Hiszpański bank centralny przedstawia partnerów do hurtowego pilotażu CBDC

Banco de España, hiszpański organ nadzoru bankowego, ogłosił wybór trzech podmiotów do udziału w pilotażu hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) rok po opublikowaniu otwartego zaproszenia dla partnerów.

Hiszpański bank centralny będzie kontynuował eksperyment CBDC z Cecabankiem,
Abanca i Adhara Blockchain. Banco de España wybrał trzech z puli 24 kandydatów obejmujących banki komercyjne, dostawców usług płatniczych i firmy zajmujące się technologią blockchain.

Badanie CBDC będzie przebiegać na dwóch frontach, przy czym pierwszy będzie skupiał się na opracowaniu tokenizowanego rozwiązania depozytowego do przetwarzania i rozliczania płatności międzybankowych. Pilotaż będzie również obejmował wspólne badanie transgranicznego systemu CBDC, ale nie jest jasne, jak oferta będzie sobie radzić w porównaniu z powszechnie oczekiwanym cyfrowym juanem.

Drugi etap hiszpańskiego badania CBDC będzie obejmował konsorcjum Cecabank i Abanca, obejmujące rozrachunek tokenizowanych papierów wartościowych na blockchainie. Zamiast jedynie drapać po powierzchni, konsorcjum Cecabank-Abanca zbada rozliczenia atomowe w celu emisji obligacji.

Oczekuje się, że pilotaż będzie trwał sześć miesięcy i będzie działał jako symulacja przed przypadkami użycia w świecie rzeczywistym. Bliższa analiza komunikatu banku centralnego wskazuje na plany wykorzystania hurtowego systemu CBDC do płatności kuponowych, przy czym eksperci przewidują wdrożenie nowych uczestników w celu zbadania nowych przypadków użycia.

Niezależność od cyfrowego euro

Podczas zaproszenia do składania partnerów pod koniec 2022 r. Bank Centralny Hiszpanii ujawnił, że:
eksperymenty z hurtową CBDC będą niezależne od wysiłków Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na rzecz wprowadzenia cyfrowego euro.

Pomimo niezależnych badań hiszpański bank centralny zasugerował pełne przyjęcie cyfrowego euro, powołując się na jego prywatność i potencjalną funkcjonalność płatności offline. Oczekuje się, że cyfrowe euro skupi się na detalicznej stronie rzeczy, podczas gdy hiszpański program pilotażowy CBDC zajmie się rozliczaniem przelewów międzybankowych.

Kilka banków centralnych w całej Europie kontynuuje niezależne, hurtowe badania CBDC, a wiodącymi w tym zakresie są Francja i Niemcy.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.

Obejrzyj: Blockchain stanowi doskonałą podstawę dla CBDC

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Spanish central bank unveils partners for wholesale CBDC pilot – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO