Od zakazu po regulacje – historia indyjskiego łańcucha bloków aktywów cyfrowych przeszła długą drogę

Rok 2023 był w Indiach rokiem nadzoru nad walutami cyfrowymi i blockchainem, ponieważ najwyżsi urzędnicy rządowi, w tym premier i minister finansów kraju, kilkakrotnie stwierdzali, że należy wprowadzić „wspólne globalne ramy regulacyjne”.

Indie objęły przewodnictwo w Grupie 20 (G20) w grudniu 2022 r., a jednym z jej programów była regulacja aktywów cyfrowych. G20 to międzyrządowe forum skupiające największe rozwinięte i rozwijające się gospodarki świata, odpowiadające łącznie za 85% światowego produktu krajowego brutto (PKB) i 75% handlu międzynarodowego.

„Żaden kraj nie może obsługiwać kryptowalut w żadnej formie ani ich regulować” – powiedziała Minister Finansów Nirmala Sitharaman.

Jednocześnie Indie uznały znaczenie technologii blockchain i sztucznej inteligencji (AI).

„W ciągu najbliższych kilku lat wykorzystanie technologii blockchain wzrośnie o około 46%” – powiedział Sitharaman. „Widzę większą rolę sztucznej inteligencji w obszarze fintech.”

„Przyszłość finansów będzie w coraz większym stopniu kształtowana przez cyfryzację banków” – dodała.

Ogłoszenia są istotne, ponieważ największa demokracja na świecie od dawna ostrożnie podchodzi do walut cyfrowych i technologii blockchain. Cyfrowy handel walutami w Indiach szybko zyskał popularność jako klasa aktywów wśród tradycyjnych narzędzi inwestycyjnych, takich jak akcje, depozyty bankowe, złoto i nieruchomości.

Bank centralny Indii, Bank Rezerw Indii (RBI), nalegał na całkowity zakaz walut cyfrowych. Jednak zamiast całkowitego zakazu Indie nałożyły w zeszłym roku jeden z najsurowszych podatków na handel aktywami cyfrowymi — 30% podatek zryczałtowany od wszystkich dochodów w walutach cyfrowych bez przepisu dotyczącego kompensacji strat oraz 1% podatek potrącany u źródła (TDS) od wszystkich transakcje powyżej 10 000 Rs (119 USD).

Z badania przeprowadzonego przez indyjski zespół doradców ds. polityki Esya Centre wynika, że może to prawdopodobnie doprowadzić do utraty około 1,2 biliona dolarów w wolumenie handlu na giełdach krajowych w nadchodzących latach.

W badaniu wskazano również, że w związku z nałożeniem surowych środków podatkowych w lutym 2022 r. aż 3,85 miliarda dolarów przepłynęło na zagraniczne giełdy handlu aktywami cyfrowymi, ponieważ inwestorzy chcą unikać płacenia podatków.

Kilka próśb indyjskich kantorów cyfrowych o obniżenie podatków pozostało głuchych. Jednak przez cały 2023 r. w Indiach w centrum uwagi pozostawały regulacje. Premier Indii Narendra Modi podkreślił potrzebę stworzenia globalnych ram regulacyjnych dla walut cyfrowych i stwierdził, że podobne podejście jest niezbędne również w przypadku zarządzania sztuczną inteligencją.

W ramach procesu regulacyjnego Indie rozszerzyły w tym roku ustawę o zapobieganiu praniu pieniędzy (PMLA) na zasoby cyfrowe. Oznacza to, że indyjskie giełdy aktywów cyfrowych same musiały przeprowadzić analizę due diligence transakcji i zgłosić odpowiednim organom transakcje podejrzane lub o dużej wartości.

„Powiadomienie Ministerstwa Finansów o włączeniu transakcji VDA (wirtualnych aktywów cyfrowych) do PMLA jest pozytywnym krokiem w rozpoznawaniu branży. Wzmocni to nasze wspólne wysiłki, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu VDA przez złych aktorów” – powiedział na Twitterze Ashish Singhal, współzałożyciel giełdy kryptowalut CoinSwitch.

Umowa PMLA została rozszerzona i obejmuje obecnie wymianę między aktywami cyfrowymi a walutami fiducjarnymi, wymianę między jedną lub większą liczbą form aktywów cyfrowych, przekazywanie aktywów cyfrowych, przechowywanie lub administrację, a także uczestnictwo i świadczenie usług finansowych związanych z sprzedaż VDA.

Rozporządzenie w sprawie projektu legislacyjnego

Jak wynika z raportu CoinDesk, na razie najludniejszy naród świata rozważa uregulowanie cyfrowej waluty, blockchainu i przestrzeni Web3, zamiast wprowadzać projekt ustawy legislacyjnej.

W tym celu Indie w tym roku z radością przyjęły wspólny raport Rady Stabilności Finansowej (FSB) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w którym nakreślono kompleksową politykę i reakcję regulacyjną na działalność związaną z kryptowalutami.

„Aby zaradzić ryzyku makroekonomicznemu, jurysdykcje powinny chronić suwerenność monetarną i wzmacniać ramy polityki pieniężnej, chronić przed nadmierną zmiennością przepływów kapitału oraz przyjąć jednoznaczne traktowanie podatkowe kryptowalut” – stwierdzono w raporcie.

„Niektóre jurysdykcje, w szczególności rynki wschodzące i gospodarki rozwijające się, mogą chcieć podjąć dodatkowe ukierunkowane środki, wykraczające poza globalne podstawy regulacyjne, aby zaradzić konkretnym zagrożeniom” – dodał.

Innymi słowy Indie przyjęły dokument roboczy – bardziej przypominający sugestie – ale nie określiły jeszcze konkretnego harmonogramu jego wykonania.

„Zasadniczo jest to nadal niejednoznaczne” – powiedział CoinGeek w ekskluzywnym wywiadzie Rohan Sharan, założyciel i dyrektor generalny Timechain Labs, firmy zajmującej się tworzeniem aplikacji onchain, która wykorzystuje technologię BSV Blockchain. Chociaż Indie zezwalają na handel aktywami cyfrowymi, jest mało prawdopodobne, aby kraj ten pozwolił na używanie walut cyfrowych do zakupów i handlu – dodał.

Obejrzyj: Szybko rozwijająca się gospodarka Indii wskakuje do pociągu blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : From ban to regulations, India’s digital asset-blockchain story has come a long way – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO