Microsoft przygotowuje się do premiery komputera ze wzmocnioną sztuczną inteligencją

Microsoft (NASDAQ: MSFT) przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pierwszej generacji „komputerów AI” z nowymi Surface Pro 6 i Surface Pro 10. Istnieją różne wersje każdego urządzenia, a niektóre są zasilane przez chipy Qualcomm Snapdragon X, a inne są napędzane najnowszymi chipami Intela 14. generacji. Te chipy to nie tylko zwykłe procesory; są one specjalnie ukierunkowane na usprawnienie zadań AI, zapewniając znaczny wzrost wydajności związanej ze sztuczną inteligencją w porównaniu z tradycyjnymi komputerami PC.

Co to jest komputer AI?

Komputer AI różni się od zwykłego komputera PC tym, że bezpośrednio integruje zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji ze swoim sprzętem i oprogramowaniem. Sercem tych możliwości jest jednostka przetwarzania neuronowego (NPU), wyspecjalizowany sprzęt zaprojektowany do wydajnego uruchamiania algorytmów AI. Dzięki temu komputery AI mogą wykonywać zadania takie jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów i podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym lokalnie, zamiast zlecać je do chmury.

Lokalne możliwości sztucznej inteligencji AI PC oferują użytkownikom kilka korzyści. Po pierwsze, prywatność i bezpieczeństwo danych są znacznie zwiększone, ponieważ wrażliwe dane pozostają w siedzibie firmy, co ogranicza ryzyko naruszeń i zapewnia zgodność z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi ochrony danych. Ponadto wdrożenie lokalne drastycznie zmniejsza opóźnienia, zapewniając reakcje w czasie rzeczywistym lub niemal natychmiastowe, kluczowe dla konkretnych aplikacji, i może znacząco obniżyć koszty poprzez wyeliminowanie ciągłych wydatków związanych z chmurą. Na obszarach o zawodnej łączności internetowej lokalne operacje AI zapewniają spójną funkcjonalność. Użytkownicy zyskują także szerokie możliwości dostosowywania i kontroli nad swoim środowiskiem komputerowym, co pozwala na optymalizację sprzętu i systemu pod kątem ich zadań AI.

Ale czy warto przejść na komputer ze wzmocnioną sztuczną inteligencją?

Chociaż wprowadzenie jednostek NPU do komputerów osobistych prowadzi do zwiększenia możliwości sztucznej inteligencji, korzyści z niej płynące mogą nie spodobać się każdemu, zwłaszcza że rozwiązania chmurowe są popularne i wygodne.

Innowacje w dziedzinie sztucznej inteligencji zdemokratyzowały dostęp do potężnych narzędzi, umożliwiając nawet użytkownikom nietechnicznym korzystanie ze sztucznej inteligencji za pośrednictwem prostych interfejsów, takich jak chatboty, bez konieczności posiadania dogłębnej wiedzy na temat systemów bazowych. Dla wielu użytkowników obecne narzędzia AI oparte na chmurze są wystarczające, co może sprawić, że zaawansowane funkcje komputera AI będą wydawać się niepotrzebne. Co więcej, przetwarzanie w chmurze oferuje znaczne korzyści pod względem mocy i skalowalności, często przewyższając to, co jest możliwe w przypadku osobistego sprzętu komputerowego. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku znaczących operacji związanych ze sztuczną inteligencją i zadań na poziomie przedsiębiorstwa, gdzie niezbędne są ogromne zasoby i możliwości chmury. Chociaż jednostki NPU w komputerach PC oznaczają postęp technologiczny, większość użytkowników sztucznej inteligencji, szczególnie tych nietechnicznych, może uznać rozwiązania chmurowe za bardziej dostosowane do ich potrzeb i mniej skomplikowane w zarządzaniu.

Ewolucja chipów komputerowych

Ciągła ewolucja technologii chipów jest kontynuacją długotrwałej rywalizacji o moc obliczeniową. Mocniejsze chipy umożliwiają użytkownikom wykonywanie coraz bardziej złożonych zadań i uruchamianie wyrafinowanych algorytmów wymagających dużych zasobów. Trend AI PC, który prawdopodobnie zobaczymy, nie różni się od przejścia z procesorów na rzecz procesorów graficznych w komputerach osobistych, co znacznie zwiększyło możliwości obliczeniowe.

Chociaż włączanie zaawansowanych chipów AI, takich jak NPU, do komputerów osobistych jest godnym uwagi postępem, może istnieć bardziej przekonujący powód, dla którego konsumenci powinni rezygnować z obecnych urządzeń na rzecz zakupu nowych.

Te nowe chipy AI będą lepsze od swoich poprzedników pod względem wydajności. Mimo to, jeśli miałbym zgadywać, wyraźne zalety i wygoda przetwarzania w chmurze AI są bardziej odpowiednie dla większości użytkowników AI, zwłaszcza jeśli chcą opracowywać, szkolić i wdrażać modele AI.

Obejrzyj: Co wspólnego ma blockchain i sztuczna inteligencja? To dane

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Microsoft prepares to launch AI-enhanced computer – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO