Trend AI 2024: telewizory AI, smartfony AI i komputery PC AI

Niedawno napisałem artykuł o kilku trendach, których spodziewam się w branży sztucznej inteligencji w 2024 roku. Czego nie przewidziałem, a czego obecnie doświadczamy, to pojawienie się „urządzeń AI”, takich jak telewizory AI, Smartfony AI, komputery PC AI i nie tylko.

Era chipów AI

Tak naprawdę obserwujemy ewolucję inteligentnych technologii. Tradycyjnie inteligentne urządzenia miały łączność z Internetem i nowoczesne procesory, ale obecnie wydaje się, że producenci decydują się na przejście na chipy AI. Te chipy AI to nie tylko moc obliczeniowa. Specjalizują się w wykonywaniu funkcji AI dla urządzeń. Przykładowo firma LG ogłosiła nową linię telewizorów OLED wyposażonych w procesor Alpha 11 AI. LG twierdzi, że dzięki temu procesorowi AI nastąpi 70% wzrost wydajności graficznej podczas grania i 30% wzrost szybkości przetwarzania w porównaniu z zeszłorocznymi modelami. Procesor Alpha 11 AI poprawia także jakość obiektów i szczegółów tła, redukuje rozmycie i precyzyjnie dostraja kolory, aby wyrazić emocjonalną narrację zamierzoną przez twórców filmu.

Firma LG nie jest osamotniona w wyposażaniu swoich urządzeń w chipy AI. Samsung ogłosił niedawno, że zaprezentuje swoje urządzenie mobilne obsługujące sztuczną inteligencję – Galaxy S24. Prawdopodobnie zobaczymy, że coraz więcej producentów telefonów komórkowych podąża za tym trendem, wypuszczając nowe modele z funkcjami sztucznej inteligencji jako ich unikalny atut, a nie ulepszenia, które sprzedają klientom od kilku lat, takie jak ulepszenia aparatu.

Fala urządzeń AI przedostała się również do świata komputerów mobilnych, m.in
Microsoft (NASDAQ: MSFT) ogłasza plany wprowadzenia na rynek w najbliższej przyszłości swojej inauguracyjnej serii komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję. Komputer Microsoft AI będzie również wyposażony w chip AI, który umożliwi mu wykonywanie zadań takich jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym lokalnie, zamiast zlecać je do chmury.

Dekodowanie szumu AI

Dzięki sukcesom różnych produktów i usług AI w ciągu ostatnich dwóch lat znaleźliśmy się w punkcie ery sztucznej inteligencji, w którym obserwujemy gwałtowny wzrost liczby firm wykorzystujących „AI” jako modne hasło w celu wzmocnienia swojej obecności na rynku; nawet trzy urządzenia AI wymienione w tym artykule padają ofiarą tego. Dwa z trzech urządzeń (komputer AI i telefon AI) byłyby w stanie obsłużyć proponowane przez nich funkcje sztucznej inteligencji ze względu na ewolucję chipów komputerowych i wynikającą z tego siłę, jaką zapewniają każdemu urządzeniu – niezależnie od tego, czy były oznaczone jako urządzenia AI, czy posiadanie chipów AI.

Spodziewam się, że ten trend utrzyma się przez jakiś czas; według badań Counterpoint przewiduje się, że do końca 2027 r. będzie ponad miliard smartfonów wyposażonych w generatywną sztuczną inteligencję. Chociaż wiele urządzeń będzie wyposażonych w funkcje sztucznej inteligencji, konsumenci muszą mieć świadomość, czy element sztucznej inteligencji w tych urządzeniach ma kluczowe znaczenie w dostarczaniu wyjątkowej propozycji wartości, czy też sztuczna inteligencja jest jedynie taktyką marketingową zastosowaną przez producenta w celu wykorzystania fali sztucznej inteligencji.

Obejrzyj: AI i blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : AI trend 2024: AI TVs, AI smartphones, and AI PCs – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO