Zakłócenia w finansach, zdobywanie nagród i obrót w wysokości 2 miliardów dolarów: żółta kartka panafrykańskiej wymiany w minionym roku

Rok 2023 był rokiem pełnym wyzwań dla afrykańskich start-upów zajmujących się aktywami cyfrowymi i blockchain. Giełda Vibra, bramka płatnicza stablecoin Lazerpay i Bundle Africa, platforma handlowa i płatnicza, zostały zamknięte w zeszłym roku. Jednak dla Yellow Card, jednej z największych giełd na kontynencie, rok 2023 był najlepszym w dotychczasowej historii, ponieważ ustanowiła nowy rekord wolumenu obrotu, zdobyła prestiżową nagrodę i rozszerzyła swoją działalność na 20 krajów.

CoinGeek spotkał się z dyrektorem ds. marketingu Johnem Colsonem, aby porozmawiać o minionym roku, możliwościach i wyzwaniach związanych z zasobami cyfrowymi w Afryce oraz o tym, czego można się spodziewać w 2024 r.

„W tym roku nastąpił dynamiczny postęp w afrykańskich aktywach cyfrowych i branży blockchain. Nastąpił zauważalny wzrost akceptacji i świadomości, wynikający z rosnącego wykorzystania zasobów cyfrowych” – powiedział Colson.

Dodał, że głównymi czynnikami sprzyjającymi adopcji aktywów cyfrowych są inflacja, kosztowne i niedostępne tradycyjne finanse oraz ciągły wzrost wykorzystania pieniędzy mobilnych.

Według Chainalytic Nigeria zajęła drugie miejsce na świecie pod względem przyjęcia i pierwsze pod względem wolumenu wymiany P2P. W pierwszej trzydziestce znalazły się Kenia i Ghana, a Republika Południowej Afryki – 31.

Colson ujawnił, że w 2023 r. monety typu stablecoin stały się znaczącym graczem w przestrzeni blockchain, gdy Afrykanie poszukiwali rozwiązań problemu dewaluacji walut. Na przykład naira nigeryjska straciła od czerwca połowę swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, ustanawiając nowy rekordowo niski poziom.

Płotki, przepisy i prognozy na 2024 rok

Rok 2023 był rokiem rozliczeń dla globalnej branży technologicznej, w którym pracę straciło ponad 260 000 pracowników. Nie oszczędzono afrykańskich start-upów zajmujących się Web3 i zasobami cyfrowymi – niektórzy zwalniali pracowników, aby przyjąć podejście odchudzone, a inni zamykali swoje firmy.

Według Colsona start-upy były zmuszone do budowania zrównoważonej działalności, skupiania się na efektywności finansowej i „unikania szumu branżowego”.

W niektórych jurysdykcjach regulacje okazały się trudne. W Nigerii start-upy Web3 z trudem mają dostęp do usług bankowych ze względu na antykryptograficzne stanowisko banku centralnego i ta narracja nie różni się w Kenii, Republice Południowej Afryki, Ghanie i innych wiodących centrach Bitcoin. Poczyniono pewne postępy, lecz organy regulacyjne są dalekie od zapewnienia kompleksowych ram dla sektora.

Chociaż niektórzy w branży obawiają się przepisów, Colson uważa, że właściwe przepisy to jedyny sposób, aby „zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, wspierać przejrzystość i budować zaufanie”. Ponadto regulacje bez wątpienia ograniczą liczbę oszustw, zachęcą do innowacji i zwiększą zaufanie inwestorów”.

Dodał jednak, że nadmierne regulacje mogą zdusić branżę. Najlepszym podejściem jest współpraca rządu, agencji regulacyjnych i interesariuszy z branży w procesie stanowienia prawa.

Colson wierzy, że w tym roku wykorzystanie technologii blockchain i zasobów cyfrowych w Afryce będzie nadal rosło. Podkreślił, że inicjatywy edukacyjne i uświadamiające będą miały kluczowe znaczenie dla destygmatyzacji zasobów cyfrowych i pozycjonowania ich jako rozwiązania problemu wykluczenia finansowego.

Udany rok dla Żółtej Kartki

Pomimo wyzwań stojących przed konkurentami, w tym przestojów, rok 2023 był najlepszym rokiem w historii Yellow Card.

„[W zeszłym] roku rozszerzyliśmy działalność na cztery nowe kraje (Togo, Benin, Burkina Faso i Mali) i obecnie jesteśmy obecni w 20 krajach Afryki. Odnotowaliśmy również ogromny wzrost naszej bazy klientów, w wyniku czego zakończyliśmy rok z wolumenem sprzedaży przekraczającym dwa miliardy” – ujawnił Colson.

Giełda nawiązała także współpracę z głównymi światowymi graczami, w tym z producentem USDC Circle, gdy jej oferta stablecoinów zyskała na popularności. Yellow Card była pierwszą firmą w Afryce, która zaoferowała PYUSD, stablecoin PayPal (NASDAQ: PYPL), który został wprowadzony na rynek w sierpniu ubiegłego roku.

„Ponadto uruchomiliśmy nasz interfejs API płatności, który umożliwia firmom włączanie/wyłączanie swoich afrykańskich klientów do ekosystemu stablecoinów i kryptowalut we wszystkich 20 obsługiwanych przez nas krajach” – dodał.

Rok Yellow Card zakończył się uznaniem na Africa Financial Industry Summit (AFIS), gdzie w listopadzie otrzymała ona nagrodę Disrupter Of The Year.

„To było ogromne osiągnięcie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to tradycyjnie nagroda finansowa. Widzimy, że branża finansowa zaczyna dostrzegać znaczący wpływ, jaki wywierają firmy [cyfrowe aktywa], takie jak Yellow Card”.

Colson spodziewa się, że rok 2024 będzie jeszcze lepszy, a giełda zobowiąże się do rozszerzenia działalności na więcej krajów, oferowania nowych usług i promowania wiedzy finansowej dzięki inicjatywom takim jak Akademia Żółtej Karty.

Obejrzyj: Afryka: region możliwości przyjęcia blockchainu

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Disrupting finance, winning awards, and $2B volume: Pan-African exchange Yellow Card on the year that has been – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO