Pakistan przyjmuje platformę blockchain KYC dla instytucji finansowych

Bank centralny Pakistanu dał zielone światło bankom komercyjnym i innym instytucjom finansowym na opracowanie wspólnej platformy Know Your Customer (KYC) w celu spełnienia podwyższonych wymagań w zakresie bezpieczeństwa.

W oficjalnym ujawnieniu Państwowy Bank Pakistanu (SBP) potwierdził, że nadchodząca wspólna platforma e-KYC będzie oparta na blockchainie i zaprojektowana tak, aby zapewnić prywatność i wydajność. Według banku centralnego tylko banki i instytucje finansowe będą miały dostęp do danych osobowych klientów, z dala od wścibskich oczu scentralizowanego podmiotu.

Oczekuje się, że wspólna platforma e-KYC zapewni bankom pakistańskim szereg korzyści, w tym ujednolicenie procesów i funkcje oszczędzające koszty. Banki mogą uzyskać dostęp do niezbędnych danych osobowych i je zweryfikować za pomocą kilku przycisków, zgodnie z obowiązującymi zasadami KYC i należytą starannością wobec klienta (CDD).

„Ta nowa platforma zapewni bankom szereg korzyści, w tym; terminowa wymiana i aktualizacja informacji KYC/CDD (należytej staranności klienta) klientów w całej branży bankowej za pośrednictwem bezpiecznego kanału cyfrowego, standaryzacja danych KYC/CDD, poprawa doświadczenia w zakresie onboardingu klientów i oszczędności kosztów dla banków” – czytamy w oświadczeniu.

Oprócz wyeliminowania centralnego depozytu danych klientów, współdzielona platforma e-KYC zapewnia klientom dodatkowe środki bezpieczeństwa, wymagające wyraźnej zgody, zanim banki będą mogły uzyskać dostęp do danych.

„Biorąc pod uwagę znaczenie i użyteczność tej platformy, zarówno dla banków, jak i ich klientów, zaleca się bankom przyłączenie się do „wspólnej platformy e-KYC” i przeznaczenie niezbędnych zasobów finansowych, technologicznych i ludzkich na jej terminowe i skuteczne wdrożenie” – stwierdził SBP.

Platforma opracowana przez Pakistan Banks Association (PBA) we współpracy z Avanza Group od początku 2023 roku eksperymentuje z platformą KYC opartą na blockchainie.

Ambitny projekt spotkał się jednak z krytyką ze względu na możliwość naruszenia bezpieczeństwa ze strony banku o „słabej architekturze bezpieczeństwa”. Niedawny włamanie na marketingową stronę internetową Avanza Group rzucił cień wątpliwości co do przyszłości ambitnego projektu.

Banki zwracają się w stronę rozwiązań KYC opartych na blockchainie

Instytucje finansowe opierają się na blockchain, aby ulepszyć istniejące procesy KYC, a Norbloc podejmuje odważną próbę wprowadzenia wspólnej platformy KYC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Szwajcarska firma Wecan Comply poczyniła znaczne postępy w tworzeniu wspólnej platformy KYC dla szwajcarskich banków, podczas gdy Australia i Hiszpania zanurzają się w podobnym rozwiązaniu.

W maju firma świadcząca usługi profesjonalne Deloitte ogłosiła plany przejścia na technologię blockchain w celu ulepszenia procesów KYC w ramach historycznego partnerstwa z siecią para-łańcuchową Polkadot KILT, powołując się na wiele przypadków użycia.

„Cyfrowe dane uwierzytelniające, które są wygodne, opłacalne i bezpieczne, mogą potencjalnie otworzyć nowe rynki cyfrowe, od handlu elektronicznego i DeFi po gry” – powiedziała Micha Bitterli, dyrektor ds. usług zarządzanych w Deloitte. „Deloitte ma wiedzę technologiczną, zasięg i zaufanie, aby wystawiać referencje akceptowane na całym świecie”.

Obejrzyj Arzish Azam z Ejad Labs: Pakistan musi skorzystać z technologii blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Pakistan adopts blockchain KYC platform for financial institutions – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO