Ekonomika i zachęty stojące za wydobywaniem Bitcoinów – nowy ebook ułatwia zrozumienie

Rzućmy nowe spojrzenie na ekonomię i zachęty napędzające przetwarzanie transakcji Bitcoin, powszechnie zwane „wydobywaniem”.

Stowarzyszenie BSV Blockchain Association opublikowało nowy ebook na ten temat, którego autorami są Bryan Daugherty, Gregory Ward i Kurt Wuckert Jr., obiecując, że będzie „Twoim przewodnikiem po zrozumieniu ekonomii górnictwa jak nigdy dotąd”.

Książka nosi tytuł „The Next Era in Miner Economics: Embracing Coopetition and Infrastructure” i jest dostępna do bezpłatnego pobrania w wersji cyfrowej na stronie internetowej BSV Blockchain Association.

Jak czytamy w książce, ekonomika przetwórstwa/wydobycia to „ewoluujący krajobraz”. Ameryka Północna powróciła na czołową pozycję w branży; toczą się debaty na temat optymalnych poziomów opłat (i tego, kto powinien o nich decydować), a także wewnątrzbranżowe spory na temat tego, w jaki sposób należy wykorzystywać sieci blockchain. W szerszym świecie sam blockchain musi nadal uzasadniać, dlaczego technologia ta jest lepsza od przetwarzania danych niezwiązanych z łańcuchem bloków pod względem opłacalności, bezpieczeństwa i niezawodności.

„Odpowiedzialni za sprawdzanie i rejestrowanie transakcji górnicy stanowią szkielet każdego łańcucha bloków. Motywacje ekonomiczne i działania górników, powszechnie określane jako „ekonomika górników”, determinują kluczowe aspekty zdrowia i stabilności łańcucha bloków.

Dotacje blokowe a opłaty transakcyjne

„Górnicy wychodzą poza swoją tradycyjną rolę, polegającą jedynie na pobieraniu dotacji blokowych” – czytamy w książce.

„Dotacja blokowa” odnosi się do ustalonej ilości bitcoinów, które górnik otrzymuje po odkryciu/rozwiązaniu bloku transakcyjnego. Zgodnie z oryginalnym projektem Satoshi Nakamoto liczba ta zmniejsza się o połowę co cztery lata – z 50 bitcoinów za blok w 2009 r. do dzisiejszych 6,25, a w drugiej połowie 2024 r. liczba ta spadnie ponownie o połowę do 3,125.

Zamiast martwić się, czy ceny rynkowe Bitcoinów wzrosną wystarczająco, aby pokryć utracone dochody, górnicy powinni szukać sposobów na rozwój sieci i zwiększenie dochodów z opłat transakcyjnych. Powinno to mieć formę większej liczby użytkowników, a nie wyższych opłat.

Sieć blockchain BSV usunęła ograniczenia dotyczące rozmiarów bloków, chociaż górnicy mogą ustalać własne wartości maksymalne. To przesuwa uwagę z dochodów z dotacji blokowych (i głodu stale rosnących cen Bitcoinów, jak w przypadku BTC) w kierunku dochodów z opłat transakcyjnych. Ten ostatni promuje budowanie ekosystemu zamiast spekulacji cenowych, znajdując i zachęcając do nowych przypadków użycia oraz opracowując zastosowania na dużą skalę.

Autorzy często używają terminu „koopetycja”, aby opisać, w jaki sposób gracze w przestrzeni przetwarzania/wydobycia powinni ze sobą współdziałać. Odnosi się do równowagi, jaką muszą znaleźć pomiędzy inwestycjami, aby uzyskać przewagę obliczeniową nad innymi górnikami, przy jednoczesnym uznaniu ich roli w utrzymaniu dobrego stanu i ogólnej reputacji sieci oraz wpływu tych czynników na użytkowanie.

Na większą skalę prawdziwą konkurencją dla górników są VISA (NASDAQ: V), Mastercard (NASDAQ: MA), AWS, a nawet starzy dostawcy usług internetowych. Te masowe podmioty przetwarzające duże zbiory danych mają zakres znacznie wykraczający poza większość dyskusji na temat blockchain.

Prawdziwe niebezpieczeństwa „centralizacji”

W książce dokonano rozróżnienia pomiędzy „centralizacją wydobycia” a „kontrolą protokołu”. Istnieje „powszechne nieporozumienie”, że duża ilość mocy mieszającej w zaledwie kilku rozdaniach doprowadzi do złych wyników. Protokół określa zasady, a górnicy muszą ich przestrzegać, w przeciwnym razie ich bloki zostaną odrzucone przez sieć. Zatem prawdziwe niebezpieczeństwo leży w centralizacji kontroli nad samym protokołem.

Konieczność przetwarzania znacznie większych bloków (jak w przypadku BSV) jest wyzwaniem technicznym, które sprzyja operacjom przetwarzania/wydobycia przy większych zasobach. Książka dowodzi jednak, że nie prowadzi to automatycznie do monopolizacji.

„Górnictwo to nie tylko gra wymagająca mocy obliczeniowej, ale wieloaspektowa operacja, która nagradza strategiczny i zrównoważony rozwój w różnych aspektach ekosystemu”.

Widzieliśmy, jak centralizacja protokołów stała się problemem dla BTC, a mały kartel twórców protokołów i ich sponsorów finansowych był w stanie zdefiniować nowe zasady, które wspierają ich własne preferencje, lub wykoleić poprawki, które tego nie robią. Zgodnie z zasadami Bitcoina górnicy mogą „głosować” za zmianami zasad. Jednakże jedynym sposobem głosowania przeciwko zmianom jest odrzucenie bloków i/lub opuszczenie sieci.

Zasada protokołu BSV „wyryta w kamieniu” daje górnikom podobny wybór (egzekwować lub odejść); jednakże programiści nie mają uprawnień do zmiany zasad protokołu podstawowego. W żadnym przypadku decyzje górników nie powinny być nazywane „głosowaniem”.

Utrzymanie odpowiedzialnej sieci blockchain

Górnicy muszą działać w najlepszym interesie sieci, inwestując swoje zasoby i energię w poprawę łączności i integralności. Hipotetyczne zagrożenie „atakiem 51%” było scenariuszem od początków istnienia Bitcoina, sugerującym, że górnik kontrolujący ponad 50% całkowitej mocy mieszającej może dokonać „podwójnego wydania” tej samej monety. Autorzy zwracają jednak uwagę, że takie działanie pozostawiłoby ślad dowodowy, co skłoniłoby inne podmioty przetwarzające do odrzucenia/umieszczenia na czarnej liście złego aktora.

Na koniec książka zawiera sekcję poświęconą „zrównoważeniu środowiskowemu”, aby przeciwstawić się twierdzeniom mediów, że Bitcoin i doskonałe przetwarzanie dowodu pracy (PoW) w dowolnej formie marnują energię. Sieć z kilkoma milionami użytkowników będzie zużywać tę samą energię, co sieć z miliardami użytkowników; dlatego bardziej użyteczna i skalowalna sieć równoważy problemy związane ze zużyciem energii.

„Obsesja branży na punkcie tokena i/lub jego ceny często skutkuje niedocenianiem nieodłącznej wartości blockchainu jako protokołu służącego do przetwarzania danych”.

Tak jak istnieją duże zachęty do inwestowania w dominację hashowania nad innymi procesorami/kopalniami, istnieją równe zachęty do utrzymywania połączeń komunikacyjnych między konkurującymi operacjami. Pomaga to w propagacji bloków, identyfikacji potencjalnych nieuczciwych aktorów i innych ostrzeżeniach o zagrożeniach. Podmioty przetwarzające w ramach BSV, takie jak TAAL, Quadlink i GorillaPool, powinny „w idealnym przypadku” posiadać dedykowane linie łączności, a książka sugeruje, że „bardziej zdefiniowany związek powierniczy z protokołem” powinien zostać znormalizowany.

Książka ma zaledwie 15 stron, jest łatwa w czytaniu nawet dla nowicjuszy i nie zawiera w sobie ciężkiej matematyki ani teorii ekonomii. Docelową publicznością są prawdopodobnie nowicjusze w kwestiach związanych z protokołami BSV i Bitcoin, chociaż nawet osoby zaznajomione z tymi koncepcjami skorzystają z jasnych i zwięzłych argumentów, jakie przedstawia. To sprawia, że jest to zalecana lektura dla wszystkich zainteresowanych blockchainem, Bitcoinem, protokołami i infrastrukturą.

„Generalnie nadszedł czas na innowacje infrastrukturalne w sektorze wydobywczym. Wykorzystując koopetycję i inwestując w infrastrukturę sieciową, możemy zapoczątkować nową erę górnictwa, która będzie bardziej zgodna z etosem leżącym u podstaw Wizji Satoshiego.

Obejrzyj: Pomyśl o wydobywaniu Bitcoinów jako o samodyscyplinie finansowej

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : The economics and incentives behind Bitcoin mining—new ebook makes it easy to understand – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO