Przypadki użycia Blockchain w zdrowiu planetarnym zbadane w badaniu interdyscyplinarnym

Naukowcy podnieśli poprzeczkę w badaniu przypadków zastosowania technologii blockchain w zdrowiu planety, a raport pokazał przebłyski nadziei na szerokie zastosowanie.

Zdrowie planetarne to wyłaniająca się, multidyscyplinarna dziedzina skupiająca się na „zdrowiu cywilizacji ludzkiej i systemach naturalnych, od których jest ona zależna”. Wyłaniająca się dyscyplina badawcza zajmuje się wyzwaniami związanymi z zarządzaniem, badaniami i informacją, a także brakiem uwzględnienia środowiskowych konsekwencji postępu ludzkości.

Chociaż badania nad zdrowiem planety ostatnio nabrały tempa, eksperci zwracają się w stronę technologii blockchain w poszukiwaniu nowych rozwiązań chroniących środowisko. W badaniu, opisanym jako przegląd zakresu, przejrzano ponad 3200 artykułów akademickich, eliminując część na podstawie ich powiązania ze zdrowiem planetarnym i siecią Web3.

Po oczyszczeniu artykułów badacze wybrali 23 artykuły do ostatecznej recenzji, obejmującej kilka zagadnień, w tym zdrowie populacji, finansowanie opieki zdrowotnej, zdrowie środowiskowe i pandemie. Inne kwestie poruszone w artykułach obejmują wpływ wydobywania walut cyfrowych na zdrowie ludzkie, badania, stosowanie leków i dobrostan grup bezbronnych.

„Web3 może ułatwić podejście do zdrowia planety przy użyciu narzędzi i aplikacji opartych na wspólnych wartościach” – czytamy w streszczeniu. „Dalsze badania, w szczególności badania pierwotne nad blockchainem dla dóbr publicznych i zdrowia planety, pozwolą na lepsze przetestowanie tej hipotezy”.

Jeśli chodzi o finansowanie opieki zdrowotnej, w jednym artykule zbadano koncepcję pozyskiwania funduszy za pośrednictwem instrumentów kredytowych opartych na blockchain, podczas gdy w innym zbadano ideę obligacji tokenizowanych. W innych badaniach sprawdzano przydatność technologii blockchain w mapowaniu ognisk chorób, podczas gdy w innych badano przydatność tej technologii w syntezie leków.

Naukowcy od dawna reklamują blockchain jako rozwiązanie dla systemów danych dotyczących opieki zdrowotnej, biorąc pod uwagę jego prywatność, przejrzystość, wydajność i brak zależności od stron trzecich. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z decentralizacji, badanie przewiduje lawinę przyszłych badań z udziałem zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) i inteligentnych kontraktów.

„Wspólne wartości, które się wyłoniły, obejmują równość, decentralizację, przejrzystość i zaufanie oraz zarządzanie złożonością” – twierdzą naukowcy.

Wyciągnięcie ręki do AI

Naukowcy zajmujący się zdrowiem planetarnym rozszerzyli zakres swoich badań o sztuczną inteligencję (AI) i inne nowe technologie. W ramach przeglądu zakresu badacze dodali badania z pogranicza Internetu rzeczy (IoT), Big Data, uczenia maszynowego i technologii blockchain.

W ostatnich miesiącach zainteresowane strony z branży przeprowadziły kilka badań opartych na sztucznej inteligencji dotyczących produkcji leków, wykrywania nowotworów i zapobiegania pandemiom. Jedno badanie przeprowadzone przez DeepMind firmy Google (NASDAQ: GOOGL) wykazało biegłość w generowaniu materiałów przyjaznych dla środowiska przy użyciu sztucznej inteligencji, a ponad 600 nowych materiałów przechodzi testy.

Obejrzyj: Przekształcanie świata dzięki inteligentnym technologiom Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Blockchain use cases in planetary health explored in cross-disciplinary study – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO