Chociaż cyfryzacja jest krokiem w kierunku innowacji, transformacja ta wiąże się również z ryzykiem. Christine Leong, dyrektor ds. informatyki nChain, podkreśliła to podczas Digital Pilipinas Festival 2023, podając wskazówki, w jaki sposób Filipiny mogą zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo w miarę stopniowego przechodzenia do kraju w pełni cyfrowego.
Powołując się na najnowsze dane Cisco, Leong stwierdził, że Filipiny zajmują czwarte miejsce pod względem liczby ataków cyberprzestępców, odnotowując wzrost liczby cyberataków o 433% w ciągu ostatnich dwóch lat.
„Aby Filipiny mogły rozwijać się cyfrowo jako kraj… bardzo, bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa” – zauważyła podczas swojego przemówienia na festiwalu Digital Pilipinas.
Leong powiedział, że inwestowanie w bezpieczeństwo jest kosztownym przedsięwzięciem i będzie wymagać puli talentów dobrze zorientowanych w cyberbezpieczeństwie, czyli problemach, z którymi często borykają się kraje Azji, w tym Filipiny.
Ze względu na lukę w sieci Filipin 81% ekspertów stwierdziło, że cyberataki są nieuchronne, a przygotowanie całego kraju na takie destrukcyjne zagrożenia to tylko kwestia czasu.
„Wszyscy musimy się na to przygotować” – powiedział Leong. „W wspólnej cyfrowej przyszłości, w rządzie cyfrowym, w bankowości cyfrowej, w cyfrowym świecie potrzebujemy lepszego bezpieczeństwa, i to przy większym bezpieczeństwie, co doprowadzi do większych inwestycji, większego wykorzystania, szerszego przyjęcia gospodarki cyfrowej i korzyści gospodarki cyfrowej może wtedy naprawdę nadejść”.
Zauważyła, że obecność i masowe przyjęcie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), nie miałaby żadnego znaczenia, gdyby kraje nie uznały znaczenia budowania swojego cyberbezpieczeństwa.
Rozwój cyberbezpieczeństwa powinien również iść w parze z tworzeniem odpowiednich przepisów i procedur zapewniających ścisłą ochronę danych, w tym informacji, które społeczność zdecyduje się udostępnić publicznie.
„Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona i używanie narzędzi; to nie tylko kwestia techniczna – to także kwestia ludzka” – zauważył CIO nChain. „Większe bezpieczeństwo umożliwia lepszą kontrolę dostępu”.
W ten sposób podwaja znaczenie adopcji blockchain, podkreślając jego wyjątkową kryptografię zapewniającą bezpieczeństwo informacji.
„Blockchain jest bardzo, bardzo bezpieczny” – powiedział Leong. „Tworzenie aplikacji dla przedsiębiorstw i przypadków użycia w oparciu o blockchain jest znacznie bezpieczniejsze niż obecnie”.
Obecnie wiele osób nadal waha się przed przyjęciem technologii blockchain, podobnie jak świat nieugięcie opowiadał się za korzystaniem z usług w chmurze, kiedy po raz pierwszy wprowadzano je na rynek. Wystarczy jedno przedsiębiorstwo lub podmiot, aby wykazać, jak łatwy i bezpieczny jest blockchain, aby pomóc ludziom zaufać tej technologii.
Leong ponownie podkreślił znaczenie powiązania technologii blockchain z właściwymi politykami, zauważając, że regulacje stanowią dodatkową warstwę bezpieczeństwa niezmiennego rejestru.
„Korzystając z nowych technologii, należy także zastanowić się, jakie zasady należy zmienić, aby technologia Web3 nowej generacji była bezpieczna… aby każdy mógł jej zaufać i z niej korzystać” – wyjaśniła.
Równie ważne jest również projektowanie aplikacji opartych na blockchainie w taki sposób, aby były łatwe do zrozumienia i użycia.
„Trzeba pomyśleć o ułatwieniu bezpieczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc, w przyszłości Web3 i gospodarki cyfrowej bezpieczeństwo będzie czymś niezwykle ważnym dla przyjęcia i zaufania” – podsumował Leong.
Obejrzyj: Kryteria SEC dotyczące blockchain? Wiarygodność i osiągnięcia
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : nChain CIO Christine Leong tackles fundamentals of cybersecurity in the digital world – CoinGeek