Regulacja sztucznej inteligencji na szczycie listy priorytetów Włoch w związku z objęciem przewodnictwa w G7

Włochy wyznaczyły regulacje dotyczące sztucznej inteligencji (AI) jako główny cel swojej kadencji jako szefa krajów Grupy Siedmiu (G7), sugerując wspieranie ustanowienia bardziej rygorystycznych przepisów dla programistów.

Premier Włoch Giorgia Meloni potwierdziła plany kraju dotyczące sztucznej inteligencji, które mają na celu dostosowanie przepisów do tempa innowacji w całej branży. Włochy będą przewodzić G7 przez następne 12 miesięcy i oczekuje się, że będą nalegać na wspólne wysiłki regulacyjne pomiędzy krajami członkowskimi, a nie na podejście staccato.

Do krajów członkowskich G7 należą Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy i Japonia, które goszczą zaawansowanych twórców sztucznej inteligencji. Wiodące firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, w tym OpenAI i Google (NASDAQ: GOOGL), mają siedziby w krajach G7, ale dokładny plan Włoch dotyczący większej kontroli regulacyjnej pozostaje nieznany.

Eksperci branżowi przygotowują się jednak do skupienia się na stanowieniu przepisów, które mogą mieć wpływ na wykorzystanie sztucznej inteligencji w miejscu pracy w całej Unii Europejskiej (UE), przy czym bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników znajduje się na szczycie piramidy.

„Jestem bardzo zaniepokojony wpływem sztucznej inteligencji na rynek pracy” – powiedziała Meloni. „Dzisiaj mamy do czynienia z rewolucją, w wyniku której ludzki intelekt zostaje zastąpiony”.

Pierwszą salwą Włoch będzie zwołanie sesji poświęconej sztucznej inteligencji dla zainteresowanych stron przed szczytem przywódców w drugim kwartale 2024 r. Oczekuje się, że w sesjach wezmą udział przedstawiciele wiodących firm zajmujących się sztuczną inteligencją, a eksperci zauważą, że osiągnięte uchwały mogą stanowić podstawę dla zasad do rozwiązania przez kraje rozwijające się.

Choć Włochy podlegają przyszłej unijnej ustawie o sztucznej inteligencji, istnieją obawy, że nowy przywódca G7 może w trakcie swojej kadencji przyjąć jeszcze ostrzejsze stanowisko wobec sztucznej inteligencji. Kraj ten miał już wcześniej burzliwe relacje ze sztuczną inteligencją, co doprowadziło do słynnego ograniczenia geograficznego ChatGPT za naruszenie krajowych i regionalnych zasad ochrony danych.

Po intensywnym handlu końmi Włochy zniosły zakaz dotyczący ChatGPT, ale zwiększyły inwestycje, aby chronić konsumentów przed nielegalnym pobieraniem danych przez twórcę sztucznej inteligencji. Dochodzenia w sprawie przetwarzania danych klientów przez OpenAI są nadal w toku, co władze włoskie określają jako misję „wywiadu”.

Oprócz sztucznej inteligencji Włochy postawią wojnę na Ukrainie i rozwój Afryki na pierwszym miejscu wśród swoich priorytetów podczas swojej kadencji jako prezydenta G7.

Globalny wysiłek w zakresie regulacji

Zamiast opracowywać regulacje dotyczące sztucznej inteligencji w silosach, kraje skłaniają się w stronę skoordynowanego podejścia w celu ustanowienia standardów regulacyjnych dla powstających technologii. UE przoduje w próbie opracowania zbioru przepisów regulacyjnych dla regionu, a Wielka Brytania osiągnęła historyczny kamień milowy dzięki podpisaniu Deklaracji z Bletchley przez 28 krajów.

„Zachęcamy wszystkie odpowiednie podmioty do zapewnienia odpowiedniej do kontekstu przejrzystości i odpowiedzialności w zakresie swoich planów pomiaru, monitorowania i łagodzenia potencjalnie szkodliwych zdolności oraz powiązanych skutków, które mogą się pojawić” – czytamy w dokumencie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) już wcześniej wskazywała na zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją w połowie 2023 r., powołując nowy organ doradczy, który będzie miał na celu lepsze wykorzystanie tej technologii w działaniu zapobiegawczym.

Aby sztuczna inteligencja (AI) działała zgodnie z prawem i prosperowała w obliczu rosnących wyzwań, musi zintegrować korporacyjny system blockchain, który zapewni jakość wprowadzanych danych i własność, umożliwiając im bezpieczeństwo danych, a jednocześnie gwarantując niezmienność danych. Sprawdź relacje CoinGeek na temat tej powstającej technologii, aby dowiedzieć się więcej, dlaczego łańcuch bloków korporacyjnych będzie podstawą sztucznej inteligencji.

Obejrzyj: Blockchain, AI i Web3 na spotkaniu B2029 w Berlinie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : AI regulation on top of Italy’s priority list as it takes on G7 presidency – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO