie, mogliby pozostać w Grupie FTX”.

Kiedy sędzia Dorsey podjął pierwotną decyzję, wyrażono obawy dotyczące zaangażowania kancelarii prawnej Sullivan & Cromwell (S&C), która przed zawaleniem się dachu była doradcą FTX przez ponad rok. Dorsey odrzucił obawy dotyczące zaangażowania S&C jako „pogłoski, insynuacje, spekulacje, plotki” i stwierdził, że „nie widzi tu żadnych dowodów na jakikolwiek faktyczny konflikt”.

Sąd Trzeciego Okręgu zauważył jednak, że inspektor upadłościowy powinien być „przede wszystkim bezinteresowny i niesprzeciwiający się”. Aspekt ten był „szczególnie istotny w tym przypadku, gdzie wielokrotnie poruszano kwestie potencjalnego konfliktu interesów wynikającego z obecności doradcy dłużnika pełniącego funkcję doradcy FTX przed złożeniem wniosku”.

W odpowiedzi na naganę ze strony Trzeciego Okręgu sędzia Dorsey zwołał konferencję statusową w celu omówienia planów powołania egzaminatora. Prawnicy S&C argumentowali, że sąd powinien najpierw ustalić „właściwy” zakres obowiązków egzaminatora, zanim zostanie on powołany. S&C opowiadała się za wąskim zakresem, aby nie wykoleić „pociągu towarowego”, czyli planu zwrotu gotówki klientom FTX.

Dorsey powiedział, że jego „wstępne przemyślenia” były takie, że ekspert powinien zbadać wszystkie dochodzenia prowadzone w trakcie procesu upadłościowego, w tym materiały związane z utrzymaniem S&C jako doradcy upadłościowego FTX. Strony zgodziły się na naradę w celu ustalenia zakresu i terminu badania, które, jak mają nadzieję, potrwa nie dłużej niż 45 dni. Egzaminator sporządzi wówczas raport i kłótnie zaczną się od nowa.

Nie ma wątpliwości, że S&C odniosła ogromne korzyści ze swojej ciągłej roli w sekcji zwłok FTX. Firma właśnie przedstawiła sądowi upadłościowemu swój najnowszy rachunek za usługi świadczone w grudniu, żądając 10,1 miliona dolarów. Oznaczałoby to, że łączna wartość żądań rozliczeniowych S&C za rok 2023 wyniesie prawie 129 milionów dolarów. Dobra robota, jeśli możesz ją zdobyć.

Nie bądź jak Larry

Do bardziej rozpoznawalnych (określających się) wierzycieli FTX należy jeden Larry David, gwiazda programu „Pohamuj entuzjazm”, który w pamiętny sposób pojawił się w reklamie FTX wyświetlanej podczas Super Bowl w 2022 r. Associated Press dogoniła Davida, gdy ten awansował
Curba i zapytałem go o tę niesławną promocję.

Według Davida konsultował się z „moimi przyjaciółmi, dobrze obeznanymi w tych sprawach” i zapytał, czy „jest coś złego w tym, że ja to robię? Czy to w porządku?” David mówi, że otrzymał odpowiedź, że FTX „jest na dobrej drodze… więc jak idiota to zrobiłem”.

David powiedział, że „chciałby wziąć udział” w pozwu zbiorowym przeciwko FTX, ponieważ część jego płatności za reklamę „była w kryptowalutach”. Straciłem więc mnóstwo pieniędzy.” Dla przypomnienia, pomiędzy Curbem i Seinfeldem (którego współtworzył) majątek Davida liczony jest w setkach milionów dolarów. Więc nie płacz za nim, Argentyno.

Pieniądze Celsjusza w ruchu

Odchodząc od FTX, 31 stycznia Celsjusza Network LLC ogłosiło pomyślne wyjście z upadłości około 18 miesięcy po tym, jak borykający się z problemami pożyczkodawca aktywów cyfrowych złożył wniosek o ochronę na mocy rozdziału 11.

Zgodnie z zatwierdzonym planem restrukturyzacji, Celsjusza rozpoczęło dystrybucję „ponad 3 miliardów dolarów kryptowalut i fiducjarów” wśród klientów i wierzycieli. Dystrybucje będą dokonywane za pośrednictwem PayPal (NASDAQ: PYPL) i giełdy Coinbase (NASDAQ: COIN), mimo że amerykańskie organy nadzoru papierów wartościowych sprzeciwiły się udziałowi tej ostatniej.

PayPal będzie obsługiwać dystrybucję tokenów wśród mieszkańców USA, podczas gdy Coinbase zrobi to samo w przypadku rezydentów międzynarodowych (zakładając, że Coinbase akceptuje klientów w swojej jurysdykcji). Dystrybucją gotówki zajmie się firma Stretto zajmująca się rozwiązaniami upadłościowymi. Aby otrzymać wypłaty, klienci muszą ukończyć i przejść weryfikację zgodności AML/KYC dla swoich kont Celsjusza.

Wykorzystanie do dystrybucji PayPal i Coinbase umożliwi Celsjusza od 28 lutego zamknięcie aplikacji mobilnych i internetowych, po czym klienci utracą dostęp do zawartych w nich danych.

Wierzyciele otrzymają także udziały w Ionic Digital, nowej spółce wydobywczej BTC, którą będzie zarządzał Hut 8 Corp, i oczekują/mają nadzieję wejść do obrotu publicznego po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń. Ionic będzie kierowany przez byłego dyrektora handlowego Hut 8, Matta Prusaka, który oficjalnie opuścił Hut 8 31 stycznia. Prusak wcześniej pełnił funkcję dyrektora handlowego U.S. Bitcoin Corp (USBTC), firmy wydobywczej z siedzibą w Teksasie, która połączyła się z Hut 8 ostatni rok.

W przeciwieństwie do planu FTX, Celsjusza twierdzi, że dystrybucja tokenów będzie prowadzona w oparciu o wartość BTC i ETH na dzień 16 stycznia. Przykładowe wykresy wskazują, że wierzyciele z roszczeniami przekraczającymi 100 000 dolarów otrzymają 57,9% należnej sumy w formie tokenów plus kolejne 14,9% w formie akcji Ionic, co daje całkowity początkowy zwrot z dystrybucji na poziomie 72,8%. Dalsze uzupełnienie w wysokości 6,4% może nastąpić w drodze procesu „odzyskiwania aktywów niepłynnych”.

W przeciwieństwie do FTX, który był quasi-rentownym biznesem, porzuconym przez kilka naprawdę nieudolnych/skorumpowanych decyzji, wnioski o upadłość potwierdziły, że Celsjusza od samego początku stanowiła piramida finansowa. W lipcu ubiegłego roku dyrektor generalny Alex Mashinsky został oskarżony o oszustwo karne, a jego proces ma rozpocząć się we wrześniu.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Celsius customers getting paid, FTX customers in limbo as 2022 hack suspects ID’d – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO